Kapitán LukᚠGreššák: Deň bez úsmevu je premrhaným dňom, na sezónu sa teším

Kapitán LukᚠGreššák: Deň bez úsmevu je premrhaným dňom, na sezónu sa teším

V úvode letnej prípravy si síce doliečoval zranenie z minulej sezóny, no ani to mu nevzalo chu naplno pracova. Vrátil sa s vežkým odhodlaním. Tréner El Maestro vyzdvihol jeho osobnos a LUKÁŠ GREŠŠÁK bude ma kabínu pod palcom aj v novej sezóne. V rozhovore sa dočítate nielen o jeho pohžade na skončenú prípravu, ale tiež o tom, či sa už pripravuje na novú, životnú rolu.

Sezóna sa nezadržatežne blíži. Ešte predtým, ako hodnotíš letnú prípravu?
"Nebola dlhá, odštartovali sme pätnásteho júna. Každý hráč mal predtým individuálny tréningový plán. Na zraze bolo vidie, že sa všetci tešia a chcú zača opä trénova. Prišli k nám noví hráči, rýchlo zapadli. Sú šikovní. Osobne som prvé dva týždne trénoval individuálne, keďže pretrvávali problémy z minulej sezóny. Nebol som v plnom tréningovom dianí ako zvyšok, no čo som si všímal, bolo to fajn, chalani si užívali."

Po dvoch týždňoch si sa pripojil takmer k novému mužstvu, keďže počas leta sa káder poriadne obmenil. Aké to bolo?
"V pohode. Už na konci minulej sezóny sme vedeli, že nastanú väčšie zmeny, ktoré sa dotknú i trénerov. Dovolenka poslúžila aj na to, aby sme boli pripravení, že prídu noví hráči. Zatiaž všetko funguje bez problémov. Novici sú super. Ako som povedal, zapadli. Na trénerovi vidno, že s nami nemá problém a chce pracova. Uvidíme, ako to pôjde po prvom kole."

Okrem troch stretnutí si v ďalších nastúpil. Bilancia z prípravy znie, štyri výhry, dve remízy a dve prehry. Z pohžadu kapitána si spokojný?
"Na začiatku prípravy som iba trénoval a zápasy sledoval. Bolo však vidie, že máme jasnú taktiku, ktorú sa chalani snažili dodržiava. Prvé dva súboje síce neboli výsledkovo ideálne, ale to nevadí. Zišla sa nová partia. Každý potrebuje čas, aby sa spoznal. Tréner priniesol svoje veci, museli sme si zvyknú. Dôležité bolo, že sme nastúpili a odohrali ich. V ďalšom priebehu prípravy sme ukázali taktický progres, plnili pokyny a začali strieža aj góly."

Ako vyzerajú pod novým trénerom tréningové jednotky? Priblíž ich, prosím, pár slovami.
"Máme ich rozdelené na silové a taktické. Počas taktického trénujeme, samozrejme, taktiku. Najmä preto, aby sme si osvojili automatizmy. To znamená, že si nacvičujeme rôzne situácie, nech vieme reagova po strate lopty či keď urobíme chybu. Krok po kroku pridáva tréner nové veci. Pri silových je to viac-menej o behaní. Nebolo ich veža, ale behali sme dos. Určite to nie je na škodu. Zvládli sme to. O dva alebo tri dni neskôr sa dostavil želaný efekt, keď si dokázal v tréningu zvládnu väčšiu záaž. V generálke bolo vidie, že chalani behali hore i dole a vládali. Okrem toho nás čakala posilňovňa a vonku niekedy celé telo."

Tréner El Maestro po letnej príprave vyzdvihol fakt, že ste dokázali prenáša veci z tréningu do zápasu. Vnímal si to podobne?
"Áno. Je to pozitívne. Dokážeme si vytvori šance či viac drža loptu. Vždy sa vám hrá lepšie, keď máte loptu na kopačkách vy, môžete tak tvori. Určite nás čakajú stretnutia, v ktorých budeme hra bez lopty a musie beha oveža viac. Nie sme Barcelona, že chceme stále drža loptu. Neustále to pilujeme v tréningoch."

Celé leto ste strávili v domácich podmienkach, s jedným herným sústredením v Jaslovských Bohuniciach. Aké bolo?
"Myslím si, že v poriadku. Každý si našiel svoju pohodu. Ihriská boli taktiež v dobrom stave. Akurát počas týždňa sme mali horúce počasie, teploty sa vyšplhali na tridsa a viac stupňov. Ale bolo fajn. Každý večer nás čakali spoločné stretnutia, aby nás tréner mohol lepšie spozna. Poslúžilo to i nám, ktorí sme tu dlhšie, aby sme sa zoznámili s novými hráčmi."

Kolektív ste utužovali aj zábavnou formou pri paintballe. Podobné odreagovanie padlo vhod?
"Určite. Nováčikom v tíme sa to nesmierne páčilo. Vakho (Čanturišvili, pozn. red.) bol vežmi silný, užíval si aj Bogdanovski, neustále sa usmieval, no nielen on, ale všetci. Niekožko hráčov si odnieslo odtiaž modriny, nie je to sranda. V závere sme skákali lanom cez malý potok, kustód Mao Bohunický sa ako jediný neudržal a padol do vody. Postaral sa o dobrú zábavu (úsmev)."

Už tradične si trávil čas na izbe s Martinom Tóthom? Ktorý je okrem iného aj tvojím tréningovým partnerom...
"Presne tak. S Foďom tvoríme dvojicu dlho. Síce bol prednedávnom v juniorke, medzitým prišiel Sloboda, tak som bol s ním, no keď sa vrátil Tóth, nebolo nad čím rozmýšža. Verím, že so mnou nemá problém (smiech), je to super chalan. Rozprávame sa nielen o futbale, ale aj rodine a ďalších veciach. Všetko je v poriadku."

Tréner El Maestro vyzdvihol tvoju osobu. Pri vožbe kapitána neuvažoval nad nikým iným. Dodáva ti to dôveru?
"Čítal som to. Keď má tréner takýto názor na svojho hráča, poteší to každého. Vôbec som sa kapitánskej páske nebránil. Budem ešte radšej, keď pomôžem mužstvu. Počas sezóny sa budem snaži dokonči úlohy z minulej a ako pravá ruka pomáha trénerovi. Samozrejme, že som premýšžal aj nad možnosou, že si zvolí niekoho iného. V takom prípade by išiel svet ďalej, nebol by som vôbec smutný. Teší ma, že som zostal. Budem sa snaži robi všetko preto, aby to bolo dobré."

Platí stále, keď si to situácia vyžaduje, že vieš v kabíne zdvihnú hlas?
"Keď treba, nemám s tým problém. V poslednej dobe sa možno dva alebo trikrát stalo, že niekto zabudol na nejaké veci v kabíne. Všetci chalani sú ale super. Každý si robí svoju robotu, nikto sa na nič nehrá. Mladí hráči nie sú problémoví. Je to v pohode."

Necítiš, po príchode viacerých zahraničných posíl, menšiu jazykovú bariéru?
"Ani nie. Už v minulej sezóne sa vytvorila výborná partia. Mrzí ma, že niektorí chalani odišli. S tým ale nič nespravím. Vedel som, že k nám prídu hráči zo zahraničia, čo nie je žiadny problém. Vidím na nich, že sú prínosom. Určite aj po komunikačnej stránke, pretože tréner taktiež rozpráva po anglicky. My, domáci, máme vďaka tomu dobrú školu angličtiny. Každým dňom sa na nás niečo lepí."

Stáva sa tradíciou, že každé prestupové obdobie zavíta do Trnavy tvoj bývalý spoluhráč z Ružomberka. Najnovšie je to Štefan Pekár a Andrej Lovás. Ide o náhodu?
"(Smiech). Aj partia v kabíne ma podpichuje, že je tu samý Ružomberok. Nemôžem však poveda, že som mal v tom prsty na sto percent. Je pravda, že žudia z klubu sa ma pýtali, akí sú po žudskej stránke. Poznám ich dlhé roky, najmä z pôsobenia v Ružomberku. Z mojej strany nebol dôvod poveda niečo zlé. Som rád, že sú tu. Verím, že sa Andy (Lovás, pozn. red.) dá dokopy a pomôže nám na ihrisku."

Je príjemné stretnú sa po rokoch opä v jednom tíme?
"Samozrejme, že to človeka poteší. Pekár odchádzal z Ružomberka ako prvý. Vtedy sme boli dobrá partia, aj keď nás opúšal Tóno Sloboda, sadli sme si v kabíne a povedali, že je to škoda. Ale vždy je možnos, že sa stretneme ako súperi. Nakoniec to dopadlo takto. Naše cesty sa rozišli, ale po niekožkých rokoch opä zišli. Teší ma, že im môžem pomôc."

Vidím, že si prakticky stále dobre naladený, s úsmevom na tvári. Tešíš sa už na štart novej sezóny?
"Nemám by prečo negatívny. Ako sa hovorí, deň bez úsmevu, to je premrhaný deň. Musíš negativitu vylúči. Napriek tomu, že ti niečo na tréningu nevyjde alebo sa ti nechce, otoč si to tak, aby bolo dobre. Žijeme krátko na to, aby sme si nedopriali, nie? O tri dni štartuje nový ročník. Všetci sa tešíme. Vidím to hlavne na nových hráčoch. Po generálke mi niektorí hovorili, že žudia z tribúny ich podporovali. Tešia sa. Videli videá ako hral Spartak a kožko žudí bolo na štadióne. Taktiež som rád, že je tu nový ročník. Verím, že ho pozitívne odštartujeme a podobne usmiatí budeme aj po prvom zápase (úsmev)."

Na úvod nás čakajú ažké Michalovce...
"V našej lige nie je žahký súper. V príprave to možno vyznelo inak, ale každý sa pripravuje a v ostrej sezóne postaví najlepšie mužstvo, ktoré má k dispozícii. Všetky tímy si uvedomujú o čo sa hrá. Michalovce majú kvalitný tím zo skúsených hráčov, ktorí hrali mimo Slovenska. Nebude to jednoduché, no hráme doma a to nám velí vyhra."

Fortuna liga prechádza na nový model. Bude pre Spartak náročné vybojova prvú šestku?
"Nečaká nás nič žahké, pretože každý jeden klub sa bude chcie prebojova do hornej časti tabužky. Nemyslím si, že to bude nielen pre nás, ale aj pre ostatných jednoduchá sezóna."

Pre teba prvé leto bez Európskej ligy v drese Spartaka. Nechýba ti napätie či cestovanie?
"(Úsmev). Zahral som si v nej dve sezóny. Bolo to krásne. Aj v šatni sme spomínali, keď slovenské tímy nastupovali v predkolách, aké to bolo fantastické. Počas letov na Maltu či do Arménska sme precestovali kus sveta, videli niečo nové. Zahrali sme si dobré zápasy. S Austriou nás prišlo povzbudi viac ako 2 500 žudí, čo bolo úžasné. Vyhrali sme 1:0 a tešili sa ako malí chlapci. Napriek tomu, že nás čakala odveta. Ale porazil sa vežký tím. To sú spomienky, na ktoré sa nedá zabudnú. V druhom zápase sa doma vypredal štadión, veža nechýbalo, aby sme postúpili. źudia nám tlieskali. Keď začínaš prípravu, aj ti to chýba. Už po niektorom zápase v minulej sezóne sme vedeli, že nemáme šancu. Mali sme tak čas si oddýchnu a dobre sa pripravi na štart novej sezóny."

V týchto dňoch fandíš Ružomberku, svojmu bývalému klubu?
"Samozrejme. Sledoval som aj žreb. Nesledujem len Ružomberok, no i zvyšných našich zástupcov. Je jasné, že Ružu viac. Po druhom zápase v prvom predkole som sa tešil s nimi. Po zápase som poslal Maslovi gratuláciu. Prajem im, aby pocítili atmosféru Európskej ligy. Môc postúpi a vedie, že narazíte na Everton, to je fantastická motivácia. Držím im palce a následne nech to skúsia zvládnu aj s Evertonom."

Po lete a čaká nová životná rola. Staneš sa otcom. Asi to už nie je iba o tej futbalovej príprave?
"(Úsmev). Neviem sa dočka, už sa nám to kráti. Momentálne, kým je čas, využívam každú chvížu na spánok. So spaním to bude asi potom problém (smiech). Ale to mi vôbec nevadí. Hlavne, aby sa malé narodilo zdravé a darilo sa nám."

aktuálne na spartak.sk