O mládežníkov je záujem v zahraničí. Prioritou však zostáva výchova pre hlavné mužstvo

O mládežníkov je záujem v zahraničí. Prioritou však zostáva výchova pre hlavné mužstvo

V každej vekovej kategórii sa pravidelne objavuje minimálne jeden futbalista, ktorý svojou šikovnosťou, či talentom, zaujme niektorého zo zahraničných celkov.

V poslednej dobe absolvovali zahraničnú stáž viacerí hráči. Thomas Kotlár (U15) si vyskúšal holandskú školu v Ajaxe Amsterdam, Milan Sekera (U16, Juventus Turín), Oliver Burian (U17, Chievo Verona) a Aurel Dávidík (U19, Virtus Entella). V pražskej Sparte sa objavil Dominik Bindics (U17). Jednu z najprestížnejších škôl v Anglicku si na vlastnej koži vyskúšali Lukáš Csano (U17) vo Wolverhamptone a Sebastián Nebyla (U16) u kladivárov West Ham United. Posledný menovaný si zatrénoval s hlavným mužstvom a podarilo sa mu prekonať reprezentačného brankára Harta.

"Svedčí to o určitej kvalite a najmä dobrej práci nášho klubu. Našim prvoradým cieľom je však vychovávať hráčov pre prvé mužstvo. Na druhej strane, sme realisti a vieme, že keď majú chalani možnosť dostať sa do nejakého zahraničného veľkoklubu, z ľudského hľadiska im nemôžeme brániť. Sú v tom podmienky, na ktorých sa, väčšinou, zainteresované strany dokážu dohodnúť," uviedol manažér mládeže Marián Černý.

Nie každý sa dokáže v zahraničí presadiť. Niektorým sa pošťastí, iní sa vrátia naspäť. V minulom roku sa mládeži podaril zaujímavý transfer v prípade stopéra Šimona Kozáka, ktorý prestúpil do Southamptonu. Pozitívnym zjavom v kádri andelov sú napríklad brankári. Priestor medzi tromi žrďami bráni Martin Vantruba. V štruktúrach Spartaka pôsobí od dorasteneckého veku. Na svoju príležitosť čakajú ďalší dvaja – Peter Urminský a Dominik Takáč. Všetkými vekovými kategóriami si prešiel i krídelník Erik Jirka.

"Verím, že mladí futbalisti budú napredovať tak, aby už vo svojom veku dokázali klopať na dvere áčka. V prípade Urminského s Takáčom ide o pravidelné tréningové jednotky. Má to dobrý dopad na ich rast," pokračuje Černý.

Počas jesennej časti dostali v rámci motivačnej odmeny tréningové jednotky s hlavným mužstvom napríklad Mesík, Csano, Martinka či Nebyla.

V zimnej príprave skúšajú tréneri jednotlivých kategórii posun zaujímavých hráčov smerom vyššie. Aj to je cesta, vďaka ktorej sa tí najlepší dostanú rýchlejšie do A mužstva trnavského Spartaka. Všetko záleží iba od nich. Vyššie spomínané posuny fungujú už od kategórie U6, pričom v doraste sú najpočetnejšie.

"Snažíme sa, aby typologicky či fyzicky zapadli do danej vekovej kategórie a nestratili sa. Boli by sme najradšej, keby dokázali zužitkovať svoj potenciál čo najlepšie. Aktuálne to pociťujeme v kategórii U17, kde je ročník 2001 veľmi kvalitný," doplnil Marián Černý.

Ako dodal na záver, najdôležitejšia je pri takejto filozofii komunikácia. Hráč musí vedieť, prečo ide vyššie, ale tiež musí počítať s návratom späť. Musia s tým byť stotožnení nielen tréneri, no i samotní futbalisti. Ostaršovanie robia na úkor výsledkov, prvoradý je rozvoj jednotlivca.

aktuálne na spartak.sk