Lukáš Greššák: Nestor prišiel na metle, spravil kúzlo a máme výsledky

Lukáš Greššák: Nestor prišiel na metle, spravil kúzlo a máme výsledky

Tesne pred odchodom na sviatky sme sa s kapitánom mužstva LUKÁŠOM GREŠŠÁKOM obzreli nielen za celým rokom 2017, ale najmä skvelou jeseňou. Ako vždy bol pozitívny, s nadhľadom a vtipný. V rozhovore sa dočítate napríklad o tom, či mu dáva malá dcérka zabrať viac ako chalani v kabíne, aké boli jeho očakávania pred sezónou i ako sa vyrovnával s dvojmesačnou vynútenou pauzou.

Aký bol pre teba rok 2017?
"Z osobného hľadiska môžem povedať, že bol dobrý. Síce ma trápili nejaké zranenia, čo ma mrzí najviac, ale patria k futbalu. Ako sa hovorí, nič sa nedeje len tak, takže asi to tak malo byť. Tento rok bol pre mňa šťastným rokom, pretože sa nám narodilo bábo, malá Tamarka (úsmev). Po tejto stránke to bolo pre mňa najviac. Po športovej, sme prví v tabuľke, máme deväťbodový náskok. Nemáme sa na čo sťažovať."

Dajú chalani v kabíne zabrať viac ako malá Tamarka?
"(Smiech). Niekedy, keď som v kabíne a riešime veci, má toho človek plnú hlavu, je nervózny. Následne odídete zo štadióna, prídete domov, otvoríte dvere a vidíte malú, aká je zlatá. Okamžite na všetko zabudnete. Snažíte sa nič neriešiť. Čo sa týka toho rozdielu, Tamarka je fantastická, nerobí problémy a nie je ani tvrdohlavá ako niektorí chalani v kabíne (úsmev). Spáva výborne, nechcem to zakríknuť, ale je naozaj skvelá."

Jeseň ste ukončili s náskokom deviatich bodov. Ako to vnímaš?
"Keď sa pozrieme na celú jesennú časť, nikto to v prvom rade určite nečakal. Kto by pred sezónou povedal, že budeme prví a s takýmto náskokom? Je to zaslúžené. Možno sme mali nejaké herné výpadky, ale nazbierať 43 bodov a skončiť s deviatimi bodmi pred majstrovskou Žilinou je veľmi pekné. To, že sme nezvládli stretnutia proti Slovanu a Žiline sa dá vygumovať tým, že všetky ostatné sme zvládli. Liga nie je ba o nich dvoch."

Štyridsaťtri bodov svietilo Spartaku v tabuľke na konci celej minulej sezóny. Teraz ste ich nazbierali v devätnástich kolách. Nie je to taká pekná rozprávka?
"Po troch či štyroch výhrach sa ma jeden novinár pýtal, či to nie je rozprávka. Vtedy som odpovedal, že zatiaľ iba pre najmenších. Teraz, keď máme toľko bodov v polovici sezóny, môžeme hovoriť o rozprávke pre dospelých. Verím však, že sa nám ju podarí zvŕšiť tak, že na konci z toho bude rozprávka pre najviac dospelých (smiech)."

Vyššie si spomenul, že takýto scenár určite nikto nečakal. Aké boli tvoje predsezónne očakávania?
"Priznám sa, že v úvode som sa vôbec nepozeral na sezónu z pohľadu očakávaní. Prijali sme trénerskú zmenu, obmenil sa káder. V priebehu letnej prípravy, počas niekoľkých tréningov, tréner ukázal čo od nás chce. Úvodnými víťazstvami sme zistili, že to môže byť dobré a vtedy si povedali, že táto polsezóna bude oveľa lepšia ako minulá."

Kam až môže aktuálny Spartak zájsť?
"Máme to dobre rozohráte a vo vlastných rukách. Verím, že to dotiahneme tak, aby sme sa na konci tešili ešte viac."

Počas úvodného príhovoru vám Nestor povedal, že ste špeciálna skupina, ktorá môže prežiť skvelú sezónu. Jeho slová sa, zatiaľ, napĺňajú. Čím je podľa teba tento tím špeciálny?
"Veľký základ vidím v tom, že v kádri zostalo gro Slovákov. Síce odišiel Adam Jakubech, ale nahradil ho Vantruba. Zostal Godál, Tóth, Čonka, pridám seba. Sloboda odišiel, ale hneď sa vrátil. Jadro mužstva je pokope. Tréner si následne vytipoval svojich správnych hráčov. Vedel, prečo ich chce a do čoho ide. Teraz sa to potvrdzuje."

Veľa ľudí hovorí o trénerovi, že je čarodejník. Si s ním každý deň v šatni. V čom je jeho najväčšia prednosť?
"Vždy prišiel na metle do šatne, spravil kúzlo a máme výsledky (smiech). Ale nie, ako som už spomínal, čo povie, pred tým máme rešpekt. Medzi hráčmi sa pohybuje tak, ako keby patril medzi nás. Kabínu tým spája."

Viackrát si na jeseň prízvukoval slovíčko skromnosť. Napriek deväťbodovému náskoku zostáva mužstvo skromné?
"Samozrejme, všetci sme si uvedomovali, že to máme dobre našliapnuté. Keby sme však mali veľkohubé vyhlásenia, rýchlo sa to môže otočiť proti nám. Možno by sme stratili náskok a jeseň končili na druhej priečke. Každý jeden z nás si uvedomil, že hrá za Spartak, vo Fortuna lige. Nikto tu nie je hviezda, nemôže mať maniere. Musíme byť skromní a pokorní. Avšak tvrdo pracovať."

Nemrzelo ťa, že prakticky pred každým zápasom silneli negatívne reči? Médiá ani ľudia vás často nestavali do role favorita...
"Sledovala to celá šatňa. Vždy sme si však povedali svoj názor. Ten zostane medzi nami. Vďaka tomu sme si postavili nejaké bariéry medzi neprajníkmi i novinármi. Ak to už teraz nevidia ako to je, tak potom neviem čo iné by sme mali urobiť, aby to bolo lepšie."

Dokonca i niektorí protivníci podceňovali Trnavu a vyhlásili, že ju predbehnú. Zostalo pri rečiach.
"Tieto vyhlásenia mal Čmelík. Vrátim sa k jednej veci. V prvom rade sa človek musí pozerať sám na seba. Na svoje veci, ktoré robí a akým spôsobom. Tu sa odráža skromnosť a pokora, nevyhlasovať do médií podobné veci, aby sa im to potom nevrátilo slovách, ktoré som mu adresoval."

Greššákove slová pre profutbal.sk: „Neviem, či bol čistý alebo zas na niečom fičal, keď to povedal. To je problém viacerých hráčov a mužstiev, ktoré by sa mali sústrediť prv na seba, potom na súpera. Nás to nezaujíma.“

Oproti minulej sezóne sa vám podarilo spraviť z domáceho štadióna takmer nedobytnú pevnosť. Aj to bol kľúč k úspechu?
"Každý chce na domácej pôde vyhrávať. Hrá doma, bojuje na svojom zámku a ten si chce ochrániť. Aj minulú sezónu sme chceli hrať tak, že nechceme doma strácať body. Na svojom trávniku musíte pridať, aby ste prilákali divákov."

Z pohľadu vývoja jesene bol zlomový domáci duel s Nitrou?
"V tej dobre sme nastúpili doň po dvoch prehrách so Slovanom a Žilinou. Pozeral som ho z tribúny, nebol vôbec jednoduchý. Nitra ukázala, že má svoju kvalitu. Chalani však išli do poslednej sekundy. Po zápase sme si povedali, že keď budeme hrať takto, môžeme vyhrávať stále. Je možné, že to bol odrazový mostík."

Po Nitre nasledovala trinásťzápasová šnúra bez prehry. Žiaľ, pre zranené koleno si ju sledoval z tribúny. Ako si sa s tým vyrovnával?
"Každého hnevá, keď je zranený a nehráva. Asi to tak však malo byť. Keby hrám, možno takú sériu nespravíme. Ťažko povedať. Miestami som si na tribúne obhrýzal nechty, ale vždy po zápase som bol spokojný a chalanom gratuloval, že to zvládli. Urobila sa pekná séria."

Závery stretnutí, nielen proti Nitre, ste mali silné. V čom tkvie tajomstvo?
"Základ je vždy príprava, potom predzápasová príprava a hlavný bod je kabína. V kabíne sme, čo sa ihriska týka, jedna veľká partia. V dueloch sme to potvrdili. Ukázalo sa, že dokážeme jazdiť jeden za druhého a zvládať konce."

Jedno z najväčších pozitív je i druhá najlepšia defenzíva. Z pozície defenzívneho záložníka si priložil taktiež ruku k dielu.
"(Úsmev). Ja som hral len tých päť zápasov, z toho sme štyri vyhrali. Čo som sledoval, obrana naozaj stála na pevných nohách. Dôležití hráči ako Tóth, Godál, Čonka, napravo sa Kadlec rozohral na fantastického beka. Vantruba mal výborné zákroky, ale v tomto by som mohol pokračovať ďalej. Pred nimi boli všade Sloboda, spolu s Yasinom to zbierali vpredu aj vzadu. Keď bolo treba, pomohol i Marvin. K tomu sa pridali kraje. Nie je to čisto o defenzíve, ale zásluhou všetkých."

Po takejto jeseni vás teraz vo februári a marci čaká náročná úloha?
"Ešte sú pred nami tri zápasy. Nechcem sa pozerať dopredu, chceme ísť od zápasu k zápasu. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie, keď sa tabuľka rozdelí na polovicu. Ale áno, bude to určite náročnejšie, čakajú nás mužstvá z prvej šestky. Nikto nebude hrať odovzdane, každý bude chcieť bojovať o čo najlepšie umiestnenie i pohárové miestenky."

Po poslednom súboji s Prešovom si hovoril, že čo ty môžeš oddychovať, keď si dva mesiace nehral. Vraj máš čo doháňať. Už si sa začal pripravovať?
"Ešte nie. Bol som si akurát zahrať v hale. V nedeľu si dám pauzu. Od pondelka som na Orave a začnem skôr. Dostali sme každý svoje bežecké a silové plány. Budem sa toho snažiť držať, aj keď každý má svoju hlavu a pozná svoje telo. Urobím si to tak, aby to pre mňa nebolo zničujúce či neatraktívne."

V lete sa ti končí zmluva. V akom štádiu sa momentálne nachádzaš?
"S vedením sme už niečo riešili. Povedali sme si, že to necháme na január. Nastúpim do prípravy a budeme sa tomu venovať. Od futbalu som vypol. Chcem sa venovať hlavne rodine a potom sebe, aby som sa dostal do formy, nech to je na jar dobré."

Kde budeš tráviť najkrajšie sviatky?
"S rodinkou budeme na Orave u jednej alebo druhej babky s dedkom a v kruhu najbližších. Nie je ani vhodné, aby človek šiel s malým bábom na dovolenke, alebo ho nechal doma. To si neviem predstaviť, že niekam s manželkou pôjdeme a malé necháme doma. Je to o tom, aby si s ňou strávil čo najviac času a užil si to odmalička."

Aké si dávaš ciele do Nového roka?
"Prvý cieľ je, aby som bol hlavne zdravý, tiež celá moja rodina a naša futbalová rodina. Aby sme v zdraví dokončili robotu, ktorú sme odštartovali. Na tom bude v prvom polroku najviac záležať. Osobne by som sa chcel dať dokopy, nech sa mi zranenia vyhýbajú a snáď aj priestor na ihrisku bude potom väčší."

aktuálne na spartak.sk