Futbalový osud sa príliš s 22-ročným obrancom nemaznal! V šestnástich rokoch sa mu začala sľubne rozvíjať kariéra, no trvalo to krátko. Na istý čas ho z hry odstavilo slepé črevo a následne zranené koleno. O tom, ale aj o zlomovej minulej sezóne a tej aktuálnej, sme sa rozprávali so stopérom juniorky Spartaka Trnava Dušanom Dzíbelom.

Dušan, mnohí to možno nevedia, ale ty máš za sebou skúšku v Blackburne Rovers. Aké to bolo?
"Ako šestnásťročný som tam trénoval s o dva roky staršími hráčmi. Bola to úplne iná liga, iný svet. V tom veku sa mi podarilo dostať sa do reprezentácie, vyšiel mi zápas proti Bulharsku a pár dní na to som s manažérom letel do Blackburnu. Bohužiaľ, nevyšlo to a vrátil som sa späť do Spartaka. O mesiac na to si ma vyžiadala pre zmenu Slavia Praha. Tam by to aj vyšlo, ale absolútne sa mi nepáčili podmienky, tréningy boli katastrofálne a ubytovanie takisto."

To je pre šestnásťročného chalana začiatok kariéry ako zo sna, však?
"No jasné, ale keď prišla kvalifikácia na Euro U17 v sezóne 2010/2011, ozvalo sa mi slepé črevo. Nebola to žiadna sranda, rok som nemohol hrať futbal. Reprezentačný tím odlietal na súboj o postup a ja som trénerovi Valovičovi musel, šesť hodín pred odletom zavolať, že nemôžem ísť. Namiesto mňa išiel Braňo Niňaj a pozrite, kam sa až dostal... Po slepom čreve si ma počkalo koleno. Ďalšie štyri mesiace boli fuč, ťažko som sa dostával do tempa. V tom období hral v spartakovskej devätnástke ligový mančaft, ktorý získal titul majstra Slovenska a stal sa tiež vicemajstrom Československa. Bohužiaľ, mňa to obišlo."

Dá sa povedať, že minulá sezóna bola teda pre teba zlomová?
"Na začiatku jarnej časti sezóny si mňa a Hlavnu povolal zo Šúroviec do juniorky tréner Šarmír. Bolo to pred zápasom s Novým Mestom nad Váhom, kde sa všetko zlomilo. Otočili sme nepriaznivý vývoj stretnutia a odvtedy vyhrali všetko, až na súboj s Banskou Bystricou."

Viacero ľudí ťa označilo za talizman juniorov, až na jeden zápas, ste s tebou v zostave všetko vyhrali...
"(Smiech). Našťastie sa nám darilo a vyhrávali sme, všetko išlo hladko."

Nebol prechod z tretej ligy do druhej ťažký?
"Lepší súperi v tretej lige sa dajú porovnať so zápasmi, ktoré hrajú juniori proti súperom zospodu tabuľky druhej ligy. Nebol to až tak veľký skok. V novej sezóne ale hráme s lepšími súpermi a na tom ihrisku to cítiť."

V príprave na novú sezónu ste zaknihovali tri víťazstvá a dve prehry. Aká bola?
"Odštartovali sme ju super. Veľmi dobre nás pripravil kondičný tréner Dávid Moravec. V Liptovskom Mikuláši sme odohrali výborný zápas. Ešte som nemal česť stretnúť sa s tímom, ktorý nedávno bojoval o postup do Fortuna ligy. Prehrávali sme 0:2, zomkli sa a otočili na konečných 3:2. V ďalšom zápase s Veľkým Mederom nám prišlo pomôcť sedem alebo osem hráčov z hlavného mužstva, vyhrali sme 6:1. S Dunajskou Stredou B prišiel výbuch. Bola to pre nás dobrá facka, lepšie prehrať v príprave ako v sezóne. V Znojme sme odohrali výborný prvý polčas, no po prestriedaní sme inkasovali štyri góly. Výsledok nezodpovedal hre."

V generálke na ligu ste triumfovali so Sigmou Olomouc. Preveril vás súper dostatočne?
"Samozrejme. S loptou na nohe mali kvalitu. My sme však dokázali súpera prehrať, vypracovať si šance a odohrať výborný zápas s víťazným koncom."

Oproti minulej sezóne sa v kabíne vystriedalo viacero hráčov. Vytvorila sa dobrá partia?
"V úvode nás bolo okolo tridsať, z toho desať alebo pätnásť dorastencov. Prišli Tomovič s Ujlakym, čo sú kvalitné posily na to, aby sme vytvorili kvalitný tím. Zostal s nami Martin Tóth, čo je skúsenosť sama o sebe. Nikto nemá toľko skúseností ako on. Každý sa od neho učíme. Čo povie Foďo, to je sväté (úsmev)."

Úvod sezóny vás ale nezastihol v najlepšej forme. Čím si to vysvetľuješ?
"Neviem, napriek tomu, že sme v Žiline odohrali dobrý zápas, sme na víťazstvo nemali. Súper bol kvalitnejší, výsledok je ale krutý."

V Seredi prišla druhá facka v krátkom čase. Dá sa označiť za správny impulz?
"Nastúpili sme tam nemastní, neslaní. Prebrali sme si to v kabíne, asi hodinu sme sa rozprávali o tom, prečo sme hrali tak, ako sme hrali. Mrzelo nás to, je to menšie derby a k tomu z desiatich chalanov hrali štyria bývalí z našej juniorky. Hodili sme to za hlavu a v ďalšom kole sme podali úplne iný výkon."

Napriek tomu, že si na Slovane nehral, ako hodnotíš výkon svojich spoluhráčov?
"Sú to stratené dva body. Hrali sme naozaj kvalitne, 70 alebo 80 % zápasu bolo v našej réžii. Belasí si vypracovali tri šance, my sme rovnaký počet mali po prvých dvadsiatich minútach. Ako to ale vo futbale býva, prišla jedna chyba a súper nás potrestal gólom. Chvalabohu, že sme nakoniec dokázali vyrovnať."

Je to zlatý bod, ktorý vás povzbudil do ďalších kôl?
"Určite! Ale ani nie tak bod, ako šťastie, vďaka ktorému sme v poslednej sekunde vyrovnali na konečných 1:1. Je to motivujúce do ďalších zápasov."

Bilancia 4:8 po troch kolách nie je príliš oslnivá...Pozeráte sa aj na ňu?
"Samozrejme, po dvoch zápasoch sme mali sedem inkasovaných gólov, čo je dosť veľa a len dva strelené.Trápime sa v obrane a rovnako v zakončení. Veľmi sa narobíme na gól. Podobné to bolo v zápase so Slovanom. Musí sa to niekde zlomiť a určite sa to zlomí teraz cez víkend doma s Martinom!"

Na jar ste všetko vyhrávali, boli efektívni. Teraz presný opak. V čom je iná táto sezóna oproti minulej?
"Sme pod miernym tlakom, nezachytili sme úvod, hrá sa nám ťažšie. Musíme zbierať body, pretože liga sa po polovičke rozdelí na šesť postupujúcich a rovnaký počet zostupujúcich. Nemôžeme si dovoliť, aby nám súperi ušli na viac bodov. Na jar sa to zlomilo v Novom Meste a keď sa vyhráva, ako som spomínal, všetko ide samo."

Si za takýto model súťaže alebo je pre tímy nevyhovujúci?
"Celý je postavený na hlavu! Nemôžete po pol sezóny vedieť, či ste vypadli alebo postúpili. Druhá polovica tabuľky je tým pádom úplne zbytočná."

Aké máte ciele v tejto sezóne?
"Určite postup do prvej šestky. Radi by sme bavili divákov peknou predvedenou hrou. Na druhej strane, môžete hrať pekne, no nemusíte zbierať body. Ideálne by bolo, keby sme hrali pekne a všetko vyhrávali (smiech)."