Juniorka Spartaka Trnava má za sebou zaujímavú jeseň. Po nevydarenom úvode dokázali neprehrať v jedenástich dueloch v rade, čo ich vynieslo na historicky najvyššie umiestnenie v tabuľke. Jarnú časť, v ktorej juniorov čakajú štyri ťažké zápasy, odštartujú z tretieho miesta. O tom, ale i o negatívach a pozitívach sme sa rozprávali s trénerom Mariánom Šarmírom.

Vráťme sa ešte k letnej príprave, podarilo sa vám vybrať správnych hráčov?
"Každý polrok je to rovnaké, keď máme veľký príliv a odliv hráčov. Správne rozhodnutie je vždy ťažké, doteraz nám to vychádzalo a verím, že to tak bude aj naďalej."

Po jeseni ste sa usadili na historicky najvyššej priečke – tretej. Vládne v kabíne spokojnosť?
"Samozrejme. Na druhej strane, všetci vieme, že sa hrá ešte o dvanásť bodov a pred Žilinou máme náskok iba dva body, čo nič neznamená. Musíme urobiť všetko preto, aby sme úvodné štyri kolá zvládli a následne si vychutnali zápasy v skupine o postup."

Pritom tomu úvod sezóny nenasvedčoval. Po prvých štyroch kolách ste mali na konte dva body. Čím si to vysvetliť?
"Úvod je vždy náročný, pretože sa obmieňa káder. Ako som už viackrát prízvukoval, chvíľu trvá, kým si hráči zvyknú na štýl, ktorý od nich vyžadujem. Dve kolá to nebolo vôbec optimálne, v treťom na Slovane sme sa herne zlepšili. S Martinom sme nezvládli záver a od piateho kola sa chalani rozbehli a išlo to."

V spomínanom piatom kole ste porazili Nové Mesto nad Váhom a už tradične odštartovali šnúru niekoľkých zápasov bez prehry. Zdá sa, že vám tento súper vyhovuje...
"Všetko je to náhoda. Každý tomu pripisuje neviem čo, ale treba sa pozrieť na to, že aj Nové Mesto vyhralo, asi dvakrát, na našej pôde. Vyhovuje nám to na ich veľkom ihrisku, to je pravda."

Šnúra bez prehry trvala jedenásť zápasov. Čo sa za ňou skrýva?
"Od zápasu s Novým Mestom bola atmosféra v kabíne oveľa lepšia. Jedenástim zápasom bez prehry by som neprikladal veľkú váhu, pretože sa nehrá na série, ale na body. Teší ma, že sme nejaké uhrali a skončili tretí."

Po peknej sérii prišlo zaváhanie so Slovanom. Následne ste nedokázali vyhrať tri zápasy v rade. Prečo?
"So Slovanom sme jednoznačne počítali s tromi bodmi, keby ich máme, smejeme sa o niečo viac. Priebeh duelu tomu nasvedčoval, boli sme lepší, no nezvládli sme záver. Po dvoch individuálnych chybách nám súper zobral dôležité tri body. V ďalších troch stretnutiach naša hra nebola zlá, chýbal nám hráč do útoku. Strelec, ktorý by rozhodol."

Posledné dve stretnutia vám vyšli na výbornú. Potešil najmä triumf v Banskej Bystrici?
"Vedeli sme, že nás proti Svätému Juru čaká ťažký zápas. Súper sa prišiel zakopať pred vlastné pokutové územie a vyrážal do rýchlych brejkov. Našťastie, podarilo sa nám streliť rýchly gól a chlapci sa začali baviť futbalom. Hovoril som im to počas celej jeseň, keď strelia prvý gól, o 30 % sa zlepšia. Potvrdili to. V Bystrici to bol náročný duel. Viacero ľudí si myslelo, že to bude jednoduché, no bolo mi jasné, že to nie je pravda. Súper nemal čo stratiť, v tabuľke sa nachádza na nepostupovej priečke, hral preto uvoľnene. Pred odchodom do kabín sme strelili gól. V druhom polčase bol súper lepším mužstvom, no chalani to výsledkovo a takticky zvládli veľmi dobre. S ukončením jesene som spokojný."

Vyššie ste naznačili, že v podstate ešte nie ste zachránení. Stotožňujete sa so systémom súťaže?
"Absolútne nie. Dávno malo byť stanovené, kto bude po jeseni bojovať o postup, resp. vypadnutie."

Ako veľmi pomohli mužstvu skúsení hráči - Tomovič, Richnák či Ujlaky?
"Keby nepoznám ich kvalitu a charakter, neťahal by som ich do Trnavy. Každý jeden hráč, ktorý bol v tíme, pomohol. Verím, že sa nám našu spoluprácu podarí predĺžiť."

Sčasti áno, Filip Tomovič podpísal profesionálny kontrakt. Naopak, Erik Ujlaky je tesne pred odchodom do Zlatých Moraviec. Aké ďalšie zmeny sa udejú vo vašom kádri?
"Teší ma, že Tomovič dostal profizmluvu, plne si ju zaslúži. Filip je plnohodnotný profesionál, ktorý to dokazuje nielen na ihrisku, ale i mimo neho. Je to víťazný typ a takých majú tréneri radi. Viem, že nás Erik opúšťa. Okrem neho končí aj Privat Yao."

Na pozíciu lídra kabíny ste si vybrali skúseného Martina Tótha. Splnil očakávania?
"Napriek tomu, že Foďo nie je u fanúšikov príliš obľúbený, každý tréner, ktorý s ním pracoval vie oceniť jeho kvality. Bral som ho ako skúseného hráča, ktorý stmelí kabínu a usmerní ju na správnu cestu. Martin to splnil do bodky. Týmto by som sa mu chcel poďakovať."

Po sezóne dostal novú zmluvu v hlavnom mužstve Spartaka. Je to pre vás zadosťučinenie?
"Samozrejme, nielen v jeho prípade, ale i pri Oliverovi Jansovi. Vytiahol som ho z Galanty, ktorá hrala tretiu ligu. V juniorke je podobných hráčov viac. Verím, že ich bude len pribúdať. Teším sa, že hráči, ktorí prešli mojimi rukami, dostávajú zmluvu v áčku."

Aké ďalšie pozitíva by ste vyzdvihli po jesennej časti?
"Čiastočne sme splnili cieľ – umiestnili sa do šiesteho miesta. Nemáme však nič vyhraté, čakajú nás ťažké štyri zápasy. Pozitívne je aj to, že počas šnúry bez prehry predvádzali chlapci pekný, kombinačný futbal."

Boli aj negatíva?
"Nezvládnuté domáce zápasy s Martinom a Slovanom. To je pre mňa sklamanie."

S akým cieľom vstúpite do jarnej časti druhej ligy?
"Ciele máme tri. Prvý je jednoznačný, chceme zvládnuť prvé štyri zápasy. Ak ich zvládneme, radi by sme sa umiestnili v skupine o postup do desiateho miesta. Tretí cieľ je rovnaký ako stále, budem rád, keď sa opäť posunú hráči do áčka, no nielen na pár zápasov, ale nastálo."

Váš realizačný tím posilnil Michal Gašparík mladší. Čo bude jeho úlohou?
"Spolu s Marekom Ujlakym budú mojimi asistentmi. Verím, že sa nám týmto krokom podarí skvalitniť tréningový proces. Druhá vec, radi by sme tiež prepojili mládež s juniorkou, kde Michal pozná najmä starších dorastencov. Všetko je to o komunikácii."