Rok 2017 priniesol výhry, prehry, pády, sklamania, množstvo radostí i gólov. V tradičnej ankete Andel roka rozhodli fanúšikovia o prvenstve MATÚŠA ČONKU.

Po premiérovom ročníku sa slávnostný galavečer presunul do reštaurácie Maxim. Vo väčších priestoroch si organizátori pripravili bohatý program. Pozvaných bolo 130 hostí. Nechýbalo vedenie klubu na čele s hlavným akcionárom Vladimírom Poórom, hostia zo SFZ a ÚLK, sekcie ženského či mládežníckeho futbalu, ale i realizačný tím, pracovníci City arena a partneri klubu.

"Oproti minulému roku sa nám podarilo posunúť laťku opäť vyššie. Najmä scénicky, vizuálne a zvukovo išla kvalita programu hore. O všetko sa nám postarala profesionálna agentúra. Čo sa týka programu, zaradili sme novú Cenu prezidenta klubu, pretože ľudia okolo klubu si taktiež zaslúžia ocenenie," uviedla duša projektu, autor scenára a jeden z moderátorov večera Marek Ondrejka. Spolu s ním sa o slovo hlásil komentátor Spartak TV Andrej Zvolenský.

Michal Mertinyák: Takéto niečo k vrcholovému futbalu patrí

Medzi pozvanými hosťami figurovali aj najvyšší predstavitelia Únie ligových klubov. V piatok večer zavítali do Trnavy samotný prezident Ivan Kozák a výkonný riaditeľ Michal Mertinyák.

"Vnímam to pozitívne. Takéto niečo k vrcholovému futbalu patrí. Ide o krásne prepojenie súčasného Spartaka s jeho históriou, ktorá je naozaj veľmi pekná a zaujímavá. Vďaka programu sa pripomínajú slávne časy a poďakuje tiež legendám, ktorí spomínanú históriu tvorili. Pre súčasných hráčov je to fajn. Aspoň vidia, akú hodnotu má značka Spartak," povedal Mertinyák.

Dobiašove jubileum

V úvode viac ako hodinového programu nezabudli organizátori na legendárneho Karola Dobiaša. Patino oslávil v decembri jubilejných sedemdesiat rokov. Pravý obranca zanechal v Trnave výraznú stopu. V Československej lige pôsobil okrem Spartaka i v Bohemke. Dokopy nastúpil do 344 zápasov, v ktorých nastrieľal 20 gólov. V malom Ríme získal všetkých päť majstrovských titulov, tri Československé a dva Slovenské poháre.

"Je to pre mňa veľká česť a pocta. Vždy sa do Trnavy budem rád vracať. Napriek tomu, že žijem v Prahe, stále som Slovák a najmä Trnavčan. Získal som tu všetky tituly a prežil najväčšiu slávu. V Česku ma vyhlásili za najlepšieho pravého obrancu storočia. Asi som to teda vedel hrať, to sa nepošťastí každému (úsmev). Teším sa, že ma pozvali," nechal sa počuť čerstvý sedemdesiatnik. Pamätný dres si prevzal z rúk Vladimíra Poóra.

Najlepším hráčom sa stal Čonka: Nový impulz do ďalšej práce

V obľúbenej ankete hlasovalo 753 fanúšikov. Svojimi hlasmi rozhodli o víťazstve Matúša Čonku. Súboj o prvú priečku bol však napínavý do posledného dňa. Ľavý obranca získal 22 % (166, pozn. red.). Okrem prvenstva sa stal tiež skokanom roka, keďže oproti minulému roku poskočil o jedenásť miest.

"Veľmi milo ma to prekvapilo. Záver roka 2016 nebol z mojej strany príliš profesionálny, takže som prekvapený, koľko mám stále fanúšikov. Ďakujem im. Dostať sa z dvanásteho miesta na prvé, to by dokázali asi len Hamilton a Schumacher. Som z toho trochu mimo," vtipkoval prekvapený rodák z Košíc.

Čonka sa po Vlaskovi, Mikovičovi a Jakubechovi stal štvrtým najlepším spartakovcom roka. V uplynulom roku prešiel viacerými životnými zmenami. V lete spravil s dlhoročnou partnerkou najkrajší prestup v živote.

"Samozrejme, že ma to zmenilo, každého niečo také zmení. Po futbalovej stránke som ale dostal veľa priestoru či už od trénera Karhana i El Maestra. Bolo už len na mne ukázať to, v čom som dobrý a čo každý deň trénujem. Pán Boh zaplať, že sa mi vyhli väčšie zranenia, pre ktoré by som nemohol hrať," doplnil Matúš.

Na ihrisku patrí k lídrom a najvyťaženejším hráčom. Aj on by si rád pridal do vitríny najväčšie, tímové ocenenie, ktoré môže Spartak získať v máji.

"Pevne verím, že sa tak stane (úsmev). Andela roka by som prirovnal k môjmu miestu v najlepšej jedenástke Spartaka v Slovenskej lige. Má pre mňa obrovskú hodnotu. Vnímam to ako nový impulz do ďalšej práce," dodal Čonka.

Ofenzíva predáva lístky, defenzíva vyhráva tituly

Len o tri percentá menej (129 hlasov, pozn. red.) získal Boris Godál. Skúsený stopér si taktiež polepšil. V roku 2016 ho fanúšikovia umiestnili na delené siedme a ôsme miesto s Antonom Slobodom.

"Považujem za úspech hlavne to, že sme prví v tabuľke. Na druhej strane ma teší, že ako obranca som sa dostal na druhé miesto. Prvý skončil ďalší obranca Matúš, čo je z pohľadu fanúšikov super vizitka. Vždy sa hovorí, že ofenzíva predáva lístky, ale defenzíva vyhráva tituly. Bolo by super, keby sme sa v takomto nejakom zložení aj s fanúšikmi stretli nie v uzavretom priestore, ale vonku na námestí a oslávili náš vytúžený cieľ," okomentoval striebornú pozíciu pilier defenzívy andelov.

Bronz patrí odchovancovi Spartaka Erikovi Jirkovi. Spomedzi všetkých hráčov sa iba on a útočník Egho predstavili vo všetkých devätnástich jesenných ligových vystúpeniach. Od fanúšikov dostal 16,5 % hlasov (124, pozn. red.).

"Som spokojný, pretože vlani z toho bola štvrtá pozícia, tento rok som sa posunul, čo ma teší. Tvrdo na sebe pracujem. Chcem sa poďakovať najmä fanúšikom, ktorí mi poslali hlasy," vyriekol krátko po skončení programu Erik

Konečné poradie:
1. Matúš Čonka 22 %, 2. Boris Godál 17 %, 3. Erik Jirka 16,5 %, 4. Martin Vantruba 10,5 %, 5. Marvin Egho 6,8 %, 6. Lukáš Greššák 5,7 %, 7. Vakho Čanturišvili 4,2 %, 8. Ján Vlasko 3,6 %, 9. Anton Sloboda 2,9 %, 10. Andrej Kadlec 2,7 %, 11. Yasin Pehlivan 2,5 %, 12. Martin Tóth 1,9 %, 13. Oliver Janso 1,6 %, 14. Matej Oravec 0,7 %, 15. Ivan Hladík 0,5 %, 16. Lukáš Mihálik 0,4 %, 17. Kubilay Yilmaz 0,3 %, 18.-19. Tomáš Brigant a Slavko Lukič.

Po prvom polroku v mužstve sa do najlepšej desiatky dokázali prebojovať dvaja zahraniční hráči – Marvin Egho a Vakho Čanturišvili.

"Bol to skvelý galavečer. Myslím, že Matúš si zaslúžil vyhrať, teším sa z jeho prvenstva. Samozrejme, aj ďalší chalani sú tam zaslúžene. Napriek tomu, že nie som Slovák, za mňa fanúšikovia hlasovali, čo si nesmierne vážim. Ako som povedal viackrát, v Trnave sa cítim veľmi dobre, majú ma radi ľudia, takisto ja mám rád ich. Je to perfektné," znel spokojný Egho.

Premiérovo Cena prezidenta klubu

Oproti minulému roku sa organizátori rozhodli pre novú anketu – Cenu prezidenta klubu. Každý rok ju dostane do rúk človek, ktorý dlhé roky nezištne pomáha chodu klubu. Prvé meno na zozname, ktoré si prevzalo pamätnú plaketu z rúk Dušana Keketiho je Mikuláš Rožňák. Dlhoročný spartakovský zanietenec a tiež neoficiálny kronikár klubu.

"Myšlienka je dobrá. Súhlasím s tým, že ľudí, ktorí pre klub urobia veľa a nie sú profesionálne s ním viazaní, si treba uctiť. Tento rok to bol Miki Rožňák, ďalší rok to bude iný. Existuje veľa ľudí, ktorí sú takúto poctu zaslúžia," uviedol prezident klubu Dušan Keketi st. a pokračoval: "Galavečer hodnotím veľmi pozitívne. Som rád, že sa to nezainteresovaným ľuďom páčilo. Samozrejme, človek nemôže byť nikdy úplne so všetkým spokojný, ale je vidieť, že kvalita sa z roka na rok zlepšuje. Verím, že tento trend bude pokračovať aj naďalej."

V ženskom kolektíve najlepšia Paveleková

Aj v roku 2017 fungoval trnavský ženský futbal na výbornej úrovni. Kluboví tréneri tak mali čo robiť, aby vybrali najlepšiu hráčku. Po Valentovičovej sa z prvenstva teší Karin Paveleková, ktorá sa v nominácii troch najlepších objavila druhý rok po sebe. Porazila brankárku Imreovú a Práznovskú. Na pódiu ďakovala hlavne svojim spoluhráčkam, trénerom a rodine.

Návrat so sladkou príchuťou

Ján Vlasko sa do Trnavy vrátil po dvoch rokoch. Od trénera El Maestra dostal okamžite dôveru. Na svoj úvodný presný zásah však čakal sedem duelov. Dočkal sa v domácom súboji s Podbrezovou. Jeho skvelý priamy kop znamenal nielen tri body pre svoje mužstvo, ale aj sošku Andela za najkrajší gól roka v kategórii Cena Jozefa Adamca. Kreatívny stredopoliar porazil Čonku, Jirku, Briganta a Jansa. Žiaľ, ocenenie si nemohol prevziať z rúk „otca“ tejto ankety, keďže Jozef Adamec podstúpil v tom čase urgentnú operáciu. Na diaľku mu želáme veľa síl a čo najrýchlejšie uzdravenie.

"Ako prvé si želám uzdravenie pána Adamca. Cena ma potešila, skôr ma teší, že gól bol víťazný a pomohol mužstvu. Nakoniec sa nám duel podarilo vyhrať," znela ďakovná reč na pódiu Jána Vlaska.

Sieň slávy sa rozrástla o troch laureátov

Záver programu patril klubovým legendám. Viacerí z nich prijali pozvanie a našli si cestu do Maximu. Vedenie klubu sa tento rok rozhodlo do Siene slávy zaradiť troch nových laureátov. Antona Malatinského doplnil Imrich Stacho in memoriam, Stanislav Jarábek a Valerián Švec. Menovaných si od 1. júna budete môcť pozrieť v klubovej Sieni slávy.

"Teraz som viac populárny ako keď som hral futbal, dávam samé rozhovory," smial sa v úvode rozprávania s nami Stanislav Jarábek. V decembri oslávi úctyhodných osemdesiat rokov, no na svoj vek vyzerá výborne. Aktívne si chodí zahrať s priateľmi do haly futbal, ktorý ho drží pri aktívnom pohybe.

"Všetko je vďaka mojej žene. Udržiava si ma bežnými vecami, miluje ma, dobre varí. Je prísna, nedovolí mi robiť veci, ktoré by som chcel robiť, ale nie sú nutné," povedal so širokým úsmevom na tvári a na margo uvedenia do Siene slávy dodal: "Nikto mi nenaznačil, že sa niečo takéto pripravuje. V prvom momente som bol prekvapený a povedal si "ježišmária, to už došlo takto ďaleko?." Narážam na to, že vlani uviedli Antona Malatinského in memoriam, teraz rovnako Imricha Stacha. Ja som ešte tu, chcem hrať futbal, baviť sa s mojimi kamarátmi. Veľmi si to cením. Sedeli sme spolu s Valérom Švecom, do Spartaka sme prišli obaja v 1956. O to viac sa teším, že nás uviedli naraz."

V závere roka by si želal jednu výnimočnú udalosť.

"Síce zostáva celý rok, ale okrem bežných vecí s priateľmi a rodinou mi nedávno napadla myšlienka. Rád by som dal v rámci jubilea dokopy môj mančaft. Rovnako starí hráči, resp. tí, ktorí vedia ešte chodiť a môžu hrať futbal. Zahrali by sme si takú dvadsaťminútovú vložku s nastupujúcou generáciou, povedzme desaťročnými žiakmi. Bola by to minulosť proti našej budúcnosti. Možno by to bolo pekné," uzavrel legendárny Jarábek. My mu, samozrejme, budeme držať palce.

Celý galavečer si vďaka spoluorganizácii klubovej televízie Spartak TV môžete pozrieť v pondelok večer zo záznamu. Poďakovanie patrí tiež oficiálnemu fanshopu Spartaka Trnava, ktorý sa postaral o pamätné dresy, potlač a tiež vylepšenie sošiek pre ocenených.

FOTO: partner klubu netky.sk