Priaznivci napíšu v poradí 46. kapitolu humánnej akcie s názvom Červeno-čírna kvapka krvi Ladislava Kunu. Piatkové darovanie je venované desaťročnej Lianke z Abraháma, ktorá bude operovaná v trnavskej nemocnici koncom apríla.

Hlavným cieľom piatkového dopoludnia na Národnej transfúznej službe v trnavskej nemocnici je nezištná pomoc ľuďom, ktorí darovanú krv potrebujú na svoj boj s chorobou či úrazom. V minulosti krv posielali spartakovskí darcovia konkrétnym pacientom do rôznych nemocníc, z jedného dňa aj trom.

Teraz to bude celé venované chorému desaťročnému dievčatku z blízkej obce Abrahám. Lianka podstúpi v Trnave zložitú operáciu, na ktorú treba výnimočne veľké množstvo krvi. Ak v závere apríla nebude mať trnavská nemocnica dostatok krvi, operáciu odložia na neurčito. Darcov prídu tradične podporiť aj futbalisti Spartaka Trnava. V piatok ráno, krátko po ôsmej, zavíta do nemocnice v sprievode PR manažéra Petra Žembera trojica Petr Bolek, Myenty Abena a Fabian Miesenbock.

Priemerný počet darcov z radov spartakovských fanúšikov je už dlhé roky viac ako 75, preto je nádej na účinnú a včasnú operáciu dievčatka reálna. Nezáleží na darcovej krvnej skupine, nemocnice si vedia krv vymieňať prostredníctvom Národnej transfúznej služby. Verme, že sa to podarí a pomôcť môže každý zdravý človek, aj keď ešte nikdy svoju krv nedaroval.

Ako sa pripraviť na darovanie krvi?

Darca musí mať dovŕšený vek 18 rokov. Ak daruje prvý raz, nemal by mať viacej ako 55 rokov. Mal by byť odpočinutý a vyspatý, ráno sa má naraňajkovať, vyhnúť sa však vyprážaným a mastným jedlám, vypiť by mal dostatok tekutín. Jeho aktuálny zdravotný stav ešte pred odberom vyhodnotí lekár NTS. Podrobné informácie nájdete na www.ntssr.sk. Viac o pomoci pre Liankunajdete na webe: https://tinyurl.com/yyxt2f6s.

Foto: Martina Radošovská