Nestor El Maestro: Aktuálna situácia je veľkým prekvapením

Nestor El Maestro: Aktuálna situácia je veľkým prekvapením

Už tradične sme sa počas reprezentačnej prestávky rozprávali s trénerom NESTOROM EL MAESTROM. V prvej časti rozsiahleho rozhovoru sa dočítate o tom, ako ťažké bolo stráviť remízu s Ružomberkom, či mužstvo hrá podľa jeho predstáv a mnoho ďalších, zaujímavých vecí.

Vráťme sa na chvíľu k poslednému zápasu. V jednom rozhovore ste uviedli, že Spartak je na úrovni Ružomberka. Platí to i po tomto súboji?
"Absolútne sa to potvrdilo, pretože sme remizovali. Napriek tomu, že sme boli silnejší ako hostia a dominovali. Dokazujú to všetky štatistiky. Ak sa nemýlim, hráči Ružomberka ohrozili bránu iba trikrát. V druhom polčase ani raz. My sme ich mali asi jedenásť alebo dvanásť. Na konci duelu to nehralo veľkú rolu. Hráme pre výsledky. Ako som spomínal už skôr, špeciálne v slovenskej lige ľudia majú tendenciu diskutovať o tom, kto bol lepší či horší. Šport je však o súťažení a výsledkoch. Ružomberok prišiel získať bod a to sa im podarilo. Dôležité je, že sme po celý zápas hrali s intenzitou, dynamikou i charakterom. Podobným štýlom môžeme vyhrať množstvo stretnutí."

Bolo ťažké stráviť takúto remízu?
"Áno. Kým som na to zabudol, ubehlo niekoľko dní. Vypracovali sme si veľké šance, viacero z nich som si neustále prehrával v hlave. Sme ľudia, je normálne, že uvažujete o tom, čo keby dáme gól, získame o tri body viac, mali by sme lepšie postavenie v tabuľke... Jediné, čo teraz môžeme urobiť, že budeme pokračovať v našej práci a snažiť sa získať body v najbližšom zápase."

V aktuálnom ročníku ste si body delili vôbec po prvý raz. Čo ste povedali chalanom v kabíne?
"Povedal som im, že nie sme šťastní, nezískali sa tri body. Hrali sme doma a v momentálnej forme, akú máme, sa čakalo víťazstvo. Dali do toho všetko. Nehrali sme však perfektne, urobili veľa chýb, ale snažili sa, počas celého zápasu, hrať vo vysokom tempe. Po záverečnom hvizde sa to ukázalo ako nedostatočné. Takýmto spôsobom však vyhráme veľa duelov."

Pred výkopom stála pred vami zaujímavá výzva. Mohli ste sa stať prvým trénerom Spartaka, ktorý s tímom vyhrá deväť zápasov v rade. Sústredili ste na to pozornosť?
"Vôbec. Naozaj som sa o to nezaujímal. Už sedem výhier je niečo špeciálne, taktiež päť či deväť. Pozerám sa na body, ktoré získavame. Ak budeme mať viac ako dva a pol bodu na zápas, bude to šialené. Nemožné v tom pokračovať, ale myslím si, že v každej lige, ak máte priemer dva body na stretnutie, môžete hrať o čelo tabuľky. To je môj malý cieľ."

Celkovo sú hráči na ihrisku ochotní plniť taktické pokyny. Herný prejav je tak už podľa vašich predstáv?
"Áno. Vo všeobecnosti platí, že vo futbale máte jednu šancu – hrať nad rámec svojich možností. O to sa neustále snažíme, okrem toho i fyzicky dominovať. Ak však nie ste fyzicky dominantní, musíte byť jednoducho lepší. Na druhej strane, je oveľa ľahšie byť vo fyzickej kondícii, uľahčí vám to prácu na ihrisku (smiech)."

Do konca roka vás čakajú štyri zápasy. Po reprezentačnej prestávke do nich vstúpite s náskokom deviatich bodov. Ako to vnímate?
"Myslím, že je to veľké prekvapenie. Takmer až neskutočné. Vo futbale sa myslenie a očakávania menia veľmi rýchlo. Skúste si spomenúť, čo ste si hovorili v júni, júli a možno auguste. O to viac to prekvapuje. Samozrejme, urobíme všetko, čo môžeme, aby sme si udržali prvé miesto. Bude to fantastické pre všetkých. Dôkaz, že sme sa vydali správnou cestou."

Mužstvo splnilo prvý cieľ - prvú šestku má istú. Čo ďalej?
"Spôsob, akým sa zo všeobecného hľadiska pozeráme na ciele, je dosiahnuť ho tak rýchlo ako sa dá. Pri prvej šestke sa nám to podarilo. Teraz sa možno môžeme pozerať na bonus v podobe boja o najlepšiu trojicu tímov. Stále však ideme krok za krokom."

S mužstvom ťaháte trinásťzápasovú sériu bez prehry. Je náročné udržať hráčov nohami pevne na zemi?
"Áno aj nie. Myslím, že rozhodujúci psychologický bod v tejto sezóne, vlastne sú dva. Prvý prišiel po prehre na ihrisku Žiliny. Keď prehráte dve stretnutia v rade a to i proti veľkým klubom, akým Slovan so Žilinou na Slovensku určite sú, je situácia trochu krehká. Bola pred nami veľká otázka – ako zareagujeme. Dôležitý psychologický moment. Odvtedy sa nám však podarilo vyhrať takmer všetko. Zareagovali sme neuveriteľne. Druhý bod je tvoja otázka. Prišlo to po výhre s Dunajskou Stredou. Ukázali sme, že môžeme vyhrať aj proti veľkým tímom. Po jedenástich kolách sa ľudia pýtali, či môžeme pokračovať vo vyhrávaní, bojovaní o každú loptu. Presne tak, ako sme si povedali na začiatku. Myslím, že aj to sme zvládli. Intenzita je rovnaká, chceme vyhrávať. Ak budeme pokračovať v podobnom tempe, môže to byť špeciálna sezóna."

Zažili ste podobnú sériu v niektorom z predchádzajúcich pôsobísk?
"Neviem, no nemyslím si. Bundesliga je iná súťaž, ťažšie sa tam vyhráva (smiech). Pamätám si, že počas môjho prvého roka v Schalke 04 sme zaknihovali peknú sériu. Ak sa nemýlim, vyhrali sme možno sedem stretnutí v rade. Vtedy sa tam bojovalo o titul. V Hannoveri sa nám podarilo v lige najviac päť súbojov za sebou. V tej dobe niečo špeciálne, pretože mužstvo nebolo ani v jednom zápase favoritom. A v Hamburgu bol môj záblesk jedno víťazstvo (smiech). Nikdy sa nám nepodarilo vyhrať dvakrát po sebe."

Z pohľadu spomínanej série, ako veľmi bol víťazný súboj s Nitrou dôležitý?
"Z dvoch dôvodov bol veľmi dôležitý. Prvý, získali sme tri body a nie iba jeden. Každý bod je dôležitý, pretože liga bude tento rok vyrovnaná až do samého záveru. V každom ohľade – kto vypadne, postúpi do prvej šestice tímov, skončí štvrtý, tretí, druhý i prvý. Samozrejme, že podobný zápas nám niečo dal. Nebol to iba gól v poslednej sekunde. Vďaka nemu sme otočili výsledok vo svoj prospech. Bolo to šialené stretnutie. Stav 0:0, ale cítili sme, že sme lepší a dominujeme. Následne Nitra skórovala z ničoho. Zostávajúcich dvadsaťpäť minút bolo z našej strany fantastických."

Aj vďaka tomu víťazstvu prišli dva mesiace, v ktorých hráči andelov ani raz neprehrali. V zlatom septembri vyhrali dokonca všetkých sedem duelov. To sa zdá byť šialené?
"Je nutné sa veľa rozprávať s hráčmi o sériách a momentoch. Futbal prináša vždy pozitívne alebo negatívne série. Keď sú hráči na pozitívnej, musíte urobiť všetko preto, aby ste ju dokázali udržať. Nemôžete poľaviť ani o jedno percento. Nejde len o samotný zápas. Všetko sa začína už týždeň predtým – tvrdou prácou. Či už idú veci dobre alebo zle, musíte pracovať, pripravovať sa, analyzovať, trénovať a motivovať. Aj po víťazstvách vás čaká iba práca."

Zlatý september vzišiel od hráčov. Potešilo vás, že si sami dávajú krátkodobé ciele?
"V tomto momente je veľmi ľahké trénovať tento tím. Viem, že množstvo ľudí sa rozpráva o mojej pozícii, čo som doteraz urobil. Keď sa na to pozrieme zvonku, asi je to logické. Prišiel nový tréner a výsledky sú iné. Asi to teda musí byť v trénerovi. Vôbec to nie je pravda. Hráči, ktorých mám, sú fantastickí. Ide o veľmi dobrých futbalistov a neuveriteľné charaktery. Lídri, ktorí sú v kabíne, robia 80 % mojej práce. Keď máte ľudí ako sú Godál s Greššákom, z psychologickej prípravy, motivácie a ostatných vecí, je to veľmi jednoduché."

Po dvoch rokoch sa do malého Ríma vrátil Ján Vlasko. Od úvodu mu dávate na ihrisku dôveru. Ste spokojný s jeho prínosom?
"Od začiatku je Jano pre nás veľmi potrebný, rovnako tak Sloboda, ktorý prišiel v tom čase. Jednou z najdôležitejších a zároveň najťažších úloh pre trénera je urobiť rozhodnutia. Musí si ich zložiť v hlave a stáť za nimi. Najdôležitejšie sú výsledky, veľa trénerov je v tomto ohľade nerozhodných (úsmev). Chápem, že každý hráč je rozdielny, na ihrisku prinesie vždy niečo iné. Musíte k ním pristupovať i vy špeciálne. Najmä ku kreatívnym, ofenzívnym futbalistom. Hráči ako Vlasko, Egho či Jirka, nemôžu cítiť tlak v štýle – nedáš gól alebo asistenciu, najbližší zápas nehráš. Musia sa cítiť pod takým tlakom, ktorý ich vyburcuje k bojovnosti. Post číslo 10 je ešte špeciálnejší. Na ňom je nutné, aby sa tvorca cítil v bezpečí. Od trénera potrebuje dôveru, aby podal výkon."

Keď spomínate Slobodu, pri zranení Greššáka vytvoril s Pehlivanom jednu z najlepších, ak nie najlepšiu dvojicu stredných záložníkov v lige. Je stred poľa pre vás najdôležitejšou súčasťou úspechu?
"Pre mňa určite áno. Pri spôsobe, akým hráme, ide o najdôležitejšiu pozíciu. Hráči mi na nej vytvárajú pocit bezpečia. Viem, že z piatich najlepších stredných záložníkov v lige mám troch v tíme. A to je dôležité."

Pozitívne je i to, že po pätnástich kolách si mužstvo drží druhý najmenší počet inkasovaných gólov. V čom to je?
"Jedným z kľúčových konceptov je naše spoločné bránenie. Nie je to nič nové, povie to každý tréner. Dôvod, prečo si držíme stabilitu v defenzíve je, že spolu neustále tvrdo pracujeme. Počnúc Vantrubom a končiac Eghom. Je to náš spôsob. Samozrejme, potrebujete k tomu veľmi dobrých stredných obrancov i brankára a tiež defenzívnych záložníkov, ktorí vytvárajú rovnováhu. Nezabúdajte, ako veľmi je dôležité, že Čanturišvili, alebo Jirka s Eghom či Vlaskom, si plnia defenzívne úlohy. Vďaka tomu máme stabilitu. V tej chvíli je jedno, kto hrá. Vieme veľmi dobre brániť s Lukičom, Kadlecom, Jansom, Čonkom, Hladíkom, Tóthom, Pehlivanom s Pekárom, Vlaskom. Ak máte systém, potom nezáleží, kto nastúpi."

Druhá časť rozhovoru: http://www.spartak.sk/clanek.asp?id=El-Maestro-Bol...

aktuálne na spartak.sk