Futbalmania: Fortunaligové kluby na stáži v Nemecku

Futbalmania: Fortunaligové kluby na stáži v Nemecku

Zástupcovia všetkých dvanástich fortunaligových klubov majú v rámci projektu Futbalmania za sebou zaujímavú štvordňovú stáž v Nemecku.

FC Spartak Trnava má v projekte zapojeného PR a event a manažéra Mareka Ondrejku. Na stáži nechýbal ani on. So svojimi klubovými kolegami získal cenné skúsenosti. Všetko pod dohľadom projektového tímu Futbalmania, nechýbali ani partneri z Rakúska a Anglicka.

Hostiteľom stáže bol nemecký Koordinationsstelle Fanprojekte (KOS-Fanprojekte), ktorý je zároveň jedným z partnerov projektu. KOS-Fanprojekte patrí medzi najvýznamnejšie organizácie na svete v oblasti práce s fanúšikmi už od svojho vzniku v roku 1993. Je financovaná z viacerých rôznych verejných zdrojov a jej primárnou úlohou je nestranne hájiť záujmy fanúšikov. Hlavným cieľom bolo predstavenie práce s fanúšikmi v Nemecku na rôznych úrovniach. Fortunaligisti videli bundesligový Eintrach Frankfurt, druhobundesligový Darmstadt a štvrtoligový klub Kickers Offenbach.

"Celá stáž bola veľmi zaujímavá, určite sme sa mohli inšpirovať. Napríklad mňa zaujalo múzeum Eintrachtu a keďže na jar plánujeme otvorenie Siene slávy Spartaka, tak som sa snažil načerpať čo najviac informácii. Zaujímalo ma aj prevádzkovanie fanshopov. Zo všetkého sa dalo veľa zobrať. Samozrejme, všade bolo cítiť profesionalitu, Nemci majú všetko do detailu prepracované," hovorí Marek Ondrejka.


Slovenská výprava absolvovala v rámci stáže aj prednášku od zástupcov Nemeckej futbalovej ligy (DFL). Bola o základných princípoch a koncepcii práce s fanúšikmi v Nemecku. Prvá časť bola venovaná systému koordinátorov pre styk s fanúšikmi (Supporter liaison officers – majú na starosti koordináciu, plánovanie a komunikáciu s fanúšikovskými skupinami) a tzv. fanprojektom. Fanprojekty sú aktivity určené pre fanúšikov predovšetkým na úrovni terénnej práce a osobného kontaktu. Tieto fanprojekty fungujú na celom území Nemecka od prvej až po piatu ligu a ich strešným orgánom je práve KOS-Fanprojekte. V súčasnosti je ich vyše 60. Druhá časť bola orientovaná na oblasť detí a mládeže a budovania klubizmu od detstva (v Nemecku fungujúce najmä pod hlavičkou Kids-Clubs). V súčasnosti existuje v Nemecku až 40 rôznych Kids-Clubs s viac ako 160 000 detskými a mládežníckymi členmi. Okrem aktivít priamo na štadióne pred a počas zápasov sa najmladším fanúšikom venujú širokým spektrom ďalších aktivít počas celého roka – či už organizovaním rôznych turnajov, zábavno-vzdelávacích a charitatívnych akcií alebo stretnutí s hráčmi.

Zástupcovia slovenských klubov si ďalej pozreli štadión Eintrachtu, zároveň aj múzeum tohto klubu, podobné priestory aj v klube Kickers Offenbach, kde pribudol aj fanshop a záverečný deň zavítali na duel 2. Bundesligy SV Darmstadt - MSV Duisburg (1:2). Zápas bol takmer vypredaný, sledovalo ho vyše 15-tisíc fanúšikov.

ČO JE PROJEKT FUTBALMANIA:

Projekt Futbalmania prebieha od januára 2017 a má dve hlavné línie – vzdelávanie klubových koordinátorov a vytváranie aktivít pre verejnosť priamo v kluboch. Cieľom je inšpirovať, vzdelávať a preniesť tie najlepšie príklady zo zahraničia do slovenských klubov v oblasti práce s fanúšikmi. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej Únie Erasmus+ ako jeden z prvých, a zároveň najväčších slovenských projektov. Všetky informácie o projekte, kontakty a aktuality je možné nájsť na oficiálnej stránke www.futbalmania.sk.

aktuálne na spartak.sk