Aj profesionálni futbalisti sú len ľudia. Každý deň tvrdo pracujú, aby dosiahli vytúžené ciele. Keď sa však skončí neraz náročná sezóna, nejeden z nich má zaujímavé hobby. Dôkazom toho je ľavý obranca Spartaka Trnava OLIVER JANSO. Od dvadsiatich rokov cestuje a spoznáva rôzne kúty sveta. Riadi sa mottom: „Čím viac peňazí minieš na cestovanie, tým si bohatší.“


So spoluhráčom Andrejom Kadlecom a priateľkami v Dominikánskej republike.

Odmalička spoznával Slovensko, ale vždy túžil po oveľa väčšom dobrodružstve. Na prvú exotickú dovolenku sa vybral s rodičmi do Španielska. Ako sa hovorí, s jedlom rastie chuť. Presne tak to bolo i v prípade dvadsaťštyriročného Olivera.

„Takéto poznatky obohacujú človeka najviac, keď niečo zažije a vidí odlišnú kultúru či správanie ľudí. Mám kamarátov s rovnakou záľubou. Dohodli sme sa, že si začneme plniť sny. Jedného dňa sme pozerali prípadné destinácie a našli letenky na Maldivy. V tej dobe som hral v Rakúsku, objednali sa polroka dopredu. Neriešil som či pôjdeme alebo nie, kedykoľvek ich bolo možné stornovať. S blížiacim sa dátumom odletu napätie rástlo, vyhľadali sme hotel a pustili sa do objavovania,“ začal rozprávanie vždy pozitívne naladený Janso.

Maldivy boli povestným spúšťačom ďalších túžob. V priebehu piatich rokov, počas ktorých s partiou objavuje svet, toho navštívil viac ako dosť. Neodolali Dubaju, Turecku, Bahamám, ostrovu Svätý Martin, Portoriku, Nórsku alebo Miami. Samozrejme, nevynechali ani okolité štáty – Česko, Nemecko, Rakúsko a tiež Taliansko.

„Po príchode do Spartaka sa ma začali pýtať aj chalani či niekam idem. Napríklad s Ivanom Hladíkom som bol v Nórsku a naposledy sme navštívili s Andrejom Kadlecom Dominikánsku republiku,“ prezradil ďalej Oliver.

Zážitkov nazbieral nespočetne množstvo. Z každej krajiny si odniesol čo to vo svojom vnútri. V ktorej ale, z vyššie spomenutých, sa cítil najlepšie?

„Každé miesto je v určitom ohľade špecifické. Nórsko je neskutočne nádherná krajina, najmä čistá. S Hlaďom sme boli v Stavangeri, prešli celé Fjordy, do toho pobrežie na bicykloch. Vyskúšali sme turistiku na kopcoch. Čo sa exotiky týka, tak Maldivy boli skvelé, tie pláže s bielym pieskom, to isté Bahamy. Portoriko je historické mesto, všade okolo sú hradby. Miami ani nemusím opisovať. To, čo vidíš v amerických filmoch, je presne v uliciach. Baby, ľudia spievajú, tancujú, jazdia na korčuliach. Užívajú si život. Skvelé,“ nadchol sa pri spomienkach na predošlé zastávky.


Výstup na známu skalu Pulpit Rock v Nórsku.

Všeobecne môžeme dovolenky rozdeliť na dva typy. Oddychovú, keď si užívate pláže, ležadlo a chytáte bronz. Oliver Janso je však presný opak. Napriek neustálym tréningom má rád aktivitu a každodenný pohyb. Na dovolenke tak neoddychuje.

„Neobsedím na mieste (smiech). Aj keď som v exotických destináciách, chodím sa potápať so žralokmi, korytnačkami, medúzami. Jednoducho stále som v pohybe. Chcem vidieť všetko a hlavne zažiť čo najviac,“ prízvukuje odchovanec myjavského futbalu, ktorý do Spartaka prišiel v roku 2016.


S Ivanom Hladíkom pri návšteve Nórska.

Z množstva precestovaných kilometrov si spomenul na vtipnú príhodu, ktorá sa mu prihodila práve pri potápaní so žralokmi.

„Na Maldivách som si trochu prerezal nohu. Tiekla mi z toho krv. Spýtal som sa preto pána, ktorý mal na starosti potápanie, či je to v poriadku a nebude na mňa žralok útočiť. Samozrejme, upokojil ma, že určite nie. Skočil som do vody, videl prvého žraloka a povedal si, že môže jesť iba cukríky, aj tak tam nezostanem. Okamžite som vyplával hore (smiech),“ zaspomínal s úsmevom Oliver.

Zakaždým sa vracia domov pozitívne naladený. Vždy sa niečo nové dozvie a tiež naučí. V mladom veku zisťuje, že na materiálnych veciach nezáleží. Najdôležitejšia je rodina.

„Najlepšie sa peniaze míňajú na zážitky. Cestovaním sa stáva človek bohatším. Začne si vážiť veci. Do života ti to dá veľa. Keď som videl, ako sa ľudia nezamýšľajú nad tým, že nemajú najdrahšie auto alebo honosný dom, či koľko peňazí zarobí, dosť som si uvedomil. Napriek všetkému sú šťastní. V Dominikánskej chytajú ryby, na ulici tancujú, chodia s úsmevom na tvári. Príroda je krásna, musíme si ju vážiť. Materiálne veci sú nič, rodina je základ. Jednoducho ťa cestovanie môže spraviť lepším človekom,“ priznáva s pokorou Janso.


V prístave na ostrove Svätý Martin.

Je veľa krajín, ktoré dvadsaťštyriročný futbalista ešte nenavštívil. Po jednej ale túži najviac.

„Bora Bora, jednoznačne. To je už iná úroveň. Ak sa nemýlim, na ostrov sa letí jeden a pol dňa. Široko ďaleko nič nenájdete. Vyzerá neuveriteľne. Na niečo také však budem asi ešte pár rokov šetriť,“ uzavrel so smiechom sympatický ľavý obranca.

Foto: archív Olivera Jansa


Na pláži v Miami.