Gól po 44 rokoch. Spartakovci si vybojovali do odvety dobrú pozíciu

Gól po 44 rokoch. Spartakovci si vybojovali do odvety dobrú pozíciu

Takmer polstoročie museli červeno-čírni vydržať, aby sa opäť predstavili v najprestížnejšej klubovej súťaži v Európe.

A oprášená premiéra im vyšla na výbornú. O dôležitý gól sa pred odvetou v Mostare postaral po skvelej prihrávke Radu útočník Erik Jirka. Odchovanec Spartaka ho strelil po 44 rokoch. Pred ním si podobný pocit ako posledný užil Jozef Adamec. Pred očami šesťtisíc fanúšikov v Budapešti s Újpestom pri výsledku 1:1. Andeli vypadli vtedy na penalty (3:4, rozhodujúcu nepremenil brankár Dušan Keketi, pozn. red.).

„Je veľmi pozitívne, že sme neinkasovali a, naopak, strelili gól. Do stretnutia sme vstupovali s tým, že ide o prvý súboj. Nechceli sme dostať gól. Paráda. Pri mojom presnom zásahu som si prebral fantastický pas. Pri takom je ľahké zasunúť loptu do brány,“ usmieval sa spokojný strelec a pokračoval: „Od úvodných minút sme hrali vo veľmi dobrom tempe. Mrzí nás jedine fakt, že vo finálnej fáze nám chýbal prvý dotyk, resp. lepšie prebratie lopty. Nestrieľali sme. Po zmene strán sme kontrolovali hru. Bolo len otázkou času, kedy sa presadíme,“ dodal Jirka, ktorý si pripísal druhý presný zásah v európskych súťažiach. Prvý prišiel na pôde Shiraku Gyumri.

Spomínaný Jakub Rada prišiel do malého Ríma v pondelok. Absolvoval tréningovú jednotku, deň na to cestoval s mužstvom na sústredenie do Piešťan. V dueli odohral plnú minutáž. Na ihrisku pôsobil isto. Stred poľa aj vďaka jeho práci fungoval zodpovedne.

„(Úsmev). Trochu hektické. Na druhej strane je to asi lepšie. Človek toľko nešpekuluje a nepremýšľa. V hlave je hodený do vody. Snažil som sa podať čo najlepší výkon a spoznať chalanov. Priznám sa, že zatiaľ prevládajú vo mne iba pozitívne pocity. Z predchádzajúcich rokov viem, že prvé zápasy sú mierne klamlivé. Nastupujete do nich po príprave, sem tam nerozohraný. Výsledok je dobrý, zvládli sme to. Máme pred sebou odvetu,“ uviedol novic v kádri Jakub Rada.

Jeho výkon pochvaľoval i tréner Radoslav Látal. Pri veľkej maródke vyzdvihol na pozápasovej tlačovej konferencii prínos českého legionára.

„Mali sme problémy so zostavou, vypadol tiež Tóth. Jakub prišiel na poslednú chvíľu. S Mladou Boleslavou absolvoval prípravu, ale bol po zranení. Keď som mu oznámil, že ide od začiatku, pozeral na mňa s údivom, či to vôbec zvládne (smiech). Povedal, že sa ešte necíti najlepšie. Nemali sme iné východisko. Nakoniec sa jeho nasadenie vyplatilo. S Greššákom ako dve šestky splnili po taktickej stránke všetko, čo sme chceli. Som veľmi spokojný,“ nešetril pozitívnymi slovami kormidelník Látal, ktorý má za sebou taktiež úspešnú premiéru na lavičke Spartaka.

Andeli mali súboj pod kontrolou. Trápili sa len v ofenzívnej časti. Krátko po zmene strán sa to snažil zmeniť Erik Grendel, ktorý rovnako posilnil mužstvo v priebehu letnej prípravy.

„Poznám ho z Poľska, dokonca aj z čias v Košiciach, keď hral v slovenskej lige. Viem, o koho ide. Preto sme ho brali, jeho prednosti sú známe. Taký typ futbalistu sme potrebovali. Chýbal nám iba čas, hráči chodili za sebou. Tím sa skladá za pochodu. Dávame to dokopy. Erik však podal dobrý výkon. Som spokojný aj s ním,“ dodal Radoslav Látal. Odchovanec Dubnice, ktorý si vyskúšal zahraničný chlebík v poľskom Zabrze, vydržal na trávniku do 78. minúty.

„Splnili sme náš cieľ. Víťazstvo je doma, bez gólu. Šance na postup sa zvýšili. Nič sa neskončilo. Musíme to dobojovať vonku. Súpera sme mali dobre zmapovaného. Nepustili sme ho do vyložených šancí. Vo finálnej fáze nám chýbal trochu pokoj. Chalani mi všetko uľahčujú. Rýchlo ma medzi seba prijali. Sľubujem, že budem lepší a pomôžem im,“ povedal v mixzóne s úsmevom na tvári Grendel.

Napriek faktu, že sa prvý zápas musel odohrať pre trest bez divákov, si zhruba dvadsiatka verných fanúšikov našla spôsob, ako svoj milovaný klub podporiť. Prenajali si izbu v hoteli. Mali parádny výhľad a počas deväťdesiatich minút nešetrili pri podpore hráčov z malého Ríma hlasivkami.

Odveta je na programe o týždeň v stredu 18.7., s výkopom o 19.00 hod.

Foto: Eleonóra Szombatová

aktuálne na spartak.sk