Brankár Spartaka Dobrivoj Rusov mení dres. Odchovanec trnavskej Lokomotívy, ktorý pôsobí v červeno-čiernych farbách od žiackeho veku, mieri do Poľska. Obliekať bude klubové farby účastníka Ekstraklasy Piastu Gliwice.

V pondelok sa podrobí lekárskym testom a ak dopadnú úspešne, už nič nebude brániť jeho sťahovaniu k severným susedom Slovenska. S Piastom podpíše trojročnú zmluvu.

Klubu patrí v aktuálnej tabuľke desiata priečka tabuľky Ekstraklasy, z devätnástich duelov získal 26 bodov s pasívnym skóre 23:26.

V Piaste sa Rusov stretne aj s ďalšími slovenskými futbalistami – obrancom Csabom Horváthom a stredopoliarom Matejom Ižvoltom.

„Nehrnul som sa nasilu do zahraničia, no keď prišla zaujímavá ponuka, zvážil som ju a po úvahe aj akceptoval. Sťahujeme sa aj s manželkou a dcérkou, zažijeme teda nové situácie, život v zahraničí, vyskúšam si novú ligu. Verím, že to všetci úspešne zvládneme. Som zvedavý, ako sa robí futbal v Poľsku. Cítim zvláštne pocity, zažívam novú situáciu, nikdy v živote, ani kariére som niečo také ešte neriešil. Samozrejme, do Trnavy sa budem vždy rád vracať a počíňanie Spartaka, môjho srdcového klubu, ďalej pozorne sledovať,“ povedal Dobrivoj Rusov, ktorý v utorok oslávi 22. narodeniny.

„Keď sme s Dobrivojom v lete predlžovali zmluvu, očakávali sme, že odchytá celý ročník a po sezóne sa budeme baviť o jeho prestupe. Ponuka však prišla nečakane už teraz. Dobo prejavil záujem, aby ju klub akceptoval, pokladá to za dobrý posun v kariére. Otvorene treba priznať, že poľská liga je kvalitnejšia ako slovenská. Tieto skutočnosti zohľadnili aj majitelia klubu a súhlasili s transferom,“ uviedoll na margo prestupu generálny manažér Spartaka Dušan Keketi.

„Určite to bude pre klub oslabenie, no spravíme všetko pre to, aby sme jeho odchod nepocítili,“ naznačil vzápätí ďalšie kroky vedenia s brankárskym postom.

„Sme si vedomí, že hoci máme kvalitnú brankársku dvojicu Strapák – Kneževič, nemôžeme s nimi odtiahnuť dve najvyššie súťaže. Oporu v bráne potrebuje aj juniorka. Pracujeme na príchode nového gólmana, mojou predstavou je, aby to bol opäť výrazný talent. Konkrétnejší budeme, keď sa rokovania pohnú dopredu,“ dodal.

Na jeseň v A-tíme Gliwíc figurovali traja gólmani – Poliaci Jakub Szmatula, Jakub Szumski a Španiel Alberto Cifuentes. S nimi sa Trnavčan popasuje o miesto v kádri.

Úvodné jarné kolo poľskej ligy je naplánované na 14. februára. Piast pocestuje na pôdu Ruchu Chorzów. Doma sa predstaví o týždeň neskôr v súboji s GKS Belchatów.

Klub disponuje novým útulným 10-tisícovým štadiónom, ktorý dostavali zhruba pred štyrmi rokmi. Mesto Gliwice je od Trnavy vzdialených zhruba tristo kilometrov, žije tu približne 186-tisíc ľudí.

Do histórie vstúpilo v roku 1939 tým, že tu prišlo k prepadnutiu vysielača pod falošnou vlajkou, ktoré Nemecko následne využilo na útok voči Poľsku a rozpútanie druhej svetovej vojny.

Dejiny miestneho klubu sa píšu od roku 1945, do Ekstraklasy sa mančaft premiérovo prebojoval v roku 2008.