Ovláda štyri jazyky, ďalšie sa chce učiť. Penaltu by kopal aj vo finále Ligy majstrov

Ovláda štyri jazyky, ďalšie sa chce učiť. Penaltu by kopal aj vo finále Ligy majstrov

Jedenásť zápasov, deväť výhier a päťbodový náskok na čele tabuľky. Ako hovorí BORIS GODÁL, andeli si októbrovú reprezentačnú prestávku užili v pokoji, tvrdou prácou bez majstrovského duelu. V rozsiahlom rozhovore s ním sa dočítate o zlatom septembri, ako vníma doterajšiu sezónu, partiu v kabíne, čo hovorí na svojich šesťdesiat stretnutí v drese Spartaka, o jeho úspešných penaltách a mnoho ďalších vecí.

Po úvodných kolách si prízvukoval, že prvých desať kôl tabuľku vôbec neriešiš. Po jedenástom ste však na prvom mieste. Prevláda maximálna spokojnosť?
"Skôr by som povedal, že máme výsledkovú spokojnosť. Sme radi, že sme na čele. V priebehu jedenástich súbojov sme dokázali, že tento rok patríme do prvej trojky. Budeme sa snažiť na to nadviazať aj v nasledujúcich zápasoch. Pokúsime sa tam udržať čo najdlhšie."

V septembri sa vám podarila nevídaná vec. Vyhrali ste sedem zápasov zo siedmich. Čo sa za touto obdivuhodnou sériou skrýva?
"Asi sme tomu ani sami extra nie že neverili, ale keď si na začiatku mesiaca poviete, že vyhrajme sedem zápasov, tak sa to ľahko hovorí, no o to ťažšie robí. Ukázalo sa to hneď v prvom zápase s Nitrou. Vyhrali sme gólom z poslednej sekundy. Tam sa to všetko naštartovalo. Uverili sme, že sa to dá dokázať. Napokon sme zvládli i malé finále proti Dunajskej. Počas reprezentačnej prestávky sme tak mohli tvrdo pracovať, bez súťažného stretnutia. Naposledy sme odchádzali bez bodu, po prehre so Žilinou. Teraz sme si to užili."

Nadviažem na súboj s Nitrou. Ako veľmi bol, zo všeobecného hľadiska, kľúčový?
"V takýchto dueloch sa lámu cesty sezóny, ako sa bude vyvíjať. Vyhrali sme a hráčom Nitry konečne prerušili víťaznú šnúru. Tak sa uberá naša sezóna. Som ale opatrný, liga je vyrovnaná. Nemôžeme nikoho podceniť. Musíme ísť od zápasu k zápasu. Nie je to klišé, aktuálne to platí na 100 %. Základná časť má dvadsaťdva súbojov, na nejaké zaváhanie teda nezostáva priestor."

Proti Dunajskej Strede si si pripísal jubilejný šesťdesiaty štart v drese Spartaka. Čo to pre teba znamená?
"Najmä to, že odkedy som sem prišiel, hrávam stabilne. Pre hráča je to dobrá vizitka. Vystriedalo sa tu veľa hráčov i trénerov a ja si udržiavam stabilitu. Bol to jeden z mojich cieľov, byť zdravý a hrávať. Verím, že mi to vydrží čo najdlhšie."

Pri takom počte duelov mi nedá nespýtať sa na tvoj najkrajší. Dokážeš vybrať jeden?
"Všetky (smiech). Ale nie, označil by som tak zápasy proti Trenčínu. Skoro stále sa mi darí proti ním skórovať. Hlavne posledný, domáci bol asi jeden z tých najlepších vôbec. Strelil som dva góly, čo sa stopérovi nestáva často. Po stretnutí sme prežívali veľké emócie, rád si naň spomeniem."

Spomedzi stopérov si v kádri najefektívnejší. Doteraz si sa radoval z ôsmich presných zásahov. Čomu to pripisuješ?
"Skôr by som bol radšej, keby sme vylepšili defenzívne štatistiky. Nech inkasujeme menej gólov akoby som ja mal dávať viac. Keď sa mi ale podarí skórovať, je to pre mňa bonus navyše. Veľmi mi v tomto pomáha fakt, že zahrávam penalty. Góly potom pribúdajú."

Venuješ sa im v tréningu o niečo špeciálnejšie?
"Takmer po každom ich trénujem. Zostanú mi brankári na dve či tri penalty. Aj keď zbytočne, pretože nemajú šancu (smiech). Bez tréningu to však nejde, ani kopať ich na náhodu. V takej situácii by som nemal na konte stopercentnú bilanciu. Určite je potrebné sa penaltám venovať, pretože v stretnutí môže prísť kedykoľvek. Nechcem to zakríknuť, no penalty zvládame celkom dobre."

Ako hovoríš, zatiaľ si premenil všetky. Je to o skôr o pevných nervoch alebo máš prečítaných brankárov?
"Pevné nervy. Viackrát sa mi stalo, že som tesne pred penaltou zmenil smer. Počul som, že to nie je dobré, doteraz sa mi to vyplatilo. Nemám žiadne pravidlo, kam ich kopať. Je to aj o pocite. Myslím si, že čo sa nervov týka, tak mám malú výhodu, pretože by som nemal problém ísť ju kopnúť aj vo finále Ligy majstrov v 95. minúte za stavu 0:0."

V Paríži nedávno riešili problém, keď sa Neymar s Cavanim o penaltu pobili. V Trnave sa ti nič podobné nestalo?
"Máme tu žralokov, ktorí by chceli kopať penalty. Napríklad vo Sv. Petri sa ma Jany Vlasko spýtal, či by si ju nemohol kopnúť. Keďže v tej dobe akurát prišiel do mužstva, tak som s tým nemal problém. Chcel som, aby sa gólovo chytil, nasal tú atmosféru. Dali sme gól, Parížania nie, môžu sa hádať koľko chcú. Týždeň sa o nich písalo. My sme, naopak, boli v pokoji a nemali žiadne problémy (úsmev)."

Zatiaľ poslednú si premenil na pôde Senice. Pomohol ti pri nej striedajúci hráč domácich, ktorý z lavičky pribehol k brankárovi?
"Trošku som ho počul. Povedal, myslím, pravá či pravica. Domyslel som si, čo mu tým asi chcel naznačiť. Maličká pomoc tam teda bola."

Mimochodom, zostaňme ešte na Záhorí. Takmer si do stretnutia nenastúpil. Čo sa stalo?
"V živote sa mi nestalo, aby som zišiel z rozcvičky a nedokončil ju. Pri jednej hre ma však pichlo v svale. Bolesť sa stupňovala, tak som utekal do kabíny, aby mi s tým maséri niečo urobili. Majo Prelovský (klubový masér, pozn. aut.) ma dal dokopy, pomohol mi i zápasový adrenalín. Snažil som sa na to nemyslieť, bolelo to, no po dvoch góloch som veril, že stretnutie dohrám. Po treťom presnom zásahu ma to prestalo bolieť úplne."

Vyššie si spomenul defenzívne štatistiky. Spartak má, po polovici základnej časti, druhú najlepšiu obranu. Inkasoval iba deväť gólov. To je dobrá vizitka, nie?
"Dobrá je za tri, stále to môže byť aj lepšie. Máme čo zlepšovať. Niektoré góly, ktoré sme dostali, boli také, že pri lepšej koncentrácii sa im dalo predísť. Na druhej strane, v niektorých situáciách stálo pri nás i šťastie alebo nás podržal brankár či nemohúcnosť súpera. Ako hovorím, vždy sa je v čom zlepšovať. Stále je, čo sa defenzívy týka, jedno mužstvo pred nami. Chceme byť najlepší (úsmev)."

Nestor sa netají tým, že výkladnou skriňou je pre neho defenzíva. Pociťuješ to nejako špeciálne?
"Myslím, že to aj vidno. Ako si spomenul, v lige máme druhú najlepšiu defenzívu, k čomu v každom stretnutí pridáme hodnotu v podobe streleného gólu. Vie, čo od nás môže čakať. Pripravuje nás najlepšie ako vie. Pochopili sme, čo od nás chce a zatiaľ to, najmä výsledkovo, šliape. Opakujem, stále máme čo zlepšovať, v niektorých súbojoch sme mali šťastie, no to si treba držať na svojej strane."

Aktuálna sezóna je pre Trnavu, zatiaľ, výborná. V kabíne patríš k najskúsenejším. Čo sa oproti minulej zmenilo?
"Z môjho pohľadu sa zmenilo to, že v každom zápase sme strelili gól. Práve to nám na jar chýbalo. Aj keď sme si vypracovali množstvo šancí, góly z toho neboli. Vzápätí sme nejaký hlúpy inkasovali a zákonite prehrali. V tejto sezóne sme sa skoro vo všetkých dueloch gólovo presadili. Tam vidím najväčší rozdiel, v efektivite. Samozrejme, je v tom i samotná príprava na súpera či videoanalýzy, ktoré priniesol tréner."

Pod pozitívne výsledky sa väčšinou podpisuje aj partia v kabíne. Ako vnímaš aktuálnu?
"Mužstvo je v pohode. Nikto nemá s nikým problém. My Slováci sme dobráci, skoro každého vezmeme medzi seba rýchlo. Možno by chalanom zo zahraničia pomohlo, keby vedia trochu viac po slovensky, aby to bolo ešte intenzívnejšie. To už ale nechám na nich. Sme dobrí chalani, nemáme s nikým problém."

Veľa ľudí nevie, že po jazykovej stránke si veľmi zdatný. Okrem angličtiny ovládaš i španielčinu. Mám pravdu?
"Jazyky mi problém nerobia. Bavia ma. Rýchlo som sa naučil aj poľštinu, ale to by zvládol asi každý, do dvoch či troch mesiacov. Španielčinu som sa učil sám, aby som rozumel Aldovi Baezovi a Davidovi Depetrisovi, keď sme boli v Trenčíne. Bál som sa, či ma náhodou neohovárajú (smiech). Po anglicky hovorím plynulo od základnej školy. Hovorí sa, koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. V budúcnosti by som sa tomu vedel, možno, venovať aj na vyššej úrovni."

Ak dobre počítam, so slovenčinou ovládaš štyri jazyky, čo je výborné. Je však ešte nejaký, ktorý by si sa chcel v budúcnosti naučiť?
"Áno. Učil som sa nemčinu, chcel by som ju vedieť. Taktiež po francúzsky, rusky, portugalsky a čínsky. Je to sen."

Viackrát si spomenul Trenčín. Máš proti svojmu bývalému klubu špeciálnu motiváciu, keďže práve proti ním ti to najviac sype?
"Teraz už ani nie, ale možno prvý či druhý zápas, ako som prišiel do Trnavy, som to tak vnímal. Napriek tomu, že som si to nechcel pripustiť. Strávil som tam však desať rokov. To sa nedá vymazať, no po čase to vyprchá. Skôr, keby hráme proti Zaglebie Lubin, nejaký pohárový zápas, proti ním by som cítil veľmi silnú motiváciu. O prípadnú rozhodujúcu penaltu by som sa s Janom Vlasom asi aj pobil (smiech)."

Mám už iba dve otázky. Ako vnímaš nový model Fortuna ligy?
"Hlavne naše zápasy sú teraz vybičované, asi len tri sme vyhrali dvojgólovým rozdielom, zvyšok bol o jednom presnom zásahu. So Slovanom sme prehrali o jeden, v Žiline o dva góly. Je to naozaj o detailoch. Veľa duelov sme vyhrali len 1:0. Môže sa stať hocičo, rozhodujú detaily, liga je vyrovnaná. Ja som len rád, že hráme skúsenejšie, rozumnejšie a efektívnejšie ako tomu bolo doteraz. Treba sa toho držať."

Istý čas je z teba Trnavčan. S rodinkou ste si postavili dom. Malý Rím si užívate?
"S týmto som maximálne spokojný. Trnava je pekné a pokojné mesto s krásnym námestím. Nie sú tu žiadne veľké zápchy. Bývam vo výbornej lokalite, kde je pokoj, mladé rodiny. Všetci sa navzájom poznáme. Po vyhratom zápase chodím po ulici ako kráľ, po prehratom sa neukazujem (smiech). Všetko je tak, ako má byť."

aktuálne na spartak.sk