Po vypadnutí do tretej ligy si juniori pred začiatkom novej etapy nedávali prehnané ciele. Trénersky tím na čele s VLADIMÍROM EKHARDTOM avizoval, že sa chcú pohybovať v strede tabuľky. Po jeseni svoje slová splnili. Jeho zverenci obsadili šiestu priečku. K tomu nastrieľali tretí najvyšší počet gólov (35, pozn. red.) a v defenzívnych štatistikách sú spolu s Novými Zámkami so šestnástimi inkasovanými presnými zásahmi na druhej priečke.

Naplnili ste vaše slová, že sa chcete pohybovať v strede tabuľky. Po jeseni tak vládne v kabíne spokojnosť?
"Určite. Doterajšie umiestnenie je až nad očakávanie. Z osemnástich mužstiev sme skončili na šiestej pozícií. U mňa prevláda i výsledková spokojnosť. Začiatok nám síce nevyšiel podľa predstáv, najmä v piatom a šiestom kole sme prehrali dve domáce stretnutia. Následne však prišlo osem duelov, v ktorých sme len raz ťahali za kratší koniec. Z tohto pohľadu to bolo teda v poriadku. Teší ma, že sme nastrieľali dosť gólov a málo inkasovali. Máme tretiu najlepšiu ofenzívu a druhú defenzívu. Vzhľadom na to, s akými problémami sme súťaž začínali, musíme byť spokojní."

Mužstvo sa dávalo dokopy prakticky za pochodu. Aj z toho dôvodu bol úvod rozpačitý?
"Samozrejme. Nevedeli sme zhodnotiť, aká bude sila kolektívu. Predsa len, keď má tréner káder pokope polroka alebo rok, pozná ho oveľa lepšie. S Marekom Ujlakym (asistent trénera, pozn. red.) sme tím budovali nanovo. Sami sme boli plní očakávaní ako bude súťaž vyzerať. Odohrali sme tri či štyri prípravné zápasy, ale to nie je meradlo. Liga je o niečom inom – väčšom nasadení i kvalite. Nakoniec sa nezohratosť odzrkadlila v úvode sezóny. Napriek tomu, že nám pomáhali chalani z hlavného mužstva, chýbala výsledková efektivita. Až postupom času chlapci prichádzali na to, že mužská súťaž je na inej úrovni, pretože sme mali sedem dorastencov, ktorí predtým medzi mužmi nehrali. Aj za prispenia širšieho kádra áčka sme to ale zvládli k spokojnosti. Najmä Oravec, Mihálik, Čeredničenko a Janso boli kľúčoví. Okolo nich sme naše béčko stavali."

Z predchádzajúcej sezóny zostala trojica hráčov - Gombala, Juhás a Magdolen. Zvyšok bol nový. Najmä, ako ste spomenuli vyššie, dorastenci. Ako sa vám s nimi pracovalo?
"Bolo to náročné, pretože s mužským futbalom nemali skúsenosť. Sami zistili, že je hlavne rýchlejší a agresívnejší. Chalani však mali dobré návyky z mládežníckych mužstiev. Niečo dobré si priniesli, aj my sme im ukázali cestu, ktorou by mali ísť. Tí, ktorí ju pochopili, hrávali častejšie. Hráči, ktorí mali problémy, resp. nezachytili akýsi trend, hrali menej."

Mementom sezóny môžeme označiť presun z Lokomotívy do Červeníka, kde ste pookriali a prehrali iba jeden domáci súboj?
"Nerád by som hovoril, že to bolo o Lokomotíve. Aj keď, tamojšie prostredie nebolo adekvátne tretej lige. Hráči, ktorí zostali v juniorke, ale aj posily z hlavného mužstva, boli zvyknutí na Červeník. Podmienky sú tam naozaj na úrovni. Chalani sa cítili dobre a začalo sa nám dariť aj výsledkovo. Určite presun pomohol."

V Červeníku ste vyhrali štyri zápasy v rade. V tom čase už všetko zapadlo do seba a mužstvo fungovalo podľa predstáv?
"Celkovo sme nehrali zle. Mali sme aj smolu. V športe potrebujete šťastie. Doma s Nitrou prišla nešťastná prehra po chybe brankára, silným Borčiciam sme boli vyrovnaným súperom, ale napriek tomu zvíťazil súper 2:0 a našli by sa ďalšie stretnutia. Herne, myslím, sme nesklamali ani v jednom súboji. Teší ma, že sa mladí chlapci popasovali s treťou ligou. Keď budú dobre trénovať, k tomu pridajú niečo navyše, môžu sa v budúcnosti uplatniť nielen v našom béčku, ale aj vyššie. Koniec koncov, máme hlavné mužstvo, do ktorého smerovali Vantruba s Gombalom."

V čom vidíte najväčšie pozitíva jesennej časti?
"Najmä naše šieste miesto. Tiež ma potešilo, že sa nám nikto vážnejšie nezranil. Až na Marca Kollára, ktorý chýbal dva mesiace. Zvyšok bol zdravotne v poriadku, mohli sme s nimi pracovať. V zápasoch nám pomáhali hráči z áčka. Dôležitý je ale tréningový proces, v ktorom sme nemali taký počet, akoby sme si predstavovali. Chodilo aspoň dvanásť chalanov, čo bolo ako tak dobré."

A, naopak, negatíva?
"Tým by som sa nejako nevenoval. Rozhodcovia sú na lepšej úrovni, našiel by sa jeden – dva zápasy, v ktorých neobjektívne posudzovali našu hru oproti domácim. Nejaké ďalšie negatíva som nevidel. Snáď jediné, neviem, prečo je vo veľa mužstvách množstvo cudzincov. Ľudia, ktorí robia vo futbale, by sa mali zamyslieť a niečo podobné obmedziť. Oveľa väčšiu šancu si zaslúžia domáci futbalisti. Tretia liga musí byť pre nich odrazovým mostíkom."

V posledných dvoch rokoch bola juniorka najmä o výbornej partii. Platilo to i na jeseň?
"Chalani, ktorí zostali z minulej sezóny potvrdili, že boli naozaj výborná partia. V druhej lige držali spolu nielen na ihrisku, ale i mimo neho. Teraz som videl trochu problém, mladí sa nepoznali až tak dobre, prišlo veľa nových. Predstavoval som si, že sa budú trochu viac motivovať aj mimo šatne. Žiaľ, stále sú mladí, niektorí pracujú, iní študujú. Máme takú zmes, nie sme totiž profesionáli, ale poloprofesionáli. Prvý polrok sa okukávali. Videli, čo to obnáša. Do budúcna tak môžu vytvoriť dobrý kolektív. Škoda, že niektorí ohlásili odchod. Príde k obmene kádra, rátame so štyrmi až piatimi novými hráčmi."

Ako bude vyzerať zimná príprava?
„Sám som v očakávaní. Máme informácie, že nás opúšťa Magdolen (Rakúsko, pozn. red.), Neštrák a Vantruba s Gombalom sú v áčku. Uvidíme, čo ďalší. Ozvali sa nám však chalani, ktorí sa chcú vrátiť do béčka ako napríklad Bakuš či Zolvík. Vzhľadom k tomu, že v lete končí devätnástka, chceme perspektívnych a zdatných hráčov typu Kiss, Martinka do nášho kádra. Okrem toho by nás mali posilniť dvaja mladí cudzinci."

Aké sú vaše očakávania pred jarou?
"Aby sme si aktuálnu pozíciu, ktorú sa nám podarilo vybudovať na jeseň, udržali. Každé jedno miesto navyše bude pre nás veľký úspech."

*Zimnú prípravu štartujú juniori pod vedením Vladimíra Ekhardta v pondelok 15.1. o 15.00 hod. Informácie o zmenách, zápasoch i ďalších veciach Vám na www.spartak.sk prinesieme v jej priebehu.