Janečka sa do Trnavy tešil: Veril som, že nepríde žiadna snehová kalamita

Janečka sa do Trnavy tešil: Veril som, že nepríde žiadna snehová kalamita

Sympatický tridsaťštyriročný defenzívny univerzál strávil v malom Ríme tri a pol roka. Navliekol si aj kapitánsku pásku na ľavý rukáv. Ako prvý sa presadil na novom štadióne. Dodnes na pôsobenie v Spartaku nezabudol. A nezabudli na neho ani fanúšikovia, ktorí ho privítali i odprevádzali potleskom.

Pri pohľade na generálku v Trnave si sa tešil na záver zimnej prípravy?
"Vedel som o tom v dostatočnom predstihu. Počas posledného jesenného kola, v ktorom Spartak privítal doma Prešov, mi to oznámil generálny manažér Pavel Hoftych. Pevne som veril, že nepríde žiadna snehová kalamita, ktorá by zabránila tomu, aby sa hralo v Trnave. Trávnik bol však výborne pripravený, čo ma teší."

Vrátil si sa na miesto, kde si prežil pekné roky. Ako si vnímal takýto návrat?
"Mám len príjemné pocity. Na zápas som sa tešil. Nebolo to síce až tak emotívne ako keď som prvýkrát z Trnavy odchádzal a následne sa na polroka vrátil. No ako som povedal, bolo to príjemné. Najdôležitejšie je, že som sa nezranil. Máme za sebou generálku. Mrzí ma, že sme prehrali, ale pre nás je kľúčová záchrana v lige. Keby vyhráme, nič by to pre nás neriešilo. Dúfam, že sa zachránime a Trnava získa titul. Vtedy budem úplne spokojný (úsmev)."

Ľudia na teba nezabudli. Privítali ťa pokrikom a pri striedaní vyprevádzali potleskom. Sú pocity o to krajšie?
"Myslím, že každého hráča by potešilo, keby pri svojom striedaní počuje, ako ľudia kričia jeho meno a tlieskajú mu. Teší ma to dvojnásobne, pretože Trnava je klub, ktorý mi najviac prirástol k srdcu a vždy bude mojim „naj“ na Slovensku. Samozrejme, futbalista nemá len fanúšikov, nebol som obľúbený u všetkých. Tým, ktorí ma majú radi a dali mi to dnes najavo, veľmi pekne ďakujem."

Pri nástupe na trávnik sa ti vybavili spomienky na trnavské časy, resp. vôbec prvý gól, ktorý si strelil na novom Štadióne Antona Malatinského?
"Po príchode sme si boli pozrieť stav hracej plochy. Vtedy sa mi, pri pohľade na bránu, vybavili spomienky. Celkovo hodnotím pôsobenie v Trnave pozitívne. Teší ma, že som mohol obliekať dres Spartaka Trnava a ešte aj robiť kapitána. Je to však minulosť. Aktuálne hrám druhý rok v inom klube, sústredím sa iba naň. Je pravda, že spomienky pretrvávajú. Uvidíme, človek nikdy nevie, čo sa v budúcnosti stane."

V kabíne Spartaka už nehrá veľa tvojich bývalých spoluhráčov, ale nejakí predsa len zostali. Podpichovali ste sa pred zápasom?
"Je tam Čonka, Godál, Tóth či Greššák. Ale k niečomu takémuto neprišlo. Akurát s Matúšom Čonkom sme si pred zápasom napísali, či je všetko v poriadku, ako vyzerá môj príchod, že sa vidíme. Nejaké podpichovanie nebolo. Možno, keby hráme v lige, tak je to iné. Nešlo o život."

Napriek prehre, ako hodnotíš generálku?
"Nechcem povedať, že ma prehra teší. Niekedy to býva tak, že vyhráte v generálke a nadobudnete pocit, že je všetko v poriadku. Následne príde liga a ukáže sa, že je to úplne inak. Vieme, na čom musíme pracovať. Nechceli sme prehrať, žiaľ, nevyšiel nám druhý polčas. Niečo podobné sa stáva, pre nás je dôležitá liga, kde chceme vybojovať záchranu. Karviná je malý klub, s novým štadiónom a bez väčšej futbalovej histórie. Napriek tomu robia futbal poctivo. Prirovnal by som ich k Zlatým Moravciam či Popradu, aj keď tam sú, momentálne, financie na inej úrovni. Podobne malý, rodinný klub mi na koniec kariéry vyhovuje. Nie je tam obrovský tlak. Samozrejme, cítime chcenie záchrany. Určite nám ľudia nebudú tlieskať, keď vypadneme."

Po minulej sezóne, v ktorej ste prekvapili azda všetkých, prišiel útlm. Čím si to vysvetľuješ?
"Paradoxne, vlani každý rátal s tým, že sa v najvyššej lige udržíme iba jednu sezónu a vypadneme. Je pravda, že sme prekvapili všetkých, možno aj samých seba. Nikto neveril, že budeme tak vysoko. Už na jeseň sme hrali v hornej polovici a pohybovali sa v strede tabuľky. Zachránili sme sa v dostatočnom predstihu, asi päť alebo šesť kôl pred koncom. Prišla druhá sezóna, znova bol každý v očakávaní. Futbalovo sme hrali snáď lepší futbal, ale zahadzovali sme šance a robili obrovské chyby v defenzíve. Mužstvá nás trestali. Vedeli sa na našu hru pripraviť. Pre nikoho sme neboli neznámou. Boli sme skôr silový tím so silnými štandardkami, čo sa nám podarilo zužitkovať aj proti Spartaku. Na jeseň nám to ale v lige nevychádzalo. Bohužiaľ, bojujeme tak o záchranu."


Naopak, Trnave vyšla jeseň na výbornú. Sleduješ jej sezónu?
"Samozrejme, že sledujem (úsmev). Som šťastný, že má Spartak deväťbodový náskok a je na čele Fortuna ligy. Nebude to mať jednoduché. Bol by som veľmi rád, keby andeli získajú titul. Na druhej strane, napriek tomu, že tu nehrám, bojím sa to slovo vysloviť. V nedávnej histórii sa stalo, že Trnava ho mohla mať už dávno a, napríklad, v poslednom kole oň prišla. Aj pod trénerom Hoftychom stratila ligový primát dve alebo kolo pred koncom sezóny. Prajem jej to. Raz som povedal, že ak by Spartak za môjho pôsobenia získal titul, asi ukončím kariéru. Viac by som dosiahnuť nemohol. Verím, že ho získa teraz. Trošku ma mrzí, že fanúšikovia nechodia až v takom množstve. A to sa chalanom darí, sú prví. Za mojich čias som nezažil, aby bolo počuť pokyny hráčov či rozhodcu, ktorý kričí na aktérov. Z tejto situácie som smutný."

Všetko sú to pekné a úprimné slová. Trnave si zostal verný.
"Na jeseň sme skončili skôr, prišiel som sa pozrieť na posledný súboj s Prešovom. Keď môžem, vždy si pozriem ako sa chalanom darí aspoň zo záznamu. Je to normálne. Strávil som tu tri a pol roka, niečo zažil. Nie som zatrpknutý, ale v hlave sa mi sem tam premietne, že som mohol zostať aj dlhšie, keby... Nebudem sa k tomu vracať. Bohužiaľ, taký je osud. Keď som skončil v Nemecku, ľudia hovorili, že som mal zostať. Nič neľutujem. Osud mi priniesol koniec v Spartaku. Teraz pôsobím dva roky v Karvinej. Som spokojný, zdravý a hrám, to je dôležité."

Jar bude pre Spartak nesmierne náročná. Čo musí podľa teba urobiť, aby sa dočkal vytúženého cieľa?
"Na to je jednoduchá odpoveď, nenechať sa nikým predbehnúť (smiech). Určite to bude mať ťažké. Keď si to ale Trnava má zaslúžiť, tak k tomu dokráča. Majú dobré mužstvo. Veľkú výhodu vidím v tom, že napriek deväťbodovému náskoku ich futbalová verejnosť stále podceňuje. Rozprávajú o Žiline a Slovane. Dokonca hráči Dunajskej Stredy sa nevyjadrovali pozitívne. Ďalšia výhoda je ich tréner. V prvom rade ide o výborného psychológa, aspoň čo sledujem zvonku. Odvracia tlak od hráčov. Do médií hovorí, že nie sú favoritom. Viem, prečo to robí. Prezentuje to tak, aby svojich futbalistov ochránil. Klobúk dole."

Tvoj ideálny scenár na konci sezóny?
"Karviná sa zachráni a Trnava získa titul (úsmev)."

aktuálne na spartak.sk