Ženský futbal v podaní FC Spartak Trnava sa po zimnej prestávke opäť teší na ostré ligové súboje. Trio trnavských družstiev absolvovalo pestrú prípravu, v ktorej sa tréneri Roman Šulek, Marián Kováčik a Igor Švajda zamerali ako na hernú, tak i kondičnú stránku svojich dievčat.

Prípravné obdobie bolo rozdelené na tri etapy. Prvá z nich bola na halových turnajoch so striedavými úspechmi. Medzi najvýznamnejšie patril „Kamenex Cup“ v Uherskom Brode, kde Trnavčanky obsadili celkové šestnáste miesto z 32 účastníkov. Odohralo ho družstvo Spartak Trnava A.

Pokračovalo sa na „IODICA Cup-e“ v Šali, na ktorom podľa trénera hráčky herne sklamali. Vrchol však prišiel vo Viedni, kde hralo kombinované družstvo prvých dvoch celkov. Trnava skončila na druhom mieste, vo finále prehrala až na pokutové kopy. Žiačky medzitým postúpili cez prvé kvalifikačné kolo o postup na halové majstrovstvá. V druhom kvalifikačnom kole zostali tesne za postupujúcimi miestami, na základe čoho sa im nepodarilo prebojovať do celoslovenského finále.

„V prípravnom období sme sa snažili tvrdo pracovať. Tréningmi sme zlepšovali našu kondičnú i hernú stránku. Jarnú časť máme ako žiačky rozbehnutú veľmi dobre. Chceme v tom pokračovať a držať sa na čele tabuľky. Je dobré, že sme si zmerali sily s viacerými kvalitnými súpermi a získali nové skúsenosti aj z turnajov,“ vyjadrila sa kapitánka žiačok Mária Stegmannová.

Nasledovala druhá a veľmi náročná fáza - naberanie kondície. Ženské tímy Spartak ženy A a Spartak ženy B využili sústredenie v Trenčianskych Tepliciach. Družstvo žiačok pre zmenu sústredenie na Dobrej Vode.

„Na oboch sústredeniach sme našli veľmi dobré podmienky a dievčatá svedomite trénovali a pracovali na svojej vytrvalosti, sile, obratnosti a rýchlosti. Samozrejme, pracovali aj s loptami, no účelom bolo pracovanie na ich fyzickej pripravenosti. Dôraz sme kládli aj na disciplínu. Súčasťou týchto sústredení boli aj rozhovory o špecifických stránkach futbalu, ako taktika, životospráva, prvá pomoc, či rôzne metodiky. Aj v tomto smere sa snažíme s dievčatami pracovať,“ vysvetlil druhú časť zimnej prípravy tréner Marián Kováčik.

Posledná tretia etapa sa týkala prípravných zápasov. Spartak využíval pozvania rôznych tímov na vzájomnú konfrontáciu.

„Na výsledky v príprave nepozeráme, chceme dievčatám vštepiť určitý systém hry, s ktorým by sme sa chceli presadzovať v jarnej časti líg. Je to obdobie skúšania a hľadania postov. Záleží len na dievčatách, ako sa chytia svojej šance,“ dodal tréner Kováčik.

Zimnú prípravu kvôli zraneniu vynechala skúsená brankárka a kapitánka žien Zuzana Imreová.

„Kondične, samozrejme, zarezávam, ale brankárske tréningy ešte absolvovať nemôžem. Na jeseň sme na svojich pleciach cítili trochu tlak, čomu zodpovedajú aj výsledky. V zimnej príprave bolo potrebné sceliť kolektív a urobiť pár dobrých výsledkov, ktoré by nás nakopli. Dlhodobo máme problém so strieľaním gólov z vyložených situácii. Cieľom preto bude v prvom rade zlepšiť finálnu fázu. Verím, že keď sa nám vyhnú zranenia a dievčatá budú svedomito pristupovať k tréningom, posunieme sa v lige vyššie. Futbalovo máme na lepšie priečky. Tŕňom sú góly,“ označila najväčšiu rezervu družstva Imreová.

Výsledky v príprave:

FC Spartak Trnava A : AS Trenčín 1:4

FC Spartak Trnava B : Bánovce nad Bebravou 2:0

FC Spartak Trnava žiačky : AŠK Slávia Trnava žiaci 2:12

FC Spartak Trnava žiačky : TJ Iskra Horné Orešany žiaci 10:2

FC Spartak Trnava B : AŠK Slávia Trnava žiaci 2:3

Súčasťou zimného obdobia sú aj prestupy. Káder Spartaka po jesennej časti opustili: Karin Palkechová (Spartak Myjava), Kamila Kernáčová (ŠK Svätý Jur) Cynthia Ságová (bez angažmánu).

Príchody: Merita Mrvová (ŠK Slovan Bratislava), Alexandra Škulová (FC Nitra), Kristína Žiaranová (TJ Kopčany), Kristína Borisová (TJ Veľké Orvište), Michaela Augustovičová, Terézia Chlpatá (novoregistrované).

Foto: Roman Pavelek