Hovorí sa, že človek dvakrát do tej istej rieky nevstúpi. Skúsený obranca MAREK JANEČKA sa však s klubom z malého Ríma dohodol na treťom pôsobení. Tentoraz sa vracia z českej najvyššej súťaže, aby Spartaku pomohol.


Marek Janečka pózuje s dresom. Číslo si vybral 66.

Ostatné tri roky obliekal dres MFK Karviná, kde si rovnako ako v červeno-čírnych farbách získal rýchlo priazeň fanúšikov. Spoluhráčov viedol na ihrisku tiež s kapitánskou páskou.

„Ak mám byť úprimný, po poslednom odchode som už neveril. Futbalový život je ale taký, som tu po tretí raz. Taká je realita, nech si každý myslí, čo chce. Spartak je klub, ktorý mám najviac v srdci. V aktuálnej situácii som mu prišiel pomôcť. Nie je to o ničom inom, len o tom, že ho mám rád a chcem mu pomôcť. Odišlo veľa hráčov. Pevne verím, že budem zdravý a odvediem maximum, čo bude v mojich silách,“ uviedol Marek Janečka.

Spartakovské prostredie pozná veľmi dobre. Na Štadióne Antona Malatinského pôsobil štyri roky a pripísal si cez sto štartov. Ako prvému sa mu podarilo skórovať po otvorení jeho novej podoby, keď otváral skóre proti Žiline.

„Ide o akési zadosťučinenie, som prvý, kto na ňom dal gól a to mi nikto nezoberie. Nie som nejaký vychýrený strelec, za celé obdobie v Spartaku som strelil asi štyri góly a v Karvinej možno päť. Som sviatočný zakončovateľ, poteší ma každý gól. Chcem tímu pomôcť v obrannej činnosti. Verím, že to bude pozitívne,“ pokračuje Janečka.

V priebehu pôsobenia v Karvinej si vyskúšal viacero postov. Z pravého obrancu sa presunul na defenzívny do stredu zálohy, no najviac minút si pripísal v pozícii stopéra.

„Na pravom kraji obrany som hral po odchode z Trnavy zhruba štyrikrát. Následne som sa presunul ani nie na defenzívneho záložníka, skôr na post osmičky. Odohral som na nej sezónu a ďalšiu už ako stopér. Bude to záležať od trénera, kde ma postaví, ale myslím si, že ráta so mnou na stopérskej pozícii,“ priblížil tridsaťpäťročný defenzívny univerzál.

Možnosť návratu ho prekvapila, ale ako priznal, neváhal. Dianie okolo klubu sledoval po celý čas. Pred rokom sa vrátil ako súper, keď Spartak privítal v generálke na ligu práve Karvinu.

„Dúfam, že mi vydrží zdravie. Ako som spomínal, jednoznačne chcem pomôcť mužstvu. Prajem si, aby sa nám darilo. Napriek viacerým odchodom zostali v kabíne slušní hráči. Som si istý, že nás čakajú kladné výsledky,“ doplnil Janečka. Zmluvu podpísal na 1,5 roka.

Jeho odchod niesli v Karvinej ťažko. Predseda MFK Jan Wolf sa mu na oficiálnom webe klubu úprimne poďakoval. Zdôraznil, že bol neodmysliteľnou súčasťou úspešnej kostry, ktorá vybojovala postup medzi elitu.

Marek je ľudsky a futbalovo veľká osobnosť. Navyše, stále rovnaký a skromný chalan. Takýto typ teraz potrebujeme do kabíny. Veľmi dobre sa poznáme niekoľko rokov, presne viem, čo hovorím. Viem, čo môžeme od neho očakávať. Je obrovský srdciar, na ihrisku nevypustí jediný súboj. Koniec koncov, bude znova pôsobiť vo svojom milovanom klube. V defenzíve je univerzál, využiteľný na dvoch až troch postoch. Bol kapitán v Karvinej, jeden z najlepšie hodnotených obrancov českej ligy, tak si myslím, že má čo dať ešte aj slovenskej súťaži a nášmu klubu. Keď sme sa dva dni pred záverom minulého roka začali spolu baviť o možnosti návratu do Trnavy, ani jednou vetou nespomenul peniaze. Vážim si na ňom, že prichádza za skromných podmienok, lebo chce nášmu klubu pomôcť. Pre mňa je toto najväčšia hodnota. Poďakovanie patrí aj Karvinej, s ktorou sme sa dohodli, napriek tomu, že mal Marek ešte polroka platný kontrakt,“ uzavrel riaditeľ FC Spartak Trnava Marek Ondrejka.

Fanúšikom andelov sa v akcii predstaví už v sobotu, keď zverenci Michala Ščasného nastúpia v Gyori proti Gyiormótu. Výkop je naplánovaný o 13.00 hod.