Benkovský veľké rozdiely nevidí, vo West Ham United bol spolu s Nebylom

Benkovský veľké rozdiely nevidí, vo West Ham United bol spolu s Nebylom

Po nedávnej návšteve Austrálčana Anthonyho Limbricka, ktorý vo West Ham United vedie tím do sedemnásť rokov, sa opačným smerom vydal Ľuboš Benkovský a spolu s ním si anglický dril vyskúšal aj Sebastian Nebyla. Mládež Spartaka sa hanbiť nemusí, v porovnaní s londýnskym klubom je na tom veľmi dobre.

Pripomeňme si, že spolupráca s kladivármi, o ktorej sme vás už skôr informovali (http://spartak.sk/clanek.asp?id=6543&passw=154ea4c33281ae1c0e090f8b7688e528), je hlavne o vzájomných vzťahoch či výmene poznatkov o fungovaní oboch celkov formou niekoľkodňových stáži. Ako tvrdí tréner Ľuboš Benkovský, ide o porovnávanie a hľadanie najlepšej cesty k výchove hráčov v malom Ríme.

Benkovský, ktorý trénuje spartakovskú šestnástku, nebol na východe Londýna sám. Skaut anglického tímu si na skúšku pozval talentovaného pätnásťročného Sebastiana Nebylu.

„Dostal šancu ukázať svoje schopnosti. Je veľmi talentovaný, už niekoľko rokov hráva so staršou kategóriou. Technická stránka, rýchlosť myslenia a kreatívne riešenie herných situácií je jeho dominantou. V čom vidím rozdiel oproti im, je v postave hráčov, rýchlosti a zdravej agresivite. V zápasoch idú od úvodu do konca naozaj naplno. Z hľadiska individuálnych tréningov hráčov v mojej kategórii, súčasťou ktorých bude aj Nebyla, by som chcel rýchlejšími krokmi posúvať herné výkony hráčov dopredu,“ hovorí Ľuboš Benkovský.

V priebehu piatich dní toho tréner mladšieho dorastu zažil naozaj viac ako dosť. O aktivity či zážitky sa báť nemusel. O stereotype sa takisto hovoriť nedá. Denne absolvoval tréningy a snažil sa získať čo najviac informácii o fungovaní akadémie West Ham United, keďže stretol zaujímavých ľudí z tamojšieho prostredia.

„Podarilo sa mi stretnúť so psychológom akadémie, kondičným trénerom či trénerom, ktorý sa zaoberá vedou v rámci futbalu. Utvoril som si obraz, ako fungujú, pracujú a rozmýšľajú. Zobral som si veľa vecí, ale aj potvrdil, že naša práca s mládežou je takisto na dobrej ceste a odlišujeme sa hlavne personálnym obsadením. Majú viac pracovníkov a tréneri sa tak môžu plne sústrediť na svoju robotu,“ objasnil poznatky Benkovský.

Okrem personálneho zázemia, kedy napríklad na tréningu U15 bolo až päť trénerov (hlavný, druhý, asistent, tréner brankárov, podávač lôpt a vody), si Ľuboš Benkovský všimol rozdiely aj v prístupe hráčov.

„Prišiel tam aj riaditeľ mládeže. Hráči sú pod neustálym tlakom, vedia, že musia odovzdať maximum, inak sa v akadémii neudržia. K tréningom pristupujú profesionálne. Niečo podobné spúšťame v našej mládeži. Chceme, aby chalani vedeli, ako sa majú správať. Budeme sa ich snažiť prevychovať,“ prezradil 27-ročný tréner.

Z londýnskeho West Ham United sa vrátil nabitý pozitívnou energiou a obohatený o množstvo skúseností.

„Viacero vecí, ktoré som nadobudol čítaním, vzdelávaním a praxou, sa mi potvrdili, že prácu, ktorú robíme v spartakovskej mládeži, nerobíme zle, ako si niektorí myslia. Sme tu partia trénerov, ktorí chcú mládež posúvať stále dopredu. Vytvoriť dobrý kolektív a silu, je vždy na prospech veci,“ uviedol tréner kategórie U16.

Európska liga, ale aj priateľský zápas s Juventusom

Okrem naberania trénerských poznatkov či v prípade Nebylu tréningových jednotiek, si dvojica reprezentujúca Spartak Trnava užila aj dva zápasy londýnskych kladivárov. Oba na novom Olympijskom štadióne s kapacitou 60 000 fanúšikov. V prvom sa zverenci Slavena Biliča stretli v odvete Európskej ligy s Domažle. Po víťazstve 3:0 hladko postúpili cez slovinský celok. Druhý zápas si pozreli v posledný deň pobytu. V nedeľu pricestoval do Londýna Juventus Turín. Taliansky tím vyhral 3:2.

„Zápasu som sa zúčastnil ako tréner. Zaujímal ma hlavne herný prejav domácich, chýbalo im viacero hráčov zo základnej zostavy. Sledoval som podobnosť znakov herného prejavu hráčov A tímu a mládežníckych celkov,“ uviedol Ľuboš Benkovský.


Oproti žiakom zmena najmä v osobnosti hráčov

Po štyroch rokoch trénovania v žiackej kategórii prišla zmena. Presun do dorasteneckej časti mládeže, kde tréner Benkovský začal pracovať s hráčmi do šestnásť rokov. Ako hovorí, najväčší rozdiel je v osobnosti hráčov, keďže hráči rozmýšľajú vlastnou hlavou a reagujú iným spôsobom ako žiaci.

„Aktuálne sa nastavujeme na rovnakú vlnu. Je to pre mňa obrovský krok dopredu. Neustále sa snažím pracovať naplno, teším sa, že prišlo takéto zadosťučinenie. Prioritou bude pracovať s menšími skupinkami, aby sa chalani mohli rýchlejšie rozvíjať,“ naznačil čo to zo svojej práce pri U16 Benkovský.

Hneď po svojom príchode sa „vzdal“ dvojice najlepších hráčov. Kozák spolu s Csanom prešli o kategóriu vyššie.

„Majú vyššiu konkurenciu, musia viac bojovať a zároveň sa zlepšovať. Rád by som s tímom dosiahol bod, kedy sa hráči doteraz niečo naučili, ale po odchode odo mňa budú vedieť ešte oveľa viac a hlavne budú rozdieloví. To je hlavnou prioritou výchovy hráčov v mládeži. Nechcem pracovať s kvantitou, ale kvalitou, a preto som si nechal menší počet hráčov v mojej kategórii,“ ozrejmil nový tréner, ktorému z asistentskej stoličky pomáha Erik Havrila, študent FTVŠ.

Nebyla s veľkými skúsenosťami, v priateľskom zápase sa nestratil

Pätnásťročný talent Spartaka Trnava si pobyt u kladivárov užil.

„Veľmi sa mi páčilo, bola to pre mňa nová a veľká skúsenosť, z ktorej budem v budúcnosti čerpať,“ hovorí Nebyla.

V Londýne absolvoval každý deň jednu tréningovú jednotku, obed s tímom a následne mal voľný program. Deň pred odchodom sa predstavil v priateľskom zápase, kedy proti Millwallu nastúpil do druhého dejstva za stavu 2:2. Rozhodne sa nestratil, za štyridsaťpäť minút stihol streliť gól a na ďalší prihrať. Šestnástka West Hamu vyhrala 4:2.

„Zanechal som tam veľmi dobrý dojem, prejavili o mňa záujem. Nakoľko nemám ešte dostatočný vek, môj prípadný odchod sa bude riešiť o rok. Dovtedy ma budú sledovať a pozývať na ďalšie niekoľkodňové skúšky. Najbližšia ma čaká už túto zimu,“ prezradil na záver s úsmevom Sebastian Nebyla.


12.8., Foto: Ľuboš Benkovský

aktuálne na spartak.sk