Turbulentný rok v podaní andelov je na konci. Zverenci Michala Ščasného ukončili sezónu 2018/2019 bezgólovou remízou doma proti AS Trenčín.

V záverečnom kole si tak červeno-čírni udržali konečné siedme miesto, a teda prvé v skupine o udržanie sa. Fortunaligovú účasť si zabezpečili tri kolá pred koncom. Trenčín čaká boj v baráži, v ktorej vyzve dvakrát Poprad.

„Videli sme vyrovnaný zápas. Vstúpili sme doň dobre, prvých desať či pätnásť minút bolo z našej strany fajn. Následne zobrali hostia loptu a začali hrať futbal. Vypracovali si šance, mohli ísť do vedenia z penalty. Výborne nás podržal Takáč. Posledné minúty priniesli hru z jednej strany na druhú, divákom sa to muselo páčiť. Mohli sme vyhrať, no duel sa skončil bez gólov,“ zhodnotil v mixzóne zakončovateľ David Depetris.

Skúsený legionár sa do malého Ríma vrátil z rodnej Argentíny. V drese Spartaka naskočil do deviatich ligových súbojov, v ktorých nastrieľal dva góly a pridal jednu asistenciu.

„Myslím, že tento polrok bol úspešný. Samozrejme, povestnou čerešničkou mala byť prvá šestka. Vedeli sme ale, že to bude ťažké. Vymenilo sa množstvo hráčov a dať sa dokopy za tak krátky čas nie je jednoduché. Máme za sebou dobré i zlé stretnutia. Cieľom bol zisk pohára, čo sme splnili. Je na čom stavať, no stále je tu veľa nedostatkov, ktoré musíme zlepšiť,“ pokračuje Depetris.

Spartakovcov držal proti Trenčínu dvadsaťročný Dominik Takáč. Medzi tromi žrďami dostal v najvyššej súťaži po prvý raz príležitosť. Doteraz chytal za juniorku v tretej lige.

„Znamená to pre mňa veľmi veľa. Musím sa poďakovať trénerom za dôveru a šancu. Neviem ako som pôsobil navonok, ale snažil som sa maximálne koncentrovať na každú loptu. Priznám sa, že duel som si už od nástupu užíval. Hlavne som nechcel nikoho sklamať. Na trávnik som vykročil s cieľom neurobiť hlúpu chybu a urobiť všetko pre tímový úspech,“ zdôraznil Takáč.

Svoj osobný cieľ naplnil. Chybu neurobil. Práve naopak, spoluhráčov podržal pri pokutovom kope Sleegersa. Rutinérsky zlikvidoval aj jeho dorážku hlavou. Pri debute si pripísal dokonca prvé čisté konto.

„Veľkú zásluhu má na tom Dobo (Rusov, pozn. red.). Viedol so mnou o tom dlhý rozhovor. Poradil mi, ako by sa v takej situácii zachoval on. Som mu vďačný a opakujem rovnako tiež trénerovi. Nula je vizitka celej obrany. Cením si, že sa nám to spoločne podarilo pri mojej premiére. Musím na sebe ešte veľa pracovať a snažiť sa odstrániť chyby, aby som si naďalej zaslúžil šancu,“ doplnil skromne rodák z Galanty.

Futbalisti z malého Ríma dosiahli po majstrovskej sezóne ďalší fantastický úspech. Nie jeden, ale dva. Na jeseň vybojovali v skupine Európskej ligy sedem bodov. Toľko, koľko sa v histórii žiadnemu slovenskému zástupcovi v jednej či druhej prestížnej súťaži nepodarilo. Na jar získali po 21 rokoch Slovnaft Cup.

„Nechcem hodnotiť celý ročník. Prišiel som sem v zime, keď mal klub určité problémy, ale tie sa ako tak podarilo eliminovať. Po hráčskej stránke sa poskladal káder, nikto nepočítal s tým, že budeme do posledného kola bojovať o hornú polovicu tabuľky. Pokazili sme si to sami, vieme. Následne sme upadli do akejsi skepsy. Výkony neboli najlepšie. Všetko sme podriadili zisku Slovenského pohára. Finále bolo reklamou na futbal. Nestranný fanúšik zažil fantastický zápas, naši priaznivci zasa infarktové stavy, no malo to všetko. Sezóna bola úspešná. Treba si to vážiť. Spartak nie je klub, ktorý bude každý rok bojovať o trofeje. Na slovenské pomery dosiahnuť v jednom roku skupinu Európskej ligy, v nej sedem bodov a k tomu národný pohár, tak to klobúk dole,“ dodal kapitán Marek Janečka.

V 32 kolách nazbierali andeli tridsať osem bodov za desať výhier, osem remíz a štrnásť prehier. Hráči strelili tridsať päť presných zásahov a rovnaký počet inkasovali. Na ihrisku Nitry a doma s Trenčínom dostali možnosť aj dorastenci – Ivan Mesík, Kristián Mihálek, Alexander Horvát a Rafael Tavares. Posledný menovaný naskakoval do zápasov už skôr.

„Je pekné, že dostali šancu, ale ligový futbal je úplný iný ako v juniorke či v U19. Treba byť opatrný, nie je to jednoduchý prechod. Sú to vhodné typy. Nie som zástancom toho, aby nastúpilo šesť mladých. Nejde o dobrú cestu. Dvaja – traja je ideálny počet. V Trnave je nesmierne náročné prostredie. Už iba sama účasť na trávniku je pre nich veľkou záťažou. Na Slovensku ide o najťažšie prostredie. Ak je chlapec talentovaný, určite by mal dostať príležitosť. Nedá mi nespomenúť meno Mesíka. Myslím, že mohol dostať aj viac šancí. Má obrovské predpoklady na to, aby bol v našej lige platným futbalistom. Tieto veci však záležia od trénerov a vedenia klubu,“ uzavrel Janečka.

Hráči sa v kabíne stretnú 10.6. O programe prípravy budeme informovať v najbližších dňoch. Prinesieme aj zhodnotenie sezóny pohľadom trénera Michala Ščasného.