V dobrej nálade prišiel na úvodný zraz po dovolenke kapitán Martin Mikovič. V rozhovore nám prezradil, ako trávil najkrajšie sviatky, aké si dáva ciele do jarnej časti, ale i to, či prišla konkrétna ponuka na jeho prestup.

V akej nálade si sa vrátil z dovolenky?
"Všetci sme veselí, veď sme sa dlho nevideli. Dlhšia odluka od seba nám pomohla, prišla nová energia. Začiatok prípravy bude pestrý, postupom času bude, pravdepodobne, pred ligou pribúdať nervozita."

Podarilo sa ti už tradične vypnúť od futbalu?
"Samozrejme, aj keď občas som si zahral s kamarátmi v hale i vonku. Keď sa ma však niekto spýtal niečo ohľadom futbalu, odpovedal som, že mám voľno a začnem naň myslieť až šiesteho januára. Už som opäť v ňom."

Ako si trávil najkrajšie sviatky?
"Po zápase s Trenčínom sme mali spoločný obed, rozišli sme sa a ja som s priateľkou odcestoval na tri dni do Jasnej. Následne ma čakal tréning v domácich podmienkach, zdržiaval som sa doma pri rodine, priateľke a kamarátoch."

Kilá navyše nepribudli?
"S týmto som nemal nikdy problém. Dostali sme individuálne plány, kde mal každý svoje hodnoty, na ktorých sa mal pohybovať. Na jeseň ma trápili triesla, viac-menej som im doprial pokoj. Naplno som sa začal hýbať až v poslednom týždni, takže sa do toho budem pomaličky dostávať."

Po dlhšom období si v kabíne našiel tých istých spoluhráčov, udiali sa iba minimálne zmeny. Ako to vnímaš?
"Je to pozitívne, keby prišlo sedem alebo osem nových hráčov, museli by sme sa opäť zohrávať. Kostra zostala pokope, čo nám pred jarnou časťou ligy môže iba pomôcť. Posledné štyri zápasy sme sa dali dokopy a na ihrisku to začalo vyzerať tak, ako má."

Cieľom zostáva postup do Európskej ligy. Môžu byť spomínané zápasy odrazovým mostíkom do odvetnej časti?
"Určite. Chceme sa na tento cieľ zamerať už počas zimnej prípravy, tréneri majú svoju predstavu a verím, že sa nám podarí nadviazať na posledné štyri stretnutia. Nemôžeme sa uspokojiť, musíme neustále naplno pracovať."

Boj o druhú najprestížnejšiu klubovú súťaž v Európe vám skomplikovala Myjava. Aký máš názor na jej odstúpenie?
"Bude to náročnejšie, ale už v minulej sezóne sa nám niečo podobné podarilo. Na postupovú priečku sme strácali množstvo bodov a vďaka posledným súbojom sme si Európsku ligu uhrali. Pokúsime sa ponaháňať Slovan, aby sme sa nemuseli spoliehať na druhých. Viackrát som sa rozprával s protihráčmi, podľa mňa by sa body nemali odoberať, ale mužstvám, ktoré majú hrať s Myjavou, pridať ďalšie tri. Je ich chybou, že sa rozhodli odstúpiť."

Zimnú prípravu absolvuje mužstvo v domácich podmienkach proti českým tímom. Čo od zimnej zaberačky očakávaš?
"Príprava je kratšia, vedenie sa rozhodlo, že do Turecka nevycestujeme. Prestali tam chodiť kvalitné mužstvá a deje sa tam čoraz viac nepríjemných vecí. Osobne som spokojný, že budeme doma. České tímy majú svoju kvalitu. Čaká nás generálka proti Baníku Ostrava, s ktorou máme nielen my, ale i fanúšikovia dobré vzťahy. Zápas sa odohrá na prírodnej tráve v Červeníku, takže určite príde aj množstvo ľudí."

Doma sa, pre výmenu trávnika, predstavíte až v apríli. Na druhej strane, mužstvu sa počas jesene darilo viac vonku ako doma. Môže to byť výhoda?
"Vedeli sme, že doma hrať nebudeme. Celú jeseň som tvrdil, že sme brejkové mužstvo a vonku nám to vyhovuje viac. Uvidíme, či to bude platiť. Chceme v úvode získať čo najviac bodov, aby sme sa dostali do pohody."

Často sa spomínal záujem o tvoju osobu. Posunulo sa niečo v tejto veci?
"Nič konkrétne neprišlo, keď mi to manažér oznámil, úplne som od toho vypol. Nad prestupom nerozmýšľam. Ak by k niečomu prišlo, iba by ma to prekvapilo."

Aké ciele si dávaš do jarnej časti Fortuna ligy?
"Jeseň mi nevyšla podľa predstáv, aj keď sa stáva, že hráč stratí formu. Malo to svoje dôvody, na ktoré sa nejdem vyhovárať. Chcel by som preto odohrať lepšie zápasy a streliť viac gólov, pretože dva presné zásahy, to je veľmi smutné."

Adam Jakubech s Matúšom Čonkom dostali reprezentačné pozvánky, Tambe sa predstaví na Africkom pohári národov. Vnímaš to ako motiváciu?
"Presne tak, vidíme, že sa do reprezentácie dá dostať. Chalanom gratulujem. Mne v národnom mužstve ale chýba ešte jedno meno z našej kabíny, Lukáš Greššák by si zaslúžil pozvánku. Na jeseň podával stabilné výkony a patril k základným pilierom na trávniku. Adam má za sebou výbornú polovicu ročníka a Čonimu pomohlo to, čo sa stalo."