Špeciálny návrat domov pre Matúša Čonku: Musíme zabojovať a uspieť

Špeciálny návrat domov pre Matúša Čonku: Musíme zabojovať a uspieť

Zverenci Michala Ščasného majú pred sebou ďalšiu výzvu v podobe postupu medzi štvoricu najlepších v Slovnaft Cup-e.

Do cesty sa im v stredu poobede postavia ambiciózne FC Košice, ktoré po jeseni vedú III. ligu Východ. Na druhý Vranov nad Topľou majú náskok päť bodov, tretia Snina stráca priepastných trinásť.

„Košice sú mužstvo, ktoré chce ísť čoraz vyššie. V najbližších rokoch by sa radi vrátili do prvej ligy. Napriek tomu, že sú aktuálne v tretej, disponujú kvalitou pre vyššiu súťaž. Čaká nás cesta na východ. Nie všetci radi sedia v autobuse viac ako päť hodín. Uvidíme, v akom stave bude terén, domáci nastúpia na svoj prvý ostrý duel v tomto roku. Vnímam správy o fanúšikoch, ktorí sa chystajú vo vysokom počte. Budem sa snažiť chlapcom v kabíne povedať, na čo sa musia pripraviť, pretože Trnave nebudú vôbec priať. Všetko bude proti nám,“ prízvukuje ľavý obranca Matúš Čonka.

V tohtosezónnej edícii Slovenského pohára spartakovci už na dvoch treťoligistov narazili. Raču zdolali vysoko 9:0 a Most pri Bratislave 3:1. V ďalšom priebehu si poradili s Bardejovom (5:0) a naposledy uspeli na pôde Podbrezovej po výsledku 2:0. Košičania triumfovali v Odoríne i so Sláviou TU Košice. V penaltovom rozstrele porazili Hrabušice a radovali sa tiež proti Dubnici aj Zlatým Moravciam.

„Vždy sa teším, keď hráme v Košiciach. Za posledné roky toho bolo menej, keďže pomaličky sa vytratili z futbalovej mapy. Čo si pamätám, tak vzájomne sme sa stretli za trénera Jarábka v roku 2015, keď nad nami, rovnako v pohári, vyhrali 3:0. Všeobecne mám vystúpenia na východe rád, či už v Prešove alebo Michalovciach. Je to blízko môjho domova, vždy ma prišli povzbudiť kamaráti a rodina. Teraz nastúpime na mieste, kde som futbalovo vyrastal, takže opäť prídu na štadión,“ uviedol s úsmevom Čonka.

Skúsený 28-ročný obranca odohral v drese Košíc cez päťdesiat duelov. Na návrat domov sa teší, veď prvé futbalové kroky robil v neďalekých Bidovciach, odkiaľ pochádza.

„S takým vážnejším futbalom som začal v MFK Košice. Dnes je tam všetko zmenené, pretože klub má odvtedy tretí názov. Od MFK prešiel cez VSS na FC. Zmenilo sa veľmi veľa hráčov, ľudí okolo futbalu taktiež. Jediné, čo ma mrzí, že sa nezmenilo, je štadión. Košice sú futbalové mesto, zaslúžia si nový stánok. Z momentálneho kádra poznám Dobiasa, Karaša, Tótha, s ktorými som hral od mládežníckych kategórií, ale aj Pulena s Gertlom. V podstate nepoznám iba zahraničných futbalistov. Na tie roky spomínam len v dobrom,“ prezradil Matúš.

Fanúšikovia Spartaka si určite pamätajú finálový súboj zo sezóny 97/98, ktorý hráči z malého Ríma zvládli gólmi Tittela a Formanka. Odhliadnuc od spomínanej prehry rozdielom triedy spred štyroch rokov, narazili mužstvá na seba trikrát. V 2005/2006 v druhom kole zvíťazili andeli presným zásahom Kopúnka a o dve sezóny neskôr vyradili MFK Košice v semifinále (0:0 vonku, 3:1 doma). V prípade stredajšieho postupu sľúbi Matúš Čonka spoluhráčom odmenu.

„(Úsmev). Najprv som si robil srandu, že žiadnu motiváciu do kabíny nedám, pretože ja som hral v MFK, nie FC Košice. Ale určite chalanom niečo doprajem. Musím si premyslieť, čo presne, keďže sa stále opakujú občerstvenia. Rád by som vymyslel niečo zaujímavejšie. Pevne verím, že všetko dobre dopadne a veľmi rád im to splatím,“ doplnil.

Červeno-čírni môžu v ťažkom zápase ťažiť z pozitívneho vstupu do jarnej časti, aj keď posledný, postupový duel so Sereďou im nevyšiel podľa predstáv. Nálada zostáva napriek všetkému pozitívna. Tím sa koncentruje na pohár.

„Po príprave, v ktorej sme vyhrali len raz, asi málokto čakal, že budeme najmú v prvých troch kolách siahať na nejaký bodový zisk. Kabína si sadla, prišli noví hráči, ktorí rýchlo zapadli. Vytvorila sa naozaj dobrá partia, čo som nečakal. Proti ťažkým súperom sme to ukázali na ihrisku. V Žiline vyhovovala umelá tráva viac nám ako domácim, siahali sme na víťazstvo, nakoniec bol z toho bod. Doma proti Dunajskej Strede sme všetci od začiatku cítili, že to zvládneme a vyhráme. Výsledok to dokazuje. Derby na Slovane malo špeciálnu príchuť, naši fanúšikovia nevycestovali, celý štadión tak bol proti nám. Odohrali sme náročné zápolenie, no herne sme neboli na tom zle. Dostali sme góly, ktoré by sme nemali. Neboli to šance, pri ktorých by nás protivník vykombinoval, ale po našich chybách. Žiaľ, v záverečnom kole základnej časti sme chceli možno až príliš. Prvé minúty fantastické, Sereď sa nedostala za polovicu, opäť som cítil, že zvíťazíme a prvá šestka nám neunikne. Paradoxne, po vedúcom zásahu, ktorý nám mal pomôcť, sme sa zľakli a uškodil nám. Prestali sme hrať, plniť taktické pokyny a z toho plynuli tri inkasované góly. Ťažko na niečo také zabudnete, každý to má v hlave, ale pred nami je pohárová výzva. Musíme zabojovať, uspieť a postúpiť ďalej,“ zdôraznil Čonka.

V prípade úspešného výsledku môže spolu so spoluhráčmi dorovnať vlaňajšiu semifinálovú účasť. Na záver preto prezradil ideálny scenár. „Vyhrať polčas 3:0 a po zmene strán si schuti zahrať, dotiahnuť zápas do víťazného konca. Budem však rád za akúkoľvek výhru,“ uzavrel Matúš Čonka.

Do Čermeľa sa chytajú vycestovať i priaznivci Spartaka, ktorí vypredali vo fanshope 100 vstupeniek. Ďalšie bude pred vstupom do sektora hostí predávať koordinátor pre styk s fanúšikmi Branislav Fišera. Cena zostáva 2 eura. Autobusový výjazd, o ktorom sme informovali, sa nakoniec zrušil. V priebehu pondelka a utorka sa prihlásilo nedostatočné množstvo záujemcov. Výkop stretnutia je naplánovaný o 15.00 hod.

aktuálne na spartak.sk