Jedným z príjemných pozitív jesennej časti Fortuna ligy bol 23-ročný ľavý obranca Oliver Janso. Za svoje spoľahlivé výkony si vyslúžil od vedenia Spartaka Trnava novú zmluvu na 2,5 roka.

Šikovného obrancu vytiahol tréner Miroslav Karhan do zápasu so Senicou. Skúšku ohňom zvládol a v zostávajúcich deviatich kolách nepustil nikoho na svoje miesto. Paradoxom jeho premiéry v hlavnom mužstve bola senická pôda, na ktorej strávil dorastenecké obdobie.

"Oliver prešiel mládežníckymi výbermi reprezentácie, neskôr šťastie skúšal v prvej, druhej, tretej, ale i štvrtej lige až sa objavil pod Šarmírom v našej juniorke. Veľkou pracovitosťou a snahou, keďže je dobre fyzicky pripravený, mali jeho výkony stúpajúcu tendenciu. Neustále na sebe pracuje, chce niečo dokázať a táto vlastnosť mu pomohla presadiť sa. V závere jesene sa stal právoplatným členom základnej zostavy, aj preto sme sa rozhodli ponúknuť mu profesionálnu zmluvu." uviedol generálny manažér Pavel Hoftych.

Vždy dobre naladený Oliver nám prezradil nielen svoje pocity po podpise zmluvy, ale tiež negatíva a pozitíva jesene či ako bude tráviť najkrajšie sviatky roka.

Oliver, aké pocity v tebe prevládajú?
"Jednoznačne úžasné. Každý chalan, ktorý začína s futbalom, túži vo svojom živote podpísať profesionálnu zmluvu. Mne sa to dokonca podarilo v jednom z najlepších a najslávnejších klubov na Slovensku."

Svojimi spoľahlivými výkonmi si dokázal presvedčiť trénera Karhana. Čakal si takúto zaujímavú sezónu?
"Keby mi niekto na jej začiatku povie takýto scenár, asi sa zasmejem. Tvrdo som však na sebe pracoval, priklonilo sa ku mne obrovské šťastie a šanca prišla. Tréner mi povedal, že je len na mne, ako dlho tu zostanem. V každom tréningu a zápase som makal na 120 %, jednoducho som si užíval ponúknutú príležitosť."

Debutoval si na pôde, na ktorej si prešiel dorasteneckými kategóriami. Vnímaš to ako paradox, že premiéra vo veľkom futbale prišla „doma“, ale v inom tíme?
"Svojim spôsobom áno. Senica bola prvý klub, kde som sa napriek mladému veku zoznámil s mužským futbalom. Bohužiaľ, väčšiu šancu presadiť sa som nedostal. A ako hovoríš, paradoxne prišiel prvý ligový štart na tomto ihrisku."

Na jeseň si v drese Spartaka stihol odohrať desať duelov. Na ktorý spomínaš najradšej?
"Som sebakritický, takže sa riadim tým, že vždy to môže byť ešte lepšie. V prvých stretnutiach som pôsobil nervózne, ale chalani v kabíne na čele s trénermi mi veľmi pomohli. Hovorili mi, nech pokojne hrám to, čo aj v juniorke, že na to mám a nemusím sa báť. Postupom času si myslím, že sa to zlepšovalo. Netrúfnem si vybrať jeden zápas."

S mužstvom si zažil dobré i zlé zápasy, najhorší v Žiline. Po ňom sa kabína dala dokopy a stupňovala výkony. Čo bolo za tým?
"Ako vo futbale, tak aj v živote prídu situácie, kedy na vás všetko spadne. Doslova sme si to vyžrali v Žiline, kde nám nevyšlo vôbec nič a inkasovali sme poriadnu facku. Z takýchto vecí sa musíme do budúcna poučiť. Po tomto dueli sme ukázali silu mužstva a kolektívu, zomkli sme sa, porozprávali a vysvetlili si niektoré veci. S desiatimi bodmi sme spokojní, no chceli sme dvanásť. S Trenčínom sme mali na víťazstvo, nakoniec si myslím, že remízový rezultát je zaslúžený."

Prezimujete na štvrtom mieste tabuľky, na tretí Slovan strácate tri body, na druhú Podbrezovú osem a prvá Žilina má nedostihnuteľný náskok. Vládne v kabíne spokojnosť?
"Nie je to zlá východisková pozícia do jarnej časti, aj keď o spokojnosti sa rozprávať nemôžeme. Každý chceme byť čo najvyššie, Žilina má skvelú formu, budeme sa snažiť priblížiť im čo najbližšie."

Padne zimná prestávka vhod?
"Samozrejme, doliečime viacero šrámov a naberieme nové sily. Niekedy je toho veľa a človek sa potrebuje nielen fyzicky, ale i psychicky dať dokopy.“

Ako stráviš najkrajšie sviatky roka?
"Chystám sa niekam na dovolenku do sveta, keďže cestovanie je moja veľká záľuba. Následne si oddýchnem a užijem vianočnú pohodu doma s rodinou."