Nestor El Maestro: Jar bude náročnejšia. Čaká nás veľký test

Nestor El Maestro: Jar bude náročnejšia. Čaká nás veľký test

Už tento štvrtok sa andeli po dovolenke opäť zídu v kabíne a nastúpia tak do zimnej prípravy pred jarnou časťou Fortuna ligy. Ešte predtým vám prinášame rozsiahly rozhovor s trénerom NESTOROM EL MAESTROM. V nasledujúcich riadkoch si prečítate to najzaujímavejšie o úspešnej jeseni.

Dokázali ste si predstaviť krajší vstup do pozície hlavného trénera?
"Veril som, že môžem byť úspešný. Čo sme dokázali je, samozrejme, trochu neočakávané. Verím však svojim schopnostiam. Dúfal som, že túto pozíciu môžem robiť dobre. Na druhej strane, ak by som neveril, neprijal by som ponuku stať sa hlavným trénerom. Veci sa pre mňa vyvíjali naozaj výborne. Cítil som, že Trnava je na začiatok správnym klubom. V mnohých ohľadoch som mal i šťastie. Prišli noví hráči, ale v prvom rade sú všetci skvelá skupina. K ním radím aj realizačný tím. Nebolo to teda iba o úspechoch, no i o veľkej zábave."

Keby vám niekto pred úvodom sezóny povie, že po jeseni budete prví s náskokom deviatich bodov, aká by bola vaša reakcia?
"Zázraky sa vo futbale dejú, nie však často. Bola to skvelá polovica sezóny, no druhá býva vždy náročnejšia. Pre všetkých bude oveľa dôležitejšia. Každý nastúpi motivovanejší. Nás tak čaká veľký test."

Aké boli vaše osobné očakávania?
"Keď začínate pracovať v novom klube, všetko je pre vás neznáme. Nepoznáte hráčov, ligu či reakcie ostatných tímov. Trnava mala v minulej sezóne dobrý tím. Niektorí najlepší hráči ako napríklad Schranz, Tambe, Jakubech alebo Halilovič odišli. Aj preto ma zo začiatku sprevádzal strach, či spomínanú kvalitu dokážeme nahradiť. Nikto ma nepoznal, keď som preberal miesto po najväčšej legende slovenského futbalu, pre nikoho som nič neznamenal. Prvé myšlienky boli konzervatívne. Potešilo by ma, keby dosiahneme rovnaký počet bodov ako mužstvo z minulej sezóny. Štyridsaťtri bodov bol minimálny cieľ, ktorý sme chceli vylepšiť. Spomínaný počet bodov máme po devätnástich kolách. To je absurdné (smiech)."

Šikovne ste sa vyhýbali prehnaným slovám o titule. Po takejto úspešnej jeseni sa vaša stratégia zmení?
"Budem pokračovať. Zopakovať úroveň z minulej sezóny bol náš počiatočný cieľ. Ako ale sezóna plynula, ciele sa menili. Po dobre letnej príprave som videl, že noví hráči do tímu zapadli. Organizácia hry nám pracovala, vyhrali sme nejaké zápasy. Veril som, že v prvej polovici sezóny môžeme vyhrať aspoň desať duelov. Mali by sme na konte tridsať bodov, čo by bola slušná pozícia v prvej šestke. Keď sa nám v septembri a októbri podarilo urobiť peknú sériu, hovoril som si, fajn, môžeme vyhrať aj dvanásť stretnutí. Počet, ktorý Spartak dosiahol v celej minulej sezóne. V novembri sa zdalo, že môžeme skončiť na vrchole tabuľky, čo bol náš ďalší cieľ. Mám rád ciele, nemyslím len zápas po zápase. Našim najbližším cieľom musí byť zvládnuť nadchádzajúce dva zápasy proti Zlatým Moravciam a Senici. Následne nás čaká veľké finále základnej časti na pôde Dunajskej Stredy. Do play-off chceme vstúpiť z prvej priečky."

Takže náskok deviatich bodov je v tomto smere pozitívny.
"Neviem, či ide o zhodu okolností, náhodu alebo len niektoré tímy hrali ľahkovážnejšie proti iným súperom. Je trochu zhoda náhod, že sme štyri prehry zaznamenali proti dvom najlepším mužstvám v krajine. Musíme sa, samozrejme, proti ním zlepšiť. Na druhej strane, príliš sa nezaujímam o to, akú máme pred ostatnými výhodu. Je pravda, že sa často pozerám do tabuľky. Vždy som hráčom hovoril, aby sa do nej nepozerali. Ja sa, naopak, pozerám veľa (úsmev). Ide o chorobu, ktorou trpí každý tréner. Pozrime sa ale na ďalšie kritéria – koľko stretnutí sme odohrali, koľkokrát si udržali čisté konto, získané body, strelené, resp. inkasované góly. To sú veci, ktoré ma zaujímajú. Vo viacerých ohľadoch sme neočakávane dobrí."

Možno neočakávane vám vychádza i osobný cieľ - vyhrať viac ako polovicu duelov, do ktorých nastúpite, resp. získať dva body na zápas?
"Samozrejme. V každej súťaži, ktorá má dvanásť alebo šestnásť mužstiev, sú viaceré kritéria rovnaké. Aj z toho dôvodu, keď máte dva body na zápas v niektorej zo svetových líg, ste na vrchole alebo blízko vrcholu tabuľky. Ak inkasujete menej ako jeden gól na stretnutie, hovorí to o tom, že ste defenzívne stabilný celok. Keď dokážete odohrať 50 % duelov s čistým štítom, máte fantastický tím. Vo veľa kritériách sme si počínali naozaj dobre."

Čo bolo najdôležitejšie, na čom ste si zakladali?
"Sú tu momenty, ktoré zmenili kurz tejto sezóny. Je veľa súmernosti. Okrem remízy s Ružomberkom máme takmer identické výsledky. V oboch prípadoch boli zápasy proti Nitre rozhodujúce. Ak by sme zlyhali, nie som si istý, či by sme zvládli Prešov – doma i vonku. Boli to špeciálne súboje."

Dajú sa spomínané stretnutia zo psychologického hľadiska označiť za najdôležitejšie?
"Myslím si, že áno. Tím, ktorý má sebadôveru a inteligenciu, vyhrá ľahšie. Keď prehráte dvakrát v rade proti Žiline a Slovanu, vaša sebadôvera dostane zabrať. V oboch prípadoch sme sa snažili dostať späť. Aj z toho dôvodu boli zápasy proti Nitre veľmi dramatické. Išlo o kľúčové zápolenia. Pre mňa osobne však bol veľmi dôležitý štart sezóny. Zdolali sme Michalovce i Podbrezovú. Bol to dôležitý moment pre celý tím. Potvrdili sme, že letná príprava mala účinok, noví hráči sa adaptovali a rovnako aj nový tréner. Keď chcete začať pozitívne, potrebujete takýto moment."

V úvode sezóny ste sa spoznávali s prostredím. Logicky ste tak žiadali najmä o čas. Napriek všetkému ho extra nebolo treba.
"Pre nového trénera je štart extrémne dôležitý. Vždy má nový kormidelník odlišné myšlienky od predchádzajúceho. Neviem, či lepšie alebo horšie, prízvukujem, že iné. V príprave hovoríte hráčom nejaké príbehy, snažíte sa ich presvedčiť, že je dobrý nápad hrať takýmto štýlom. Ak by sme nemali výsledky, bol by to problém. Keď ich máte, je to veľmi ľahké."

V závere jesene predĺžil stredopoliar Anton Sloboda s klubom zmluvu do leta 2019. Vyjadril sa, že je to aj z dôvodu, lebo ste zotrvali v klube. Potešili vás jeho slová?
"Mám rád každého svojho hráča. Verím, že oni majú naopak radi mňa. Myslím, že všetci cítime, aká sme špeciálna skupina, ktorá sa vydala na špeciálnu cestu. Som veľmi šťastný, že sa Tóno rozhodol zostať s nami a dokončiť spomínanú cestu spoločne."

Od úvodu sezóny sa vám podarilo vyprofilovať základnú zostavu, ktorej ste prakticky verili počas všetkých devätnástich duelov. Bol i toto kľúč k úspechu?
"Viac-menej áno. V modernom futbale je základná zostava naozaj dôležitá. Z predchádzajúcich skúseností som cítil, že musím urobiť niektoré náročné rozhodnutia. Urob ich a stoj si za nimi. Daj hráčom dôveru hrať ďalšie zápasy. Kľúčové súboje sa nám podarilo zvládnuť aj bez našich najdôležitejších hráčov. To je pre mňa pozitívne. Proti Ružomberku sme napríklad hrali bez Pekára, ktorý bol v úvodných kolách najlepším hráčom. Ak mám teda odpovedať na tvoju otázku, áno, verím jednej zostave. Je však veľmi dôležité mať celkovo dobré mužstvo."

V čom vidíte najväčšie negatíva doterajšej sezóny?
"Je veľmi zvláštne prehrať štyri zápasy proti dvom mužstvám. Ide o vec, ktorú musíme zlepšiť. Najviac ľutujem domáci duel s Ružomberkom, pretože sme si zaslúžili vyhrať. Strata dvoch bodov ma bolela. Ak by bolo všetko normálne, teraz máme na konte 45 bodov."

Pozitívne bolo, že chalanov takmer netrápili zranenia?
"Áno. Poznáme veľa štúdií o tréningových procesoch, ktoré súvisia so zraneniami. Snažili sme sa trénovať najlepším možným spôsobom, aby sme im predišli. Je pravda, že sme v tomto ohľade mali šťastie."

Čo vás najviac prekvapilo?
"Veľa vecí. Šport a hlavne futbal je stále futbal. Rozdielne sú iba v každej krajine veci okolo neho. Napríklad tu sú iné médiá, akosi nie veľmi zaujímavé, taktiež odlišní rozhodcovia. Netvrdím, že pískajú dobre či zle, len majú odlišný štýl vedenia zápasu. Takticky vidím taktiež rozdiel oproti tomu, na čo som bol doteraz zvyknutý."

Ako ste sa vyrovnávali s faktom, že ľudia, ale najmä niektorí súperi vás podceňovali?
"Rád to počujem. Ešte viac, keď to prichádza práve zo strany súperov. Znamená to, že nás neberú príliš vážne a v tej chvíli máme veľkú výhodu."

Nie je škoda, že po takejto dobrej jeseni musíte na ďalší ligový duel čakať dva mesiace?
"Že príde zimná prestávka sme vedeli od úvodu sezóny. Ale je fakt, že by som bol radšej bez zimnej pauzy (smiech). Najradšej by som teraz pokračoval a skončil sezónu vo februári."

Zmenili by ste niečo na vašej práci, keď sa za ňou obzriete?
„Veľa vecí, vždy. Najmä vtedy, keď prehráte, boli všetky vaše rozhodnutia zle. Samozrejme si vtedy vyčítam chyby, ktoré som urobil po individuálnej i kolektívnej stránke. Trénovali sme zlú taktiku, niečo zlé som povedal, dal som hrať nesprávnych hráčov. Zareagoval by som jednoducho inak, s iným plánom. Ide o spôsob života každého trénera, takže množstvo vecí by som určite zmenil."


aktuálne na spartak.sk