Skvelá atmosféra, výborný futbal, šesť gólov a strhujúca dráma až do samotného konca. To všetko s najlepším možným vyvrcholením pre futbalistov z malého Ríma. Aj také bolo jubilejné 50. finále Slovnaft Cup-u v Nitre.

Andeli vstupovali do stretnutia s dvojitou motiváciou – získať Slovenský pohár po dlhých 21 rokoch a zaistiť si opäť účasť v druhej najprestížnejšej klubovej súťaži v Európe. Oboje sa im, s vypätím všetkých síl, podarilo.

„Pre niektorých ľudí, ale aj nás hráčov, to boli infarktové stavy. Viedli sme 3:0 a prišli o náskok. Nestranní fanúšikovia si prišli na svoje, videli vyvrcholenie v penaltovom rozstrele. Sme šťastní, máme pohár a istú miestenku v predkolách Európskej ligy. Na druhej strane, treba krotiť eufóriu, pretože v lige nie sme zachránení. Musíme byť opatrní,“ zdvihol varovný prst finálový kapitán Marek Janečka.

Do Trnavy sa v zime vrátil po tretí raz. Nechal za sebou staré známe porekadlo: „Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš.“ So Spartakom prežil v uplynulých rokoch všetko. Teraz dostal najkrajšiu možnú odmenu.

„V zime na nás apelovali, že je tu možnosť získať pohár a vybojovať si Európsku ligu. Splnili sme to. Pre mňa to znamená strašne veľa. Vrátil som sa sem, nebol som pri zisku majstrovského titulu, ani keď sa hrala skupina v Európe. V mojej kariére ide o prvý a možno i posledný pohár. Uvidíme, čo prinesie život,“ povedal dojatý Janečka.

Nielen skúsený univerzál, ale každý jeden hráč, ktorý si obliekol dres Spartaka, nechal od úvodu na ihrisku všetko. V úvodnom dejstve sa červeno-čírni radovali dvakrát. Skóre otvoril Miesenbock a tesne pred odchodom do kabín zvýšil na 2:0 Markoski. Krátko po zmene strán pridal tretí presný zásah a svoj druhý v stretnutí Markoski.

„Bolo to náročné. Je veľmi ťažké po mentálnej stránke dostať sa do zápasu za stavu 3:0. Súper dokázal vyrovnať. Naši chalani ukázali charakter a dotiahli to do víťazného konca, aj keď cez penalty. Klobúk dole. Som rád, že tu s vami stojím (úsmev). Za stavu 3:0 zostávalo do záverečného hvizdu veľa času. Rešpektujeme silu Žiliny. Vedeli sme, že keď náhodou strelia gól, sú schopní skóre otočiť. Potvrdilo sa to. Našťastie, iba vyrovnali,“ zneli prvé dojmy trénera Michala Ščasného v mixzóne.

Hlavný lodivod sa taktiež raduje zo svojej prvej veľkej trofeje v začínajúcej trénerskej kariére. Na lavičku Trnavy zasadol v zime, keď prebral mužstvo z pozície asistenta.

„Je to skvelé. Na začiatok kariéry ide o dôležitý krok. Pocit je fantastický, ale... ale je tu liga. Pred výkopom sme mali motivačné veci. Zmenilo sa veľa vecí. V minulej sezóne získal tím titul po 45 rokoch, následne vybojovali futbalisti v skupine Európskej ligy sedem bodov. Historicky najviac spomedzi všetkých slovenských zástupcov. Teraz sme vyhrali pohár po 21 rokoch čakania. Paráda,“ doplnil Ščasný.

Ani pri trojgólovom vedení sa žlto-zelení nevzdali. Taktiež ukázali svoju kvalitu. Pomohol im rýchly kontaktný gól. Následne prišli ďalšie dva. Hralo sa prakticky odznova. Zverenci Jaroslava Kentoša prebrali iniciatívu. Viackrát sa už nepresadili.

„Nemyslím si, že góly otriasli iba defenzívou. Zamávalo to určite s celým mužstvom. Pripravovali sme sa na štandardky a vidíte, napriek tomu sme inkasovali tri hlúpe góly. Neviem, či by som to pripisoval k nekoncentrovanosti. Našťastie, zvládli sme to a všetko je zabudnuté. V Spartaku je všetko založené na tímovej robote. Keď držíme spolu, zvládneme hocičo,“ pokračoval v hodnotení stopér Tomáš Košút.

O víťazovi museli rozhodnúť penalty. Do brány sa krátko pred koncom predĺženia postavil Dobrivoj Rusov. V predchádzajúcich dueloch chýbal, keďže laboroval so zraneným ramenom. Vo štvrťfinále sa blysol proti Košiciam. Tentoraz aj proti Žiline.

„Možno to je akési pokračovanie šťasteny z Košíc. Priznám sa, že sa mi už raz podarilo v pohári eliminovať pokutové kopy Žilinčanom. Skúsili sme šťastie. Jej hráčov som mal dôkladne naštudovaných. Snažil som sa všetko správne načasovať. Je iné, keď sedím na lavičke. Bolek mal v nohách 120 minút, dynamika tak ide dole. Prišiel som čerstvý a vyšlo to. Klobúk dole pred charakterom Peťa. Úprimne mi zaželal, aby som to vychytal. Bolo vidieť, že sme ako kolektív išli za jedným cieľom,“ hovoril novinárom Rusov.

Z troch penált Žiliny zastavil Dobrivoj dve. Pri tretej vystihol smer, chýbali mu milimetre. Andeli sa nemýlili. Úspešní boli Košút, Depetris, Lovat a na záver tiež Abena.

„Radosť je nepredstaviteľná. Verili sme, že sa cez pohár môžeme prebojovať znova do Európy. V lige je to ťažšie, keďže tam hráte množstvo zápasov. Je pravda, že sme v Košiciach unikli hrobárovi z lopaty. Asistent trénera nám vtedy povedal, že práve takýto postup ale často dokáže dať kabínu ešte viac dokopy. V zime sa zmenilo veľa futbalistov. Vytvorila sa veľká partia. Teším sa, že sme spravili úspech. Vo Fortuna lige nám unikla prvá šestka, teraz sme si napravili chuť. Zostáva nám už iba zachrániť hlavnú súťaž,“ doplnil penaltový hrdina.

Po Abenovej rozhodujúcej penalte zavládla na ihrisku obrovská eufória. Pod Zobor prišlo hráčov hnať za vytúženým cieľom tritisíc hlasiviek. Od začiatku vytvorili fantastickú atmosféru. Nakoniec zaplavili hraciu plochu a užívali si to spoločne s tímom.

„Atmosféra bola skvelá. Ďakujeme ľuďom. Boli našim dvanástym hráčom. Pohár patrí aj im,“ dodal na záver Michal Ščasný.

Víťazi Slovnaft Cup-u musia čo najrýchlejšie zregenerovať, pretože už v sobotu ich čaká nemenej dôležitý zápas na pôde Senice, kde budú bojovať o potrebné body. Zápolenie má výkop o 17.00 hod.