Nestor by najradšej hral ligu už tento víkend: Hráči sú pripravení

Nestor by najradšej hral ligu už tento víkend: Hráči sú pripravení

Andeli majú za sebou úvodný mesiac zimnej prípravy. Odohrali päť prípravných duelov, absolvovali herné sústredenie v Turecku. Vo februári ich čaká krátky pobyt v Lipóte, tri zápasy a vkročia do ligy. S trénerom NESTOROM EL MAESTROM sme hodnotili prvú fázu.

Mesiac prípravy je za vami. Prevláda, zatiaľ, spokojnosť?
"Každý tím a tréner je vždy v príprave šťastný. Nie je tu totiž žiadny seriózny zápas. Rovnako sme radi a, samozrejme, spokojní i my. Denne tvrdo a veľmi dobre pracujeme. Cítime sa pripravení. Najradšej by som proti Moravciam hral už teraz v sobotu. Musíme však ešte počkať niekoľko dní (úsmev)."

Keď sa vrátite k letnej zaberačke a porovnáte ju so zimnou, čo sa zmenilo?
"Teraz je to pre mňa, ale aj hráčov, oveľa ľahšie. Na 95 % zostal káder rovnaký. Máme za sebou veľmi úspešnú jesennú časť. Pozeráme sa len na to, aby sme pokračovali v našej ceste. V hernom štýle nechceme robiť žiadne veľké zmeny. Z tohto hľadiska nám zostáva už len to, aby sme boli pripravení po fyzickej a mentálnej stránke."

Mužstvo odohralo päť prípravných súbojov. Ako ich hodnotíte?
"Boli v poriadku. Úvodný dvojzápas s Opavou nebol úplne dôležitý. Išlo najmä o fyzický aspekt. Každý hráč odohral po dovolenke porciu deväťdesiatich minút. Nakoniec z toho bola jedna prehra a víťazstvo. V troch stretnutiach, do ktorých sme nastúpili v krajine polmesiaca, si myslím, že chalani predviedli päť veľmi dobrých polčasov. Najmä proti Poltave to bol po celý čas fantastický duel. Dva rozdielne polčasy, ktoré hráčov naučili zaujímavé veci, čo im vychádzalo, resp. nevychádzalo. Bol to disciplinovaný a organizovaný výkon. S Nasafom to z našej strany nebolo stopercentné. K zlepšeniu prišlo až v druhom dejstve. Záverečný súboj bol od všetkých motivovaný a veľmi dobrý. Musíme mať na pamäti, že naši súperi boli minimálne na papieri na rovnakej úrovni ako my alebo ešte lepší. Ďalšia vec, v žiadnom z piatich prípadov sme nehrali s najlepšou zostavou. Príprava nie je o výsledkoch, ale o osvojení si určitých vecí na každej pozícii. Všetci však ukázali, že sú pripravení odviesť svoju prácu. Mám z toho radosť."

Sústredenie v Turecku splnilo vaše očakávania?
"Samozrejme. Počas desiatich dní sme absolvovali výborné a koncentrované tréningové jednotky bez vážnych zranení. Ako som spomínal, cítim, že sme pripravení. V aktuálnej fáze je to ale pre mňa trochu komplikované. Narážam na to, že musím udržať hráčov motivovaných a plne koncentrovaných. Nezostáva nám nič iné, iba pokračovať v našej práci až do začiatku jarnej časti."

Návratom Pekára pribudla konkurencia v ofenzívnej časti. Neurobili ste skoro žiadnu zmenu.
"Každý tím má svoju filozofiu. Niektoré z nich prinesú v januári desať nových hráčov. Myslím, že skoro každý má viac príchodov smerom dnu ako odchodov. Všetci majú oproti augustu širšie mužstvo. Sme teda v očakávaní. Na druhej strane sme aj jediní, ktorí majú v kádri menej futbalistov ako v lete. Napriek tomu som z môjho tímu veľmi šťastný."

Keď sme pri Pekárovi. Potešil vás po návrate?
"Bol som veľmi príjemne prekvapený. V posledných troch týždňoch absolvoval všetky tréningy. Bez nejakej bolesti či problémom s chrbtom. Pre všetkých je to fantastická správa. Po fyzickej stránke to má momentálne náročné, ale rýchlo napreduje. Ukazuje záblesky kvality, no čaká ho dlhá cesta. Verím však, že sa vráti do svojej formy a v druhej časti sezóny nám na ihrisku pomôže."

Do tímu ste priviedli Reagyho Ofosuho. Pôsobil v Hamburgu. Poznáte ho?
"Nikdy som sa s Reagym nestretol osobne. Nepoznám všetkých hráčov z Rakúska či Nemecka (úsmev). Vedel som o ňom. Rok hral v rakúskej lige. Keď sa naskytla príležitosť na jeho angažovanie, detailne sme si ho zanalyzovali."

Čo priniesol?
"Ďalšiu alternatívu. Nepodceňujme ale hráčov, ktorých máme. Veľa z nich hrá svoju životnú sezónu. Získali viac bodov ako ktokoľvek iný v tejto lige. Všetci hovoria o skvalitnení mužstva, no pri takomto veľmi dobrom kádri je to náročné. Podľa toho, čo som doteraz videl, Reagy bude pre nás veľká pomoc."

Každý hráč dostal dostatočný priestor. Hľadáte vhodnú zostavu alebo máte o nej viac-menej jasno?
"Ďalšia vec, ktorá je trochu ťažšia. Poznám našu najlepšiu jedenástku. Myslím, že o nej vie aj 90 % ľudí v Trnave. Nie je to žiadne tajomstvo. Všetci hráči sú takmer fit. Čaká nás veľa súťažných zápasov. Musím ich sledovať veľmi pozorne, pretože forma je taktiež dôležitá. Základná zostava je viac-menej jasná. Viacero futbalistov odohralo množstvo minút nie preto, že som hľadal môj tím, ale máme malý káder a na jar bude potrebný každý."

O dva týždne sa začína jarná časť Fortuna ligy. Čo očakávate od zvyšku zimnej prípravy?
"Celá je smerovaná práve na 17. február. Všetko, čo sme v tréningoch urobili, každý zápas a video od štvrtého januára až dodnes, aj tie súboje, ktoré nás čakajú, sú smerované k sedemnástemu februáru. Hráči sú pripravení odohrať plný počet minút. Čaká nás trochu viac práce na šikovnosti, napádaní aj rýchlosti. Menej sa budeme orientovať na výdrž."

Matúš Čonka sa tešil z prvenstva v ankete Andel roka. Zaslúžene?
"Samozrejme, ocenenie si zaslúži. Myslím si, že to isté však môžeme povedať o siedmich alebo ďalších ôsmich hráčoch. Niekoľko z nich odohralo takmer každý duel a k tomu na vysokom leveli. Mohli by to taktiež vyhrať. Nemôžem povedať, kto by si to zaslúžil viac, pretože sme jeden tím. Fanúšikovia sa nepozerajú iba na výkony, ale hlasujú i podľa sympatii či záujmu. Každopádne, Matúš mal skvelú sezónu. Je pekné, že to vyhral obranca, pretože defenzívu máme skvelú."

Na obranu ste pedant. Teší vás preto jeho víťazstvo o to viac?
"Áno, je to veľmi dobre. Bránime výborne ako tím. Našim najlepším obrancom je možno ale Čanturišvili. A to je krídelník. Ak ste pozerali prípravné zápasy, tak jeho práca do defenzívy sa priblížila k neuveriteľnosti."

Ako sa vám páčil galavečer Andel roka?
"Bol skvelý. Mám rád oblek. Keď je možnosť sa do neho nahodiť, vždy som rád. Spartak a aj televízia odviedli veľmi dobrú prácu. Nebolo to dlhé, nudné. Naopak, vtipné, veľa zaujímavých dokrútok a dobré ďakovné reči. Pre všetkých išlo o pekný večer."

aktuálne na spartak.sk