Matúša Čonku reprezentačná pozvánka prekvapila: Znamená to pre mňa veža

Matúša Čonku reprezentačná pozvánka prekvapila: Znamená to pre mňa veža

V ligovom výbere trénera Jána Kozáka sa objavili až štyria zástupcovia Spartaka Trnava. Dvaja v hráčskom poli a rovnaký počet v realizačnom. Jedným z nich bol aj žavý obranca Matúš Čonka, ktorý si v reprezentačnom drese odkrútil premiéru. "Prekvapilo ma to, dva mesiace dozadu som obliekal dres trnavskej juniorky. Už len pomyslie na to, že by som si mohol obliec najcennejší dres, bolo ažké," usmieva sa odchovanec košického futbalu.

Slovenská reprezentácia strávila v Abú Zabí devä dní. Počas nich si tréner Kozák otestoval hráčov zo slovenskej, českej a požskej ligy. Výnimkou bol iba útočník TomᚠMalec, ktorý pôsobí v Nórsku. Pozvánka Matúša Čonku milo prekvapila.

"V čase, keď vyšla nominácia som bol mimo Slovenska a bez internetu, oznámili mi to moji známi. Premiéru som si však predstavoval inak, ani v najhoršom sne by mi nenapadlo, že to dopadne takto," hovorí skúsený žavý obranca.

"Slovenskí sokoli" odohrali dve prípravné stretnutia. V prvom si zmerali sily s Ugandou, prehrali 1:3. V druhom nastúpili proti ligovému výberu Švédska a bol z toho debakel 0:6, Čonka odohral plnú minutáž.

"Zápas sa mi hodnotí ažko, veď sme vysoko prehrali. Na druhej strane ma teší každá minúta, ktorú môžem strávi na ihrisku. Vežmi si vážim, že som mohol nastúpi na celý duel," pokračuje Matúš.

Vôbec po prvý raz sa reprezentační tréneri rozhodli ponúknu príležitos zaujímavým hráčom, ktorí prešli všetkými mládežníckymi kategóriami, no majú už 23, 24 rokov.

"Myslím si, že naša liga má veža mladých, šikovných a talentovaných futbalistov. Z trnavského Spartaka je tam právom Adam, ale chýbal mi Greššák, ktorý bol počas jesene oporou tímu," prezradil Čonka.

V hotelových izbách bývali hráči po jednom, najviac času však Matúš Čonka trávil, samozrejme, s Adamom Jakubechom. Zabáva sa do Spojených Arabských Emirátov neprišli, ale napriek tomu stihli prechádzku v Dubaji a iné zaujímavosti.

"Bývali sme blízko okruhu F1 a tiež múzea Ferrari, spolu s Adamom sme sa tam boli pozrie. Okrem toho sa nám podarilo navštívi najväčšie nákupné centrum a najvyššiu budovu, čo bolo krásne. Zažili sme však aj jazdu na najrýchlejšej horskej dráhe na svete. Nikdy na to nezabudneme," dodal so smiechom.

Po dlhých rokoch stretnutie s Kozákom, motiváciou rodina

V drese Slovenska sa po dlhých rokoch stretol s trénerom Jánom Kozákom, ktorý ho viedol ešte v rodných Košiciach.

"Veru, už je to aj nejakých osem až devä rokov. S každým trénerom vychádzam, výnimkou nie je ani pán Kozák," povedal Matúš Čonka.

Dvadsašesročný futbalista má o zábavu mimo futbalový trávnik postarané. Pred pol rokom sa stal hrdým otcom malej Dominiky.

"Moja rodina je pre mňa najväčšou motiváciou. Nominácia do reprezentácie znamená veža, dalo mi to nový impulz pracova na sebe ešte viac," uzavrel Čoni, ako obrancu v kabíne prezývajú.

Matúš Čonka sa k svojim spoluhráčom pripojí v pondelok, keď s nimi odcestuje na jediné sústredenie v zimnej príprave do Uherského Brodu.

Foto: Andrea Čurná, LukᚠGrinaj

aktuálne na spartak.sk