Skúsený brankár sa medzi tri žrde postavil namiesto Martina Vantrubu, ktorý laboruje so zraneným ramenom. Dvadsaťosemročný rodák z Považskej Bystrice si v doterajšom priebehu svoju pozíciu zastal. V najväčšom slovenskom derby sa dočkal premiérového čistého konta v červeno-čírnom drese. Nielen o tom, ale i o priebehu jari a najbližších súbojoch hovorí MARTIN CHUDÝ.

Robustný strážca svätyne slovenský futbal pozná veľmi dobre. Veď v Nitre strávil dlhých desať rokov. Pod Zoborom odchytal takmer šesťdesiat ligových duelov. Jeho kroky následne smerovali na tri roky do Česka, aby sa opäť vrátil na Slovensko.

"Každá liga ide krok po kroku dopredu. Rovnaký prípad je tiež Fortuna liga. Už len z pohľadu štadiónov sa vyvíja. Vezmime si napríklad Trnavu či Dunajskú Stredu. Kvalita je podobná, vždy ju mala. Po tejto stránke výrazné zmeny nevidím," uviedol na úvod nášho rozprávania vždy dobre naladený Chudý.

Náhradný brankár musí byť vždy pripravený. Predsa len, tvoja premiéra prišla trochu nečakane. Ako si sa cítil?
"Máš pravdu, bolo to nečakané. Dozvedel som sa o tom na začiatku týždňa. Po zápase so Žilinou som ani netušil, že má Martin (Vantruba, pozn. red.) nejaké problémy. Nasledovala reprezentačná prestávka. Mal som čas na prípadné dotrénovanie. Vždy som však čakal a veril, že môže prísť šanca. Jednoducho, že ma bude tím potrebovať a mohol by som mu pomôcť. Teší ma, že je všetko v poriadku. Dúfam, že to bude pokračovať aj naďalej."

Hovorí sa, že pozícia dvojky medzi brankármi je nevďačná. Súhlasíš s týmto tvrdením?
"Určite. Je to rozdiel oproti hráčom, ktorí sa vedia vystriedať. Pri brankároch je to iné. Nedá sa povedať, ktorý z nich je lepší. Klub má koncepciu, resp. filozofiu, podobne premýšľajú i tréneri brankárov. Často nechytá brankár práve z dôvodu, že nezapadá do danej koncepcie. Zažil som to napríklad v Dukle Praha. Tréner mi sám povedal, že som lepší, no Dukla hrá doteraz s rizikom vzadu. Dajme tomu ako u nás Trenčín. Filip Rada má lepšiu nohu a vybrali si jeho. Na druhej strane, nevadilo im, že toho veľa nepochytal. V Tepliciach sme boli na tom identicky s Grigarom. Je tam však šesť alebo sedem rokov, má meno, ide o legendu. Bolo ťažké dostať sa cez neho do brány. Keď hráč či brankár cítia, že na to majú a nedostanú šancu ukázať sa, vtedy je to naozaj nevďačná pozícia. Treba povedať, že kariéra brankárov býva zväčša dlhšia. Príležitosť tak môže prísť neskôr. Neustále pracujem, aby som ako jednotka mohol svoje kvality ukazovať dlhodobo."

Na úvod ťa nečakalo nič jednoduché – „peklo“ v Dunajskej Strede a najväčšie slovenské derby. Cítil si o niečo väčšiu zodpovednosť?
"Samozrejme. Zodpovednosť si uvedomujeme všetci. Najmä z toho, o čo hráme. Nastúpili sme proti azda dvom najťažším súperom v aktuálnej sezóne. Vždy sa viac teším na tie väčšie súboje. „Menšie“ do určitej miery nudia. Nebývam ale nervózny. Naozaj si to užívam. Keď to dopadne pozitívne, radosť býva väčšia."

V priebehu troch dní si sa postavil do brány dvakrát proti Slovanu. V čom je to pre brankára iné?
"Vezmem to zo všeobecného hľadiska, pretože nám to v konečnom dôsledku asi pomohlo. V pohári i lige hrali v rovnakej zostave. Trochu sme sa oťukali, videli herný systém a vedeli, že ho príliš meniť nebudú. Zistili sme, že sa s nimi dá hrať. V lige sme to chceli využiť a podarilo sa. Ide o špecifickú vec, keď je takýto počet derby na programe v krátkom čase. Je to však skvelé, práve takéto zápasy sa hrajú pre fanúšikov. Čaká nás odveta, urobíme všetko pre postup. Derby ukončíme v závere apríla. Stále nie je koniec. Stále sa hrá o veľa."

Aké boli tvoje očakávania pred nástupom proti Dunajskej Strede? Vnímal si, po dlhšom čase, špeciálne emócie?
"Na prvý ligový duel za Spartak som sa veľmi tešil. Bol dosť dôležitý, čo som si uvedomoval. Maximálne som sa koncentroval, chcel som podať čo najlepší výkon, aby sme neodišli bez bodu. Žiadnu nervozitu som necítil. Na takéto situácie som pripravený, počas kariéry som ich zažil niekoľko. Verím svojim schopnostiam. Žiaľ, víťazstvo z toho nebolo. Nula by bola pekná. Inkasovaný gól ma mrzí, išiel na mňa sám, ani on a tiež ja sme to nevyriešili ideálne. Celkovo sme si nezaslúžili vyhrať. Remíza by bola, pravdepodobne, spravodlivá pre obe mužstvá."

Vybičované stretnutie ti pomohlo k nabratiu sebavedomia?
"Samozrejme. V úvode som mal zákrok po Čmelíkovej strele či nejaké ďalšie situácie. Človek sa tým do toho dostane, získa prax. V prvom zápase nechce zbytočne riskovať alebo sa predvádzať. Chce podať maximálny výkon a nechodiť do rizika. S rastúcimi výkonmi sa darí, začnete si veriť, nebojíte sa."

Futbalová verejnosť hovorila, že prvá prehra od decembra prišla v najnevhodnejšom čase. Vnímal si to podobne?
"Uvedomovali sme si, že keby prehráme ďalší duel, náskok sa zmenší na štyri body. Asi by to nebolo ideálne. Prehra nám, samozrejme, psychicky nenahrala. Hlasy zvonku sa však snažíme nevnímať. Skôr som to bral ako malú facku, akýsi „aha“ moment. Hrali sme inak ako sme chceli, museli sme sa skoncentrovať na stredajšie semifinále. Keby sme porazili Dunajskú Stredu, možno nadobudneme pocit, že to je ľahké a všetko zvládneme. Spozorneli sme. Paradoxne si tak myslím, že to prišlo vo vhodnom čase."

Mužstvo sa však z prehry rýchlo dostalo. V pohári ste strelili dôležitý gól v druhom polčase. Po zmene strán bol celkovo výkon lepší. Pomohlo vám to pred ligovým derby?
"Súboj sa začal všelijako. Prvých 20 až 25 minút vyhrával súper druhé lopty, súboje. V bráne som bol trochu prekvapený. K tomu prišiel rýchly gól. Naša hra nebola optimálna. Keby to tak bolo celých deväťdesiat minút a belasí sa ešte presadia, psychicky by nám to nepomohlo. Nadobudli by sme pocit, že nás prehrávajú, majú náskok a sú lepší. Od 35 minúty sme však začali viac napádať, získavať odrazené lopty a prichádzali tiež šance. V druhom dejstve sme ich, myslím, na našu polovicu prakticky nepustili. Jasne sme ukázali, že máme svoj štýl, ktorým ich vieme poraziť či herne prehrať. V sobotu sme si viac verili."

V lige si pred Slovanom vyslovil želanie prvého čistého konta. Naplnilo sa. Víťazstvo malo o to lepšiu príchuť?
"Veľmi som sa potešil. Túžil som po nule v akomkoľvek zápase, i keď v derby sa cení viac. Vedeli sme, že keď skórujeme ako prví, v tejto sezóne vyhrávame. Vedeli sme aj to, že proti Slovanu extrémne vysokým rozdielom nevyhráme. Bolo dôležité vzadu neinkasovať. Som rád, že to prišlo práve teraz."

Súboj bol špeciálny aj návratom domácich fanúšikov. Pomohli ti?
"Vnímal som ich. Všetci sme veľmi radi, že prišli. Škoda, že až v 26. kole. Veríme ale, že budú chodiť až do konca a pomôžu nám k ďalším trom bodov. Keď hráte v takejto atmosfére, absolútne nevnímate únavu či kŕče. Idete cez bolesť."

Šesť kôl pred koncom súťaže nemusíme rozprávať veľa. Vieme, čo chceme. To sú slová El Maestra z pozápasovej tlačovej konferencie. Čo bude, z tvojho pohľadu, najdôležitejšie?
"Určite musíme zvládnuť konfrontáciu s Ružomberkom. Tréner nás upozorňoval, aby sme nekalkulovali. Pozeráme sa len na najbližší duel. Opäť pôjde o dôležitý krok. Po ňom príde ďalší, až kým neprídeme k vytúženému cieľu. Nemôžeme rozmýšľať a kalkulovať s ostatnými výsledkami. Sústredíme sa na nedeľu."

Ružomberok je nevyspytateľný súper. Vonku sme vyhrali 2:0, doma remizovali 1:1. Aké sú tvoje očakávania?
"Súhlasím, že ide o nevyspytateľného protivníka. Sú na poslednom mieste v boji o titul, asi každý čaká, že zvládneme obe stretnutia. Ale vôbec nie. Je to ťažké mužstvo. Doma sme boli lepší a napriek tomu z toho bola strata dvoch bodov. Na ich pôde som tu síce nebol, ale viem, že Ružomberok mal prevahu. Hlavne v druhom polčase. Vedia nás potrápiť. Niečo podobné musíme čakať i teraz. Proti nám sa postaví jedenásť futbalistov s vysokou kvalitou, ktorí nebudú chcieť prehrať. Všetko si uvedomujeme."

Káder andelov je veľmi inteligentný. V ostatných kolách neopakuje chyby z jesene. Čím to je?
"Veľkú zásluhu má na tom tréner. Samozrejme, následne je to na nás, aby sme ukázali, že chápeme jeho filozofiu a praktizovali ju na ihrisku. Určite je v tom aj veľkosť tohto mužstva. Keď chceme na Slovensku bojovať o majstrovský titul a Európe o postup do skupiny, je potrebné podávať vyrovnané výkony. Niekoľko rokov som pôsobil v Česku. Poznám to na príklade Sparty či Plzne. Nedarilo sa im, boli horší, no vyhrali gólom v závere. Ukazujeme znaky toho, že tím dozrieva. Teší ma to. Verím, že v tom budeme pokračovať."

Spomedzi klubov v prvej šestke máme najlepšiu defenzívu. Ako sa ti spolupracuje na ihrisku s chalanmi?
"Defenzíva podáva výborné výkony, zaslúžene ju máme najlepšiu. Krajní obrancovia sú výborní. Je to ich kvalitou, ale i štýlom trénera. Hráme organizovane. V aktuálnom ročníku disponujeme tiež najlepšími stopérmi v lige. Pomáha nám to. Nie nadarmo sa hovorí, že útok vyhráva zápasy, ale defenzíva tituly. Je to tak nastavené aj v našom kádri. Zdobí nás obdivuhodná práca, ktorá prináša úspech a body."

V čom vidíš najväčšiu silu tohto kolektívu?
"Do hry dávame najväčšie srdce zo všetkých. Ďalej sme najorganizovanejší, čo sa taktiky týka. Šijeme ju priamo na súpera a pre víťazstvá. Hráme pragmaticky futbal. Chalani sa idú zabiť, aby dodržali trénerové pokyny. Aj preto sme tam, kde sme."

Konkurencia je medzi hráčmi a brankármi bežná. Ako ju vnímaš v Spartaku?
"Od začiatku sa tu zišiel výborný brankársky kolektív na čele s trénerom Kameschom. Ako najstarší sa snažím chalanom niekedy poradiť, keď viem. Mladí sú pracovití. Od trénera ide zábava a zároveň tvrdá drina. Funguje komunikácia, všetci sú inteligentní a talentovaní. Klub to má po tejto stránke dobre rozbehnuté. Bol tu Jakubech, teraz Vantruba. S brankármi sa tu pracuje na výbornej úrovni."

Spomínaš trénera Kamescha. Aký je?
"Svojský (smiech). Jedinečný zároveň. Poznám veľa ľudí, ale Paliho by som ťažko k niekomu prirovnával. Je zábavný, ale niekedy neviete, či to myslí len tak alebo naozaj. Na prvom mieste je u neho však tvrdá a poctivá práca. Vo svojom obore má veľa naštudované. Disponuje vlastnou filozofiou. Páči sa mi, pretože vie, čo chce a ako sa to robí. Posúva nás. Má to význam. Nehrá sa na niečo, čo nie je. Po ľudskej stránke je skvelý."

Po príchode do malého Ríma cítiš herný posun?
"Určite. V podstate sa nachádzam v ideálnych brankárskych rokoch. Prišiel som sem a naučil sa množstvo vecí. Keby som odtiaľto odišiel, prenesiem si ich do ďalšieho angažmánu. Tréner Kamesch mi dal veľa."