Starší aj mladší dorastenci odštartovali letnú prípravu s viacerými zmenami

Starší aj mladší dorastenci odštartovali letnú prípravu s viacerými zmenami

Starší aj mladší dorastenci nastúpili v pondelok popoludní do letnej prípravy. Oba celky už viedli nové tváre. Na lavičku staršieho sa posadil Stanislav Macek. Mladší dorast bude viesť Libor Fašiang.

Spartakovská devätnástka podávala v uplynulej sezóne výkony ako na hojdačke. Sezónu na lavičke nedokončil tréner Brezovský, mužstvo dotrénoval jeho asistent Michal Gašparík. Pre začínajúceho trénera to boli cenné skúsenosti.

„Pre mňa to bolo úplne výborné, mal som voľnosť. Nemal som asistenta, takže všetko som si robil sám. Vyskúšal som si veci, ktoré som mal dlhé roky odložené, ale tiež nové, na ktoré predtým priestor nebol. Dalo mi to veľa. Teraz budem opäť rok asistentom a verím, že si už dokončím aj EURO A licenciu,“ hovorí s úsmevom bývalý futbalista Spartaka Trnava Michal Gašparík.

Starší dorastenci obsadili vďaka vydarenému záveru sezóny konečnú šiestu priečku, no dlho sa zdalo, že zostúpia o súťaž nižšie.

„Vyšiel nám záver. Odkedy som prevzal mužstvo, prehrali sme iba jeden zápas, aj to sme nemuseli. V Trenčíne sme boli lepším tímom, vyhrávali sme, ale nakoniec z toho bola prehra. S konečným umiestnením vládne spokojnosť,“uviedol Gašparík.

Do letnej prípravy nastúpili dorastenci s výrazne obmeneným kádrom. Tou najväčšou zmenou je nový tréner. Zo Senice prichádza na lavičku Spartaka Stanislav Macek.

„Mám tie najlepšie pocity. Spartak je na Slovensku značka, nie je to pre mňa cudzí klub. Pre každého hráča, ale i trénera je česť, že môže pracovať v takomto klube,“ netajil pozitívne dojmy nový tréner.

Stanislav Macek strávil predchádzajúcich osem rokov v Senici, rok zastával funkciu asistencia pri hlavnom tíme.

„Hovorí sa, že tréner po troch rokoch v jednom pôsobisku stratí motiváciu a potreboval by zmenu. Ja som to takto určite necítil. Senici som vďačný, nemôžem na nich povedať krivé slovo. Veľa som sa tam naučil a urobím maximum, aby som podobne kvalitnú prácu odviedol aj v Trnave. Verím, že obe strany budú spokojné, ale hlavne hráči,“ dodal s úsmevom Macek.


Trénerské duo Macek – Gašparík čaká neľahká úloha. Počas šesťtýždňovej zaberačky budú musieť vybrať z viac ako tridsiatky hráčov, ktorá nastúpila do prípravy, osemnástku najlepších, ktorí budú bojovať o čo najlepšie umiestnenie v novej sezóne.

„Je to taká čierna stránka tejto roboty, hlavne pri mládeži, pretože mladých hráčov by sme mali k športu priťahovať a nie ich vyhadzovať. Na druhej strane nás nemôže určite byť tridsať. Chalani sa o svoje miesto musia pobiť, príprava je dlhá, majú čas sa ukázať. Je to len na nich,“ uviedol Stanislav Macek, ktorého doplnil Gašparík:

„Je mi ich ľúto už teraz, pretože neviem, kam potom pôjdu. Buď si nájdu iný dorast, alebo sa presunú k mužom do nižších súťaži. Je to problém, končí nám polovica ročníka 98 a aj niektoré 99 a teraz čo s nimi? Sám som zvedavý, ako sa to vyrieši,“ povzdychol si.

Starší dorast odštartuje ligový ročník 20. augusta. V rámci šesťtýždňovej prípravy má mužstvo naplánovaných šesť prípravných zápasov a jedno päťdňové sústredenie v Jaslovských Bohuniciach.

„Hráči dostanú väčší priestor, sú tam aj nejaké dvojzápasy. Čaká ich dennodenná poctivá práca. Budem od nich vyžadovať profesionálny prístup, lásku k futbalu a vážnosť k tejto práci, aby si uvedomili, že sú v Spartaku. To isté môžu čakať odo mňa,“ povedal jasne Macek.

Širší káder, z ktorého výjde 18 hráčov do sezóny:

Dominik Kolena, Tomáš Juriš, Michal Zaduban, Marco Kollár, Richard Zaduban, Kamil Jašúrek, Andrej Štrba, Kristián Vangel, Michal Halmo, Filip Bango, Lukáš Zolvík, Marafko, Sebastián Lauko, Samuel Benca, Lajčák, Macko, Peter Urminský, Dominik Takáč, Matej Fridrich, Peter Novanský, Juraj Kiss, Martin Mihalovic, Lukáš Matej, Tomáš Mihálik, Peter Kozák, Peter Balažovič, Christian Bros, Daniel Valach, Richard Chmúra, Juraj Sekera, Samir Smaali, Kevin Mikuláš Dráfi, Samuel Galba, Simon Drobný, Daniel Martinka


Mladší dorast pod taktovkou Libora Fašianga

Rovnako ako starší dorastenci, aj mladší odštartovali prípravu v pondelok. Po Patrikovi Lipnickom prevzal mužstvo Libor Fašiang, ktorý v uplynulej sezóne viedol Fortunaligové Zlaté Moravce.

„Mám zmiešané pocity, dávno som nebol pri mládeži (smiech). Rád by som chlapcov niečo naučil a po športovej stránke ich posunul dopredu,“ uviedol Fašiang.

58-ročný Libor Fašiang je fanúšikom Spartaka dobre známou tvárou. V červeno-čírnom drese odohral ako hráč 204 zápasov, v ktorých strelil tri góly. V sezóne 2001/2002 viedol andelov ako tréner.

„Človek sa učí celý život. Teším sa na novú výzvu. V Zlatých Moravciach mi ponúkli niečo, čo som nemohol akceptovať. Ciele s dorastencami zatiaľ nemám. V prvých dňoch sa budeme spoznávať a až potom si môžeme stanoviť ciele,“ objasnil skúsený tréner.


Mladší dorast skončil v uplynulej sezóne na štvrtej priečke. Bronzová pozícia im len tesne ušla. Káder sa takisto výrazne obmenil, tréner Fašiang má k dispozícii prakticky hráčov, ktorí bojovali v U16.

Prvý týždeň čaká hráčov jednofázové tréningy, v druhom nabehnú aj na dvojfázové. Podľa stavu a možnosti sa rozhodne, či dorastenci vycestujú na herné sústredenie.Zatiaľ majú v pláne tri prípravné zápasy.


Širší káder v mladšom doraste:

Daniel Strmenský, Erik Filípek, Alan Horváth, Richard Mánik, Patrik Banovič, Gergely Tumma, Samuel Akbar, Patrik Poláčik, Matej Maťaš, Patrik Várady, Kristián Petráš, Dominik Vajda, Pavol Strmenský, Juraj Kolenič, Michal Babják, Patrik Šarmír, Alexander Horvát, Samuel Kopšík, Kevin Daniel, Adrián Maron, Marek Michalička, Kristián Prelovský, Jozef Koricina, Adam Konečný, Lukáš Jirka, Kristián Mihálek, Miroslav Gono

Fotogaléria


aktuálne na spartak.sk