El Maestro: Bolo veľmi dôležité zaviesť do tímu víťaznú mentalitu

El Maestro: Bolo veľmi dôležité zaviesť do tímu víťaznú mentalitu

V druhej a zároveň poslednej časti rozsiahleho rozhovoru tréner NESTOR EL MAESTRO napríklad prezrádza, v čom je podstata výborne zvládnutých záverov. Či je, pre neho, futbal o šťastí alebo náhode, ale i to, ako vníma, že Spartak nemá vyloženého strelca.

Osobne by som vyzdvihol výborne zvládnuté druhé polčasy, najmä závery. Je to skôr o psychike alebo dobrej fyzickej kondícii?
"Sú dva dôvody. Prvý je, samozrejme, kondícia. Bez nej by ste nedokázali hrať dynamicky posledných dvadsať minút. Druhý je hlava, resp. charakter. Po zmene strán zaberieme vždy, keď potrebujeme hrať o výsledok. V neposlednom rade hrá veľkú rolu i túžba po víťazstve. Každé tri body sú pre nás veľmi špeciálne. Milujeme vyhrávať (úsmev). Bojujeme do poslednej sekundy. Keď to je možné, chceme streliť rozhodujúci gól a zvíťaziť."

Viackrát ste vyzdvihli charakter hráčov. Ukazuje sa aj po inkasovanom góle, ako napríklad v stretnutí s Ružomberkom? Žiadny hráč nezvesil hlavu dole, navzájom sa povzbudili.
"Tento aspekt je jednoduché aplikovať, keď vyhráte osemkrát po sebe. Morálka je vysoká, po psychickej stránke ste stabilní a jedna akcia či gól vás nepoloží. Je nám jasné, že každý tím môže hocikedy skórovať. Futbal je hra momentov. Ale máš pravdu, bolo to veľmi pozitívne. Odohrali sme výborný prvý polčas, podarilo sa nám vyrovnať a vypracovať si ďalšie šance na vedúci presný zásah. Reakcia tak bola veľmi dobrá."

Po zápase s Trenčínom ste tlačovú konferenciu odštartovali slovami, že nikto sa neteší, keď Spartak vyhráva. Narážali ste na niečo konkrétne?
"Bol to pocit, ktorý som mal. Cítim, že keby bol iný tím v našej pozícii a po pätnástich kolách mal na konte 37 bodov, ľudia by sa k nemu správali inak, s úctou. Vieme, čo máme robiť každý deň a čo musíme urobiť preto, aby sme boli tam, kde sme. Z dlhodobého hľadiska ide o náročnú prácu. Ľudia trochu neférovo neakceptujú našu pozíciu. Napriek tomu, že pracujeme veľmi dobre, rozprávajú o náhode či šťastí. Je to však len môj pocit."

A je, podľa vás, futbal viac o šťastí alebo náhode?
"Žiaľ, šťastie je vo futbale veľmi potrebné (smiech). Moja práca je o snahe šťastie čo najviac eliminovať. Môžete sa rozprávať o šťastnom víťazstve či prehre v jednom dueli. Ale po piatich, desiatich či pätnástich zápasoch hovoriť o náhode? V tom prípade niekto nerozumie futbalu."

Po pätnástich kolách mužstvo nemá vyloženého strelca. Päť gólov majú na konte Egho i Jirka. Vnímate to pozitívne alebo negatívne?
"Neviem. Každý tím má, zvyčajne, jedného výrazného strelca. Ak mám byť ale úprimný, naozaj ma nezaujíma, kto dáva góly (smiech). Hráči to vnímajú rovnako. Vezmime si fakt, že náš útočník číslo jeden, má viac asistencií ako gólov. Je to dôkaz toho, že nikto v tomto tíme nemá vysoké ego. Jednoducho chceme vyhrávať a nezaujíma nás, kto sa gólovo presadí, bol v zostave kola či muž zápasu. Vieme, že keď vyhráme, boli sme fantastickí. Keď prehráme, nikto nie je šťastný."

V každom stretnutí prejavujete množstvo emócií. Sú pre vás dôležité?
"Samozrejme, sú potrebné aj od hráčov, najmä na ihrisku. Pre spôsob, ktorým chceme hrať, sú emócie veľmi dôležité. Všetko robíme pre výsledky. Potrebujeme hrať s emóciami. Jednoducho s tým žiť. Každý okolo tímu a verím, že fanúšikovia taktiež. Pomáhajú nám."

Keďže sa v podstate hrajú odvetné zápasy, protivníkov poznáte lepšie. Pripravuje sa vám na nich ľahšie alebo zápasy sú ešte ťažšie?
"Je to ľahšie, áno. Najmä preto, že poznám súperových hráčov. Prvé kola boli pre mňa o väčšej práci, pretože som ich nepoznal. Teraz sa môžem sústrediť iba na kolektív, individuality sa totiž nemenia. Erik Daniel je stále Erik Daniel a napríklad Hološko je stále Hološko. Na každý duel sa detailne pripravujeme. Tímy sa menia, nehrajú rovnako, preto nás vždy čaká niečo nové. Aktuálne môžeme ťažiť zo skúseností, ktoré sme nabrali v prvých súbojoch. Nie je to o menšej porcii práci, ale trochu ľahšej."

Pred sezónou ste si dali za cieľ hrať úspešný futbal. Z tohto hľadiska ste spokojný?
"Áno, som spokojný. Je to však cieľ každého, všetci chcú vyhrať (smiech). Pre mňa bolo veľmi dôležité zaviesť do tímu mentalitu – víťazstvo je jediná vec, na ktorej záleží, výsledky sú najdôležitejšie, robíme pre ne všetko. Vtedy máte jedinú šancu, aby ste hrali nad rámec vašich možností. Nikdy nás nebude tešiť remíza. Nie je ale možné udržať si v tomto ohľade čistý štít. Neustále sa snažíme bojovať celých deväťdesiat minút o víťazstvo a nikdy sa neuspokojiť, keď nezískame tri body. Niektoré mužstvá po remíze či prehre rozprávajú o tom, ako hrali dobre. Pre mňa je to zlá cesta."

Najbližšie vás čakajú dva tímy, proti ktorým ste zaknihovali jediné dve prehry. Pripravujete sa o niečo špeciálnejšie?
"Vždy je to rovnaké. Nemôžem ale klamať hráčom, nie sú hlúpi. Ak by som im celú sezónu tvrdil, že Michalovce sú o troch bodoch a tiež Slovan je o troch bodoch, to by nešlo. Je pravda, že nás proti belasým čaká trojbodový duel. Na druhej strane viem, že hráči ho vnímajú trochu inak. Dokonca sa oň zaujíma i väčšie množstvo ľudí. Dá sa povedať, že tak máme šancu ukázať, trochu na väčšom pódiu, čo vieme. A to vnímam ako pozitívum. Pred derby vás motivuje veľa vecí, bez ohľadu na prácu či moje slová. Vo všeobecnosti sa pripravujeme rovnako ako na každý zápas."

Pred pár dňami zasadol na lavičku Slovana Martin Ševela, ktorého ste označili za najlepšieho slovenského trénera. Ako vnímate v tomto prípade trénerskú zmenu?
"Nepoznám ho osobne. Všetko je o výsledkoch. Ak niekto, v priebehu troch rokov, vyhrá dvakrát ligu, potom je za to obdobie najlepší tréner na Slovensku. Pre každého ide o neobyčajnú vec. Spomínam si na naše stretnutie proti Trenčínu, bolo náročné. Neviem, či je pozitívne, negatívne, alebo neutrálne, že Slovan zmenil trénera. Uvidíme."

Pred rozdelením ligy na dve polovice máte pred sebou kľúčové zápasy. Cítite v závere roka o niečo väčší tlak?
"Áno. Veľký tlak som cítil už pred Trenčínom, Podbrezovou a aj Ružomberkom (smiech). Tento rok sme svedkami viac ako neočakávaných výsledkov. Každý víkend sa niečo zmení. Tlak je na vás vždy, futbal je i o ňom. Vieme, že nás čakajú najväčšie a najúspešnejšie kluby na Slovensku. Mám rád výzvy a som si istý, že sa budeme prezentovať dobre. Musíme však počkať, koľko bodov sa nám podarí získať."

Na záver trochu odľahčene. S fúzmi vyzeráte vtipne. Nemali ste problém zapojiť sa do Movembra?
"Je mi jasné, že vyzerám veľmi hlúpo, ale nemal som na výber. Boris Godál mi povedal, že to musím urobiť. On je môj šéf, takže sa nedalo z toho vycúvať (smiech)."

Aj to je dôkaz dobrej atmosféry v kabíne?
"Niekedy musíte vyzdvihnúť hráčov nad seba. Všetko robíme spoločne, či už ideme na obed alebo teraz Movember (celosvetová akcia, v rámci ktorej si muži nechávajú fúzy, pozn. red.). Vnímam to pozitívne. Ide o niečo, s čím prichádzajú chalani."

V priebehu niekoľkých mesiacov ste videli množstvo našich miest a štadiónov. Aký máte z toho pocit?
"Slovensko je krásna krajina. Podľa toho, čo som videl, mám šťastie, že môžem bývať a pracovať v najkrajšom, malom meste u vás. Štadióny sú, samozrejme, rozdielne. Vo všeobecnosti je to pre túto ligu dobré. Niektoré mestá majú viac fanúšikov, iné menej. Každý, kto robí okolo futbalu, by bol radšej, keby má čo najväčšiu podporu. Ak sa tak stane, veci budú ešte lepšie."

Ste najmladší tréner vo Fortuna lige. Ako sa vyrovnávate so zvýšenou pozornosťou?
"Naozaj necítim žiadnu veľkú pozornosť. Všetko je normálne."

Ľudia vás v meste nezastavujú a nechcú prehodiť pár slov?
"Nie tak úplne. V Trnave vás ľudia rešpektujú. Myslím, že ma pozná veľa ľudí, ale nezastavujú ma. Nerobím žiadnu prevratnú prácu."

Prvá časť rozhovoru: http://www.spartak.sk/clanek.asp?id=Nestor-El-Maes...

aktuálne na spartak.sk