Juniori sa stretli v kabíne na Štadióne Antona Malatinského v pondelok ráno. Tréner Marián Šarmír mal k dispozícii 26 hráčov. Ďalší štyria sa ospravedlnili pre chorobu.

S tímom neabsolvoval úvodný tréning (na umelej tráve trnavskej Lokomotívy, pozn. red.) Filip Deket, ktorý si doliečuje operované krížne väzy v ľavom kolene. Postupnými krokmi začína s tréningom a na trávniku by sa mohol objaviť ku koncu apríla. Antibiotiká nedovolili trénovať ani novicovi Romanovi Kollárovi z béčka Dunajskej Stredy.

Kabínu po jeseni opustili Erik Ujlaky a Privat Yao (obaja ViOn Zlaté Moravce). Rovnakým smerom putoval Boris Bališ, ktorý sa však po pár dňoch vrátil do Trnavy. Martin Tóth spolu s Oliverom Jansom dostali profesionálne zmluvy v hlavnom mužstve. Naopak, nastálo sa do juniorky presunuli Denis Horník, Filip Bango a Lukáš Mihálik. Posledný menovaný trénuje zatiaľ s hráčmi pod vedením Miroslava Karhana.

"Čo sa týka ďalších príchodov, je ich veľa. V každom prestupovom období máme k dispozícii množstvo hráčov, z ktorých musíme vyselektovať viac ako desiatich. Po dohode s predstaviteľmi Spartaka vstúpime do jarnej časti so šestnástimi hráčmi," uviedol tréner Marián Šarmír.

Šancu dostane každý

Medzi novicmi sa objavili aj dvaja dorastenci – Sebastian Lauko a Andrej Štrba. Obaja dostanú od trénera Šarmíra priestor, aby ukázali svoje kvality a presvedčili ho o prípadnom zotrvaní.

"Vyhliadol som si ich z dorastu, keďže podľa môjho názoru patria medzi tých lepších. Lauko je rýchly, dynamický a futbalový hráč. Štrba má slušné parametre, stopérsky post nemáme ešte vyriešený, dostane priestor," objasnil Šarmír.

Po skončení jesennej časti odohrala juniorka Spartaka na umelej tráve v Seredi prípravný zápas proti Novým Zámkom. Tréner Marián Šarmír si pozval na prvú skúšku dvadsiatku adeptov. Viacero z nich sa v pondelok objavilo v kabíne. Zaujímaví sú najmä Rus Alexander Luzin z Topoľčian, odchovanec Senice Erik Otrísal, Čech Adam Hájek či najlepší strelec Hanisky Romulo Silva Santos, ktorý sa k mužstvu pripojí v najbližších dňoch.

"Luzin je odchovancom Krasnodaru. Videl som ho dvakrát, mám o ňom najlepšie informácie, hráva ľavého obrancu. Hájek hral tretiu českú ligu za Kraluv Dvur. Je jedným z tých hráčov, ktorí ma v Seredi upútali svojou futbalovosťou. Romulo je perspektívny aj smerom k áčku Spartaka. Otrísal má za sebou štarty vo Fortuna lige, naposledy pôsobil v Topoľčanoch na pozícii stopéra. Kollár je dobre vybavený a silný chrbtom k bráne. Je len na nich, ako sa ukážu," prezradil čo to o nováčikoch Marián Šarmír.

Pozícia lídra zostáva zatiaľ voľná

Počas jesene zastával funkciu lídra kabíny Martin Tóth, držal pokope kabínu nielen na ihrisku, ale i mimo neho. Po jeho presunutí do áčka Spartaka zostala táto funkcia voľná. Prevziať by ju mohol skúsený 28-ročný odchovanec trnavského futbalu Ivan Cíferský. Bližšie informácie prinesieme v krátkom rozhovore so samotným hráčom.

"Viackrát som zdôraznil, či sa to niekomu páči alebo nie, juniorka musí mať jedného skúseného hráča, ktorý chalanov usmerní. Pri Tóthovi sa mi to na 100 % potvrdilo a mienim v tom pokračovať. Je na Cíferskom ako sa k tomu postaví," povedal Šarmír.

Príprava v domácich podmienkach

Zverenci Mariána Šarmíra absolvujú zimný dril v domácich podmienkach, čaká ich deväť prípravných zápasov. Prvý odohrajú v stredu 18.1. Na umelej tráve v Senci si od 12.00 hod zmerajú sily s ViOn Zlaté Moravce – Vráble. Okrem toho nastúpia napríklad aj proti Olomoucu, Komárnu, Brnu či Zvolenu. Generálka je na programe 25. februára proti Rači. Juniori vstúpia do ligy piateho marca, zápasom proti Šamorínu.

"Sú pred nami ťažké zápasy, verím, že sa všetci chalani pobijú o zostavu. Vízia všetkých je posunúť sa čo najvyššie a nie zostať v juniorke. Cieľ máme jasný, uhrať prvú šestku," nechal sa počuť 40-ročný lodivod.

Zmeny aj v realizačnom tíme

Nielen v hráčskom poli, ale i v realizačnom sa udiala jedna zmena. Zo staršieho dorastu prichádza na pozíciu asistenta trénera Michal Gašparík mladší. Tréner si od tohto kroku sľubuje najmä kvalitnejší tréningový proces a väčšie prepojenie juniorky s dorastencami.

"Nebudem robiť nič nové, je to podobné ako v doraste. V juniorke sú chalani o rok alebo dva starší. Kompetencie sme do detailov zatiaľ neriešili, na to máme čas. Verím, že naplníme ciele, skončíme v prvej šestke a chalani sa zápasmi v skupine o postup posunú ďalej," dodal na záver 35-ročný Gašparík.

Káder, s ktorým vstupuje juniorka do prípravy:
Brankári:
Jedlička, Alchus (doplnenie kádra z okolitých dedín, v lige chytať nebudú, pozn. red.)
Obrancovia:
Dzíbela, Gombala, Luzin (Topoľčany), Štrba (dorast), Hrebík, Juhás, Nemček, Horník, Cíferský (Táborsko), Otrísal (Senica)
Záložníci:
Tomovič, Richnák, Mihálik, Hovančík (Lipany), Krištof (Brno), Hájek (Králův Dvůr), Magdolen (FC Horses), Bango, Deket
Útočníci:
Lauko, Bielik, Romulo Silva Santos (Haniska), Kollár (DAC B)

Plán zimnej prípravy:
9.1. Začiatok prípravy
18.1. ViOn Zlaté Moravce (Senec, 12.00 hod)
21.1. Sigma Olomouc (vonku, 13.00 hod)
24.1. Šopron (Senec, 13.00 hod)
28.1. Komárno (Senec, 13.30 hod)
4.2. DAC Dunajská Streda B (vonku)
7.2. FK Zvolen (vonku, 15.00 hod)
11.2. Zbrojovka Brno (vonku, 13.00 hod)
18.2. Znojmo (Senec)
25.2. generálka - Rača (doma)
5.3. štart jarnej časti druhej ligy - Šamorín (Červeník)

*V prípade akýchkoľvek zmien vás budeme včas informovať.