Spartak cestuje na Slovan. Ščasný: Odovzdáme maximum a uvidíme, čo nám to prinesie

Spartak cestuje na Slovan. Ščasný: Odovzdáme maximum a uvidíme, čo nám to prinesie

Oba celky na seba narazia v poradí v 152. vzájomnom súboji. Belasí sa z troch bodov radovali v sedemdesiatich z nich, spartakovci ovládli štyridsaťšesť. Zmierlivo sa tímy rozišli v tridsiatich piatich prípadoch.

Z ostatných sedem derby duelov bolo v šiestich skóre jednogólové. Päťkrát triumfoval Slovan, dvakrát Spartak Trnava. Mužstvá sa poznajú veľmi dobre. Len v minulom ročníku na seba narazili i v semifinále Slovnaft Cup-u, v ktorom po penaltovom rozstrele postúpili hráči Slovana.

„Nevieme sa celá kabína dočkať, keď to vypukne. Verím, že prispejeme k dobrému zážitku. Nemyslím si, že domáci budú mať rešpekt. Sú natoľko sebavedomí, myslia si, že porazia každého a nielen na Slovensku. Treba to zobrať z pozitívnej strany, musí nás to motivovať. Chceme ukázať, že s Trnavou treba počítať,“ zdôraznil kapitán Erik Grendel.


Posledný vzájomný duel zvládol v Trnave lepšie Slovan.

Pre skúseného 30-ročného stredopoliara bude mať súboj špeciálny náboj. V belasom drese nastúpil za päť rokov do viac ako sto duelov.

„Nečakám, že mi rozprestrú na trávnik červený koberec a vrúcne ma privítajú. Nemám sa však za čo hanbiť, v priebehu piatich rokov som tam odviedol kus roboty. Mám rešpekt voči klubu a tiež fanúšikom. Dúfam, že ho rovnako prejavia oni ku mne,“ prízvukuje ďalej Grendel, ktorý okrem Slovana pôsobil v Dubnici či Górniku Zabrze. A ako sa zachová v prípade streleného gólu? „Premiérový za Slovan som strelil na pôde Spartaka a tešil som sa. Bolo by nefér, keby sa v nedeľu neradujem,“ uzavrel najproduktívnejší hráč z malého Ríma (tri góly, štyri asistencie).

Spartakovci privítali zverencov Martina Ševelu na svojom štadióne v desiatom kole na jeseň. Šporar s Dražičom zariadili tri body pre hostí.

„Nejaké veľké závery by som z toho nevyvodzoval, keďže káder je iný. Čo sa týka herných situácií, tie som chalanom ukazoval, pretože tam boli chyby, ktoré sa môžu preniesť v nedeľu do derby a to nechcem,“ uviedol tréner Michal Ščasný. Následne podotkol, že v týždni bola nálada dobrá, rovnako ako po prvom jarnom kole.

Slovan je istým víťazom základnej časti. V dvadsiatich kolách ho nikto nedokázal zdolať. Plný bodový zisk stratil iba štyrikrát na Pasienkoch po remízach. Červeno-čírni nastúpia na ihrisku súpera v desiatom ligovom stretnutí. Na víťazstvo, zatiaľ, čakajú.

„Pripravovali sme sa ako doteraz. Odovzdáme maximum a uvidíme, čo nám to prinesie. Musíme si dať pozor na všetko. Na našu ligu disponujú extra kvalitou. Majú fantastických futbalistov, individuality, ktoré vedia rozhodnúť zápas. Oproti tomu, čo im predtým chýbalo, doplnili kvalitu i do defenzívy,“ varuje tréner Ščasný.


Bývalý kapitán Boris Godál premieňa pokutový kop.

Spartak bude čeliť najlepšej ligovej ofenzíve, ktorá nastrieľala 49 presných zásahov. Andeli sú s dvadsiatimi piatimi gólmi na piatej priečke spolu s Nitrou a Trenčínom. Z pohľadu defenzívy sa stretne prvá (17 inkasovaných, pozn. red.) proti štvrtej (23).

„Veľmi sa na tento súboj teším. Očakávam ťažký duel. Po taktickej stránke asi neuvidíme otvorený futbal z jednej či druhej strany. Napriek tomu verím, že sa fanúšikom bude páčiť. Budeme robiť všetko pre to, aby sme sa do Trnavy vrátili s výhrou,“ nechal sa počuť útočník David Depetris.

Zápas dvadsiateho prvého kola Fortuna ligy bude zároveň otváracím na novom Tehelnom poli. Od sezóny 1993/94 pôjde o jubilejné 20. derby na tomto štadióne. V doterajších devätnástich vyhral Slovan jedenásť, Spartak päť a trikrát sa zrodila remíza.

„Najdôležitejšie bude, aby sme boli koncentrovaní a preniesli veci, ktoré sme v týždni trénovali. Musíme byť kompaktní, hrať s túžbou, aká bola na našej strane v Žiline či doma proti Dunajskej Strede. Chceme toto zápolenie zvládnuť,“ pokračuje Depetris.

Silu a vážnosť najväčšieho slovenského derby si uvedomujú aj zahraniční novici v kabíne.

„Tento súboj je veľký. Videl som množstvo videí zo starších vystúpení. Fanúšikovia sa medzi sebou nemusia, o to je tu vyšší adrenalín. Pre niektorých ľudí je to zápas roka. Odkedy som prišiel do Trnavy, rozpráva sa o tomto dátume. Spoluhráči v kabíne mi taktiež hovorili o derby. Pre každého z nás znamená veľa, musíme na ihrisku bojovať a ukázať, kto sme,“ uzavrel stopér Myenty Abena.

Derby má v nedeľu na novom Tehelnom poli výkop o 18.00 hod.

aktuálne na spartak.sk