V dňoch 30.04. a 01.05.2016 sa kategória U11 (2005) zúčastnila prvého ročníka medzinárodného futbalového turnaja Valmez Cup 2016 vo Valašskom Meziříčí. Na turnaji sa predstavilo 28 družstiev (Česko, Slovensko, Poľsko, Srbsko).

Tímy boli rozdelené do štyroch skupín po sedem. V skupine hral každý s každým. Prví štyria postúpili do skupiny o 1.-16. miesto a ostatní do skupiny o 17.-28. miesto. Hralo sa systémom 7 + 1 na celú šírku a polovicu ihriska. Hrací čas bol 1x20 minút.

„Na turnaji sme za dva dni odohrali desať veľmi kvalitných zápasov. Všetky mali výbornú úroveň. Naďalej pracujeme v tréningovom procese na výbere miesta a stavaní sa. V niektorých zápasoch nám chýbala väčšia ponuka hráčov bez lopty. Snažíme sa množstvom prípravných hier na tom pracovať a prenášať to do zápasov. Rozohrávku sme začínali od brankára. Veľmi často sme využívali hru jeden na jedného, kde viacerí hráči ukázali svoju kvalitu. Mrzí ma však, že boli hráči, ktorí v tejto činnosti ostali za svojimi schopnosťami. V tréningovom procese na tom systematicky pracujeme a rozširujeme potenciál herných zručností každého hráča. Vo viacerých zápasoch sme sa presadili množstvom jednoduchých a rýchlych herných kombinácií a vypracovali si veľké množstvo gólových príležitostí. Zvýšiť potrebujeme efektivitu v zakončení - dokázať vo väčšom množstve ich premeniť,“ hodnotí tréner Viktor Miko.

Spartakovská prípravka sa v skupine A stretla s FK Viktoria Žižkov, AP Spartak Zabrze, FK Dukla Praha, TJ Valašské Meziříčí, FK Inter Bratislava a MŠK Fomat Martin. S najviac nastrieľanými gólmi (15) postúpili zverenci Viktora Mika do vyraďovacej časti, kde si sily zmerali proti AS Trenčín, Gwardia Warszawa a Legia Warszawa. V zápase o 7.-8. Miesto červeno-čírni narazili na AC Sparta Praha, ktorú nedokázali poraziť a celkovo sa tak umiestnili na ôsmom mieste.

„Vo všetkých zápasoch s výnimkou toho posledného proti AC Sparta Praha sme dokázali herne dominovať a vypracovať si viacej gólových príležitostí ako súper. Vo viacerých zápasoch sme dokázali otočiť skóre, ukázať charakter. Boli však zápasy, v ktorých sme inkasovali gól v poslednej minúte. Teší ma, že hráči vo svojich individuálnych herných výkonoch ukázali viacero technických prvkov v hre, emócie, vášeň, obrovské nasadenie a radosť z hry. Turnaj nám poskytol opäť priestor pracovať s hráčmi nielen na ihrisku, ale aj mimo ihriska. Prežili sme tri krásne dni a mali sme dostatok času aj na teoretickú prípravu. Videli sme hráčov v rôznych situáciách nielen na ihrisku, ale aj mimo ihriska, ako sa správali a reagovali v nich,“ pokračoval v hodnotení Miko.

Najlepším hráčom Spartaka Trnava sa stal Norbert Blaško a tretím najlepším strelcom turnaja Christián Ilavský.

„Hráčov a celé družstvo chválim za predvedené individuálne herné výkony a herný výkon družstva. Ďakujem im za vzornú reprezentáciu klubu FC Spartak Trnava na ihrisku, ale aj mimo ihriska,“ povedal na záver tréner Miko.

Turnaj mal vysokú úroveň nielen po športovej, ale aj spoločensko - kultúrnej stránke. Hralo sa v prekrásnom areáli miestneho futbalového klubu na dvoch trávnatých ihriskách. K dispozícii bola umelá tráva na rozcvičenie. Počas turnaja sa konali aj rôzne kultúrne podujatia. Na vyhlasovaní a odovzdávaní cien bol prítomný tréner reprezentácie Česka Pavel Vrba.

Na turnaji nás reprezentovali: Branislav Gajdoš, Norbert Blaško, Zoltán Dobrí, Tomáš Gašparík, Martin Horník, Christián Ilavský, Marko Mesíček, Dominik Sklenár, Juraj Skukálek, Simon Ščasný, Lukáš Vajdík a Richard Valovič
Tréner: Miko Viktor
Asistent trénera: Kánik Tomáš


Foto: Viktor Miko