Pavel Hoftych: Priznávam, titul som nečakal. Želal som si najmä stabilitu

Pavel Hoftych: Priznávam, titul som nečakal. Želal som si najmä stabilitu

Generálny manažér má v istom ohľade nevďačnú úlohu. Režíruje chod mužstva, stará sa o prestupy, resp. predaj hráčov. V prípade, že klubu nevyjde sezóna, je medzi prvými, ktorý znáša nielen útok verejnosti. V uplynulom ročníku však Spartaku Trnava vyšlo všetko – od angažovania nového trénera až po príchody posíl. O tom všetkom sme sa rozprávali s PAVLOM HOFTYCHOM.

Vráťme sa k domácej prehre 0:3 so Slovanom Bratislava, po ktorej prišlo k výmene na trénerskej lavičke. Môžeme tento moment označiť za najväčší zlom historického úspechu?
"Vráťme sa k tomu inak. Keď som sa do Spartaka vrátil, pán Poór chcel odo mňa, aby som nastavil niektoré veci. Medzi nimi i vyriešenie personálnych otázok. Z centra klubu vychádzalo množstvo informácií. Aj ohľadom výplat hráčov, ktoré by mali zostať v kabíne. Mal som sa postarať o nastavanie financií okolo športovej stránky hlavného mužstva. Bola to priorita. Peniaze sú však u nás limitované. Nie sme Real Madrid, ktorý si môže dovoliť míňať vo veľkom. Keď sme sa s majiteľom dohodli, nerátali sme, že nás podlžnosti zasiahnu v takom rozsahu. Dobehli nás veci z minulosti. Neboli vyriešené napríklad prémie, no najväčšia rana prišla s prípadom Koro Kone. Išlo až o exekučné problémy. Zhruba na mesiac nás to paralyzovalo. Kauza sa ťahala dlho, Spartak prehral súd. Museli sme reagovať zo dňa na deň. Podarilo sa nám z toho ako tak oklepať, ale následne vysvitol na povrch zle urobený transfer Roberta Tambeho. V pozadí sa ozvala nemenovaná futbalová akadémia z Kamerunu. Čiastka sa pohybovala okolo stotisíc eur.

Prvý rok tak nebol jednoduchý. Zo všetkého sme sa dostali koncom apríla, začiatkom mája. Práve v období, keď sme ťahali za kratší koniec so Slovanom. Hneď po stretnutí sme s majiteľom usúdili, že herný progres, vrátane zisku bodov, nie je žiadny. Nikto neveril, že sa to môže zmeniť. Na rad tak prišla otázka ohľadom zmeny trénera. Ako generálny manažér musím mať neustále prehľad o tréneroch a asistentoch. Vo futbale sa môže stať čokoľvek. Ako napríklad teraz, keď odišiel po sezóne Nestor. Musíš vedieť, čo ďalej. Od prehry so Slovanom sme však s prezidentom Keketim začali pracovať na novom tíme."

Bolo náročné presvedčiť majiteľa, aby veril dovtedy neznámemu Nestorovi El Maestrovi?
„Šéf mi v takýchto otázkach veľmi verí a dá na môj úsudok. V tej dobe bol dokonca variant, že futbal finančne obmedzí. Avšak mne, rovnako tiež jeho kolegom z okolia, pri pohľade na Nestorov životopis a myšlienke, že ide o zaujímavého, mladého trénera, sa to pozdávalo. Podarilo sa nám ho presvedčiť. Pustili sme sa do toho naplno, vytvorili trénerovi podmienky pre úspech, ktoré by mal akýkoľvek tréner. Žiaľ, v predchádzajúcej sezóne nás v tom zastavili vyššie spomenuté problémy. Jednoducho sme si povedali, že je to posledná šanca, pri ktorej sa môže Spartak nadýchnuť. Dokonca som šéfovi oznámil, že ak to nevyjde a táto cesta zlyhá, potom v decembri skončím a do malého Ríma sa nikdy nevrátim (smiech).

Výber hráčov ide vždy od hlavného trénera. Samozrejme, v spolupráci s nami. To, ako vyzeral káder v majstrovskej sezóne, je veľká zásluha práve Nestora. Spolu s Nikonom dokázali vytipovať vhodné typy nielen po hernej, ale aj finančnej stránke. Nechceli sme roztočiť peňažnú ruletu, ktorá bola predtým nastavená v klube. Nestor nám jasne definoval svoj pohľad na mužstvo. Prišiel s konkrétnymi menami. Dokonca, pri niektorých posunul i kontakt priamo na manažérov. Pehlivan či Egho bola jeho robota. Na druhej strane, Vlasko so Slobodom sú iná cesta. Prišli vďaka majiteľovi. Keď som trénerovi oznámil tieto dve mená, do dvoch dní poslal spätnú väzbu – áno, bolo by to skvelé! V prípade Pekára, napríklad, si spomínam na prvú jeho odpoveď, že ho nepozná a potrebuje čas. Na druhý deň ráno mi zavolal a oznámil, že ak by sa jeho prestup podaril, išlo by o dobrý krok. Štefan je seriózny futbalista. Ak chceš byť komplexný tréner, musíš si vedieť vytipovať hráčov, ktorí majú šancu na úspech."

Po vašom návrate do Spartaka ste uviedli, že si dávate dva roky, počas ktorých sa pokúsite klub posunúť vyššie. Podarilo sa...
„Občas si prečítam staršie články – rozhovory so mnou. Je zaujímavé, keď sa k tomu vrátiš a vieš, ako si vtedy uvažoval. Nedávno som čítal jeden z doby, keď som viedol reprezentáciu Česka do 20 rokov. Stretli sme sa proti slovenskej dvadsiatke v Senici. Viedol ju Pavel Hapal. Prehrali sme 0:2. Po zápase som vyslovil vetu: „Titul príde do Trnavy s novým štadiónom." Vtedy bol vo výstavbe. Neviem, či ide o akúsi symboliku. Súhlasil som s návratom, pretože poznám prostredie a veril som, že veci môžu fungovať inak. Niekto to nazýva rozbitie klubu, iný zasa odpojenie niečoho, čo nefunguje. Mal som všetko premyslené, no nevedel som, či som ten, ktorý dokáže také zmeny, pretože nedávam do klubu peniaze. V podstate som vedel i o problémoch s mestom, spojené s politikou. Od začiatku uplynulej sezóny sme však išli úplne iný príbeh. Čo sa klubu týka, na všetkých úrovniach sme fungovali ako spojené nádoby.

V predchádzajúcom roku sa všetko pripravovalo, ale nebolo to viditeľné. Po sezóne som sa vyjadril, že sme celý rok pracovali na tom, aby boli niektoré potrebné veci pripravené. Veril som, že prinesú úžitok. Na rovinu poviem, nie som žiadny hrdina, vôbec som neuvažoval o tom, že by sme mohli získať titul. Uvažoval som iba o vnútornej stabilite, stúpajúcich výkonoch a hernom progrese. S vierou, že raz sa to môže podariť. Stačilo by mi, aby klub fungoval ako teraz a vzťahy boli normálne, hráči sa chovali ako profesionáli. Hlavne, aby sme videli, že mužstvo niekam smeruje."

Všetko si sadlo na výbornú. Spartak získal titul po 45 rokoch. Predstaví sa v prestížnej Lige majstrov. Viackrát ste spomenuli financie. Nebude, za takýchto okolností, nájsť sponzorov jednoduchšie?
„V podstate je to otázka hlavne na pána majiteľa, pretože financovanie klubu a kontakty sú v jeho réžii. My sa snažíme klubu pomáhať po športovej stránke - čo sa týka dobrých nákupov, resp. predajov. Nie je to však tak, že sme majstri a teraz príde Peugeot alebo Samsung a spýtajú sa, koľko peňazí chceme. V tejto fáze by bolo pekné, ak by sa do chodu klubu zapojí aj mesto."

V Spartaku ste si vyskúšali aj post trénera. V pozícii generálneho manažéra sa vám dýcha ľahšie?
„Najjednoduchšie je byť hráčom. Keď ale hráte, neuvedomíte si to (smiech). Nie je to nič proti futbalistom. Sám som o tom nevedel. Hráš futbal, robíš niečo, čo ťa baví, a keď si dobrý, máš možnosť si zarobiť. Samozrejme, musíš mať odolnú povahu, aby si zvládol stresový faktor. Tréner, keď sa darí, je vždy obklopený množstvom ľudí. Naopak, pri prehrách zostane sám. Nemá nikoho, s kým by sa podelil o zodpovednosť. Obohacuje ho to ale v tom, že je v každodennom kontakte s hráčmi. Pri dobre fungujúcej chémii ho dokážu dobiť energiou.

Raz som bol v Juventuse na stáži u Pavla Nedvěda. Keď mi povedal, koľko peňazí ide do klubu z predaja lístkov, dresov a ako sú neskutočne finančne silní, tak tam je práca funkcionára jednoduchšia (úsmev). Veľa vecí, ktoré sme v predchádzajúcej sezóne riešili, zhruba 90 %, boli o financiách.“

Keď ste sledovali herný progres tímu a stúpajúce výkony, necítili ste chuť také mužstvo viesť zo striedačky?
„Vôbec. Som súdny človek, poznám veľa trénerov. Nachádzam sa vo vekovej kategórii 50. Nestor svojej práci rozumel. Povedal by som, že viac ako ja. Ide o komplexnejšieho kormidelníka. U mňa dominovala vo futbale jednoduchosť – futbal nie je veda. Riadil som sa heslom, že v jednoduchosti je sila. Lepší z nás dvoch sedel na lavičke. Od A do Z je Nestor komplexnejší.“

Nie je to paradox, že podceňovaný chlapík si napokon podmaní celú Trnavu a stane sa legendou?
„Je úsmevné, že sme priviedli trénera, ktorý sa volá Maestro, zmení si meno a nakoniec v jeho mene získame pre Spartak titul. Ide o vec medzi nebom a zemou. Aspoň pre mňa. Má to krásnu pointu. Nazval som ho miestnym Járom Cimrmanom. Aj Nestora pozná veľa tamojších ľudí. Keď teraz odišiel, nechám, pravdepodobne, vyrobiť špeciálne dosky a všade tam, kam v Trnave chodil, bude vytesané: „Tu žil a chodil v roku 2018 Nestor El Maestro (smiech)." Jeho príbeh sa raz stane legendou Trnavy. Strašne mu to prajem."

Svojou charizmou si od začiatku prilákal k sebe množstvo pozorností. Veľa ľudí takú auru nemá. Pôsobil podobne i na vás?
„Bol to základ jeho úspechu, pretože keby už pri jednom z prvých rokovaní na mňa nezapôsobí svojou skromnosťou, obyčajnosťou a zároveň vyváženým sebavedomím, v rozhovoroch by sme určite nepokračovali. Najdôležitejšie je, ako pôsobíš na hráčov. Trénovať mužstvo nie je ľahké. V kabíne sedí dvadsať rôznych pováh, do toho realizačný tím. A ty tomu šéfuješ, určuješ pravidlá. Minulá sezóna sa neskončila optimálne, preto bolo nutné, aby si získal hráčov. To sa mu veľmi rýchlo podarilo. Je to alfa a omega všetkého.“

Súperi a futbalová verejnosť s rešpektom voči Spartaku šetrili. Vnímali ste to rovnako intenzívne ako Nestor?
„Keď som kedysi pracoval v Zlíne, jeden skúsený funkcionár povedal: „Nečakaj vďaku, nebudeš sklamaný." Odvtedy sa tým riadim. Nestor so svojim realizačným tímom odviedol kus výbornej práce. Taktiež mužstvo pracovalo skvelo. Hrali futbal, ktorý prinášal body. Konkurentom, ktorí očakávali, že budú na priečkach, kde my, to nevoňalo. Nemusíme sa baviť o tom, že veľa novinárov má sympatie k niekomu. Aj preto vychádzali útoky a škodoradosť. Trénera to muselo mrzieť. Avšak, kabíne takéto veci pomáhajú. Naštartuje ju. Chce dokázať, že to nie je pravda. Ku koncu sezóny sme s trénerom rozoberali výrok malý, nudný a nezaujímavý. Priznal, že nešlo o šťastné vyjadrenie, na čo som reagoval, že nám priviedlo ľudí na tribúnu. Usmial sa a typicky odpovedal: „Tak to je." (úsmev)."

Hovorí sa, že všetko je tak, ako má byť. V prípade Spartaka však isté veci mohli vyzerať inak. Keby Nestor príjme ponuku od Sturm Graz...
„Ocenil fungujúce vzťahy v klube – od majiteľa, cez manažment, hráčov až po realizačný tím. Mal rozrobenú prácu a veril, že by mohol naozaj dosiahnuť na majstrovskú trofej. V Sturme tieto aspekty z niektorých ľudí necítil. Dokončil prácu akoby mal začať odznova. Ak by odíde v rozbehnutej sezóne, asi by sme nerobili majstrovský rozhovor (smiech)."

Ako ste reagovali, keď prišiel za vami, že má na stole ponuku vtedy z tretieho celku rakúskej najvyššej ligy?
„Nebolo to príjemné. Od začiatku išlo o vzájomnú dohodu založenú na férovosti. Podobne ako v prípade Yasina Pehlivana. Futbalistu jeho typu by sme za normálnych okolností k nám nedotiahli. Nestor sem nešiel pre peniaze, ale skrz kariéru hlavného trénera a skvelý štadión. Yasin nehral dlhšie futbal. Obe strany si pomohli. Pri odchode do Sturmu by sme mu nebránili."

Ako s odstupom času vnímate Pehlivanov prínos?
„Ako kľúčovú postavu vnútornej sily mužstva na ihrisku. Sú výborní futbalisti, ale nedokážu organizovať hru a neradia sa k typickým lídrom. Yasin, aj keď mu nevyšiel každý duel, vďaka vyvíjanému tlaku na súpera a rozhodcov, zároveň organizáciou hry, bol predĺženou rukou trénera. Jednoznačne išlo o lídra tímu na ihrisku. Spomínam si na správu od Nestora, keď sme dávali dokopy majstrovský káder. Yasin bolo prvé meno, s ktorým prišiel – „Mám špeciálneho hráča, ktorý prekonáva možnosti Fortuna ligy, pre určité okolnosti ale nehral rok futbal a to je naša šanca." Stačilo doladiť podmienky a ukázať mu, že v Trnave má pre život všetko pripravené. Vyšlo to."

Zhodneme sa ale na tom, že mužstvo nemalo len jedného lídra, bolo skôr o tíme?
„Úplne. Toto mužstvo bolo výborné v tom, že v každom stretnutí ťahal povraz niekto iný. Raz Egho, inokedy Greššák, Godál či Tóth a ďalší. Sezóna bola o sile tímu."

Pri Tóthovi sa zastavím. Fanúšikom dokázal, že je výborný a spoľahlivý futbalista. Ďalší pekný príbeh majstrovskej sezóny?
„Pamätám si ho ešte z čias, keď obliekal dres Liberca. Vždy som ho vnímal ako výborného hráča. V Spartaku o ňom hovorili, že hrá fajn, no vždy urobí rozhodujúcu chybu. Keď som prišiel, vypršala mu zmluva. Tréneri nemali o jeho pokračovanie záujem. Vzhľadom k výborným vzťahom s majiteľom, ktorý chodil na stretnutia B tímu a chcel, aby zostal, mu vytvoril podmienky. Postupom času sa prepracoval späť do hlavného mužstva. Že zostal s nami je zásluha majiteľa, ktorý ho podporil a dal mu dôveru. Nadýchol sa a odohral mimoriadnu sezónu. Som si istý, že nebola posledná. Ide o srdciara, súbojového hráča, ktorý vie hrať s loptou. Je to charakterovo silný chalan. Prajem mu, aby ďalšie ročníky vyzerali v jeho podaní presne takto isto."

Čo bolo z vášho pohľadu v tejto sezóne najdôležitejšie?
„Že sme sa odhodlali urobiť krok k zmene trénera. Ďalej sa vyrovnali financie. Majiteľ klubu, City Arena, jednoducho všetci vytvorili podmienky, aby tréner mohol robiť svoju prácu dôsledne. Bez vedľajších vplyvov. Zo Schalke ťažko poznal situáciu ako bolo napríklad zimné cestovanie do Senca či Serede na umelú trávu. S Nikonom si napozerali hráčov, eliminovali finančné riziká. Aj z toho dôvodu v zime prišli iba dvaja futbalisti – Reynaldo s Ofosuom. Pri prvom menovanom si tréner po troch týždňoch vyhodnotil, že s jeho zdravotným stavom nám nepomôže. Ofosu bol nakoniec v rozhodujúcich okamihoch so Senicou a Slovanom. Nestor ocenil skvelú prácu na prestupovom trhu a tiež reakcie po zraneniach hráčov. Prišli Sloboda, Vlasko a Ćivić. Všetkým sa nám to podarilo. Každý si môže hovoriť čo chce, ale pán Poór hral v danom čase veľkú rolu. Ohľadom financií by som sa s nimi nedohodol, všetko zobral do svojich rúk a dohodol sa.“

Nestor nebol zástancom návratovv, pretože to vraj nemusí niekedy fungovať. Bolo príjemné sledovať, že v prípade Slobodu s Vlaskom sa jeho slová nenaplnili?
„Sloboda prišiel do klubu pred dvomi rokmi. Niektorí chodia pre peniaze, iní nie. Tóno ten prípad nie je. Po minulej sezóne sme sa rozišli nie pre financie, ale z dôvodu, že necítil žiadny progres. Chcel hrať niekde, kde bude mať šancu na titul. Ale zistil, že na neho nečaká celý svet a vrátil sa. Klobúk dole. Prišiel maximálne pripravený. Veľa tréningových jednotiek absolvoval sám. Keď nastúpil, pôsobil, akoby s mužstvom hral od začiatku sezóny. Patril k najdôležitejším."

Oslavy boli veľkolepé. Užili ste si ich?
„Boli trochu špeciálne v tom, že asi nikto z nás neveril, že sa udejú v ten deň. Všetci si priali, aby to bolo po Dunajskej doma, ale s vedomím Rimavskej Soboty sa množili otázky, čo by v prípade nevydareného stretnutia nasledovalo. Oslavy boli spontánne a gradujúce. Jedna vec je perfektná – energia, ktorá išla z ľudí. To tlieskanie a fandenie. Zažil som to pri súboji s Levski. V predchádzajúcom roku som bol aj pri návštevách okolo 1 500 ľudí. Deň pred výkopom s Dunajskou Stredou sme s Nestorom zašli na návštevu k prezidentovi trnavskej Lokomotívy. Mal tam otca, ktorý pestuje na záhrade vinice. Spýtal som sa, koľko rokov fandí Spartaku. Odpovedal, že od pätnástich. Aktuálne má 83. Je to kus života. Chodí, fandí, nadáva, jednoducho je s klubom spätý. Je úžasné cítiť, že sme ľuďom splnili sen a po 45 rokoch priniesli radosť. To je pre mňa najviac."

Na záver mi nedá nespýtať sa, čo bude teraz ďalej?
„Nie je to úplne jednoduchá otázka. Treba si uvedomiť, že vo futbale hrajú hlavnú rolu financie a ich objem. Vidím to na Plzni. Pán Kříž nakúpil od pána Křetinského hráčov, bol mu dlžný okolo dvoch miliónov eur. Splácal mu ich, myslím, dva roky. Vďaka výbornej práci manažmentu sa im podarilo vybudovať mužstvo, ktoré je vo fáze, že hrajú skupiny v európskych pohároch a predávajú futbalistov. Generujú si tak nové možnosti. Táto cesta je najťažšia. Druhá je tá, že do Plzne išlo množstvo peňazí už pri štarte momentálnej éry. My sme v podobe, v ktorej majiteľ dáva financie. Vo veľa prípadoch je na všetko sám. Vyrástol tu krásny štadión. Pamätám si starý, mal históriu, ale infraštruktúra bola zlá. Štadión Antona Malatinského je nádherný, pravidelne privádza nielen národné celky, ale teraz sa mu podarilo prilákať i Nestora El Maestra. Ako som povedal, prišiel pre dve možnosti – stať sa hlavným trénerom a preto, že jeho práca bude na takomto štadióne nesmierne vidieť.

Už skôr mal ponuku z Fortuna ligy. Neprijal ju, pretože prostredie tam je také, aké je. Jedného dňa sme prichádzali z Viedne do Trnavy. Stáli na križovatke pred štadiónom. Nestor sa zapozeral a povedal mi: „To je neskutočný stavba." Štadión, ktorý vybudovali architekt Adamec s majiteľom pánom Poórom je neskutočný. Nedávno sa naň prišla pozrieť česká osemnástka. Odchádzali z tohto všetkého očarení. Poskytuje komfort, ktorý sa nám podarilo dostihnúť a odvďačiť majstrovskou trofejou. Aktuálne pracujeme na veľa veciach. Po sezóne odišla trojica futbalistov – Vantruba, Ćivić a Pehlivan. Nedokážeme to ovplyvniť. Riešime náhradu za Yasina. Potrebujeme útočníka iného typu, akými disponujeme. Ideálne robustný chlap do šestnástky a súbojov. Jednou z dôležitých vecí bolo udržať káder pokope. To sa nám podarilo. Okrem vyššie menovaných odchádza aj Ofosu. V jeho prípade si však myslím, že ho dokáže nahradiť Brigant. Na ľavom kraji obrany máme Čonku, s ktorým sme predĺžili kontrakt. Mužstvo určite kvalitu má. Novicov sme neriešili, pretože po odchode Nestora čakáme na doladenie detailov zmluvy s novým trénerom. Následne začneme riešiť jeho požiadavky. Nechceli sme spraviť krok vedľa."

aktuálne na spartak.sk