EN

Diskusné fórum


Téma: Spartak - Podbrezová

Další ze zápasů ”o bytí a nebytí” aneb nic jiného než zisk tří bodů pro červenočerné barvy nepřichází v úvahu...

Ak chcete prispievať do diskusného fóra, musíte byť prihlásený. Prejsť na prihlásenie
< 1 2 3 4 5 6 7 >
24.05.2019, 13:18
pokračovanie :Ako prvý to v krajine po prelome milénia potvrdil osemsálový multiplex v bratislavskom Poluse. Chodili tam ľudia z celej krajiny. Neskôr pribúdali viacsálové kiná aj v iných mestách. A práve Drobní boli v tomto procese najaktívnejší.

Veľký partner na rast

Rodina vedela, že ak chce uspieť s multikinami, musí ísť aj do iných, ešte neobsadených miest. Voľba padla najskôr na Trnavu. Tam totiž vznikalo prvé mimobratislavské nákupné centrum. Developerská skupina Euro Max vplyvného biznismena Vladimíra Poóra stavala v Trnave svoje prvé nákupno-zábavné centrum Max.

Ponuka Drobných, že tam rozbehnú multikino, sa Euro Maxu zapáčila natoľko, že developer bol ochotný Drobným požičať na projekt časť potrebného kapitálu. Rodina mala ešte aj vtedy problém presvedčiť finančné inštitúcie na budovanie kín a musela sa opäť zaťažiť aj osobnými úvermi.

„Teraz nám už banky dôverujú, ale vtedy nám veľmi pomohla dôvera a pôžička od Euro Maxu,“ hovorí Michal. I keď trojsálové kino, ktoré napokon rodina otvorila v trnavskom Maxe v roku 2004, bolo tiež výsledkom kompromisu. Otec Anton tam chcel pôvodne päť sál a Euro Max to spočiatku videl len na jednu. Vtedy ešte obe strany netušili, že neskôr vytvoria aj spoločný podnik.

Developerovi sa kino Drobných v jeho trnavskom Maxe zapáčilo natoľko, že s inými podnikateľmi rozbehol podobné komplexy kín aj v ďalších dvoch svojich Maxoch v Trenčíne a Poprade. Tí však kiná nezvládli a u developera kopili dlhy. Euro Max ich tak prevzal sám. A usúdil, že najlepšie bude, ak ich vloží do spoločného podniku s Drobnými, lebo ich kinosálam v Trnave sa darilo. Euro Max a Continental film tak v roku 2006 vytvorili spoločný podnik Cinemax, v ktorom držal developer sedemdesiat percent akcií a Drobní ostatok.

Rodina podnik manažovala a developer priniesol viac peňazí na ďalší rozvoj. Cinemax postupne pridal aj ďalšie kinosály v iných Maxoch developera v Nitre, Skalici, Dunajskej Strede, Žiline i Prešove. Euro Max navyše kino časom nevidel len ako doplnok Maxov. V Košiciach otvoril Cinemax v roku 2008 svoje multikino v inom nákupnom centre Atrium Optima a v Banskej Bystrici o tri roky neskôr dokonca zrealizoval svoju dosiaľ jedinú akvizíciu. Kúpil rozbehnuté multikino v Europa shopping centre.

„V Cinemaxe sme síce vtedy boli iba menší spoluvlastníci, ale partneri k nám boli vždy korektní. Cítili sme, že našu prácu oceňujú,“ hovorí Michal s dôvetkom, že bez Euro Maxu by Cinemax dnes rozhodne nebol tam, kde je.
Čoraz širšia rodina

Multikiná prilákali do rodinného biznisu aj ďalšieho syna Tomáša. Ten už na prelome milénia robil pre otcov Continental Film, ale ponúkanie filmov kinám ho nenapĺňalo. Na šesť rokov odišiel pracovať do reklamnej brandže. Keď ho však brat Michal v roku 2007 zavolal riadiť čoraz širšiu sieť multiplexov, to už ho lákalo viac. Dostať do kín viac ľudí bola pre neho väčšia výzva. Dnes je Tomáš marketingovým a obchodným šéfom Cinemaxu.

Hoci sú vlastnícke podiely v Cinemaxe rozdielne, všetky kľúčové rozhodnutia prijímajú súrodenci spoločne

Vo firme pracujú aj dve dcéry Antona – Katarína i Barbora, ktorá o distribúcii filmov a prevádzke kín prednáša aj na bratislavskej Vysokej škole múzických umení. No nie sú v najužšom vedení firmy. V spoločnosti pracuje aj jeden ich nevlastný brat z prvého manželstva otca. V rodinnom biznise tak nepôsobí iba jedno jeho dieťa – dcéra z prvého manželstva. Navyše, Anton vo firme zamestnáva aj sestru.
Po najväčšom strese úľava

Nielen Michal s otcom, ale už aj Tomáš museli spolu pred dvoma rokmi čeliť dodnes najhektickejšiemu obdobiu Cinemaxu. Euro Max V. Poóra sa totiž v roku 2011 rozhodol kapitál zhodnotiť inde a svoj podiel v Cinemaxe predal. Drobní odkúpili časť podielov developera a svoj podiel vo firme zvýšili z 30 na 45 percent. Majoritný 55-percentný podiel kúpil nový spoluvlastník, ktorého rodina poznala už dlhé roky. Partnerstvo však nefungovalo. Drobní chceli budovať ďalšie kiná, s čím sa ale nový spoluvlastník úplne nestotožnil.

Nezhody vyvrcholili tým, že nový majiteľ chcel svoj podiel v Cinemaxe predať. A Drobní z obavy, aby im tam neprišiel ďalší nový spoluvlastník, s ktorým by opäť nemuseli nájsť spoločnú reč, radšej majoritného partnera vyplatili sami, i keď sa na to zaťažili vysokým úverom. Odvtedy má už ale celý Cinemax v rukách rodina. A sú veľmi spokojní.

Otec Anton už celý biznis vlastnícky previedol na deti. Až 55-percentný podiel drží Michal, Tomáš má pätinu a sestry Katarína a Barbora po dvanásť a pol percente. Michal však hovorí, že všetky kľúčové rozhodnutia prijímajú spoločne. „Občas sa síce naše názory rôznia, ale vždy hľadáme spoločný kompromis, ktorý posúva firmu dopredu,“ hovorí Michal.

Spomenie, že častejšie mal spory iba s otcom, ale aj to len pri štarte biznisu. „Ako študent ekonómie som nechápal, že otec išiel aj do rizik / Příspěvěk byl moc dlouhý a proto byl uříznut.


24.05.2019, 13:16
Spomínalo sa tu, že novým investorom by mohla byť rodina Drobných zo Cinemaxu. Kto má chuť, tu je história ich podniku, trochu dlhé, no zaujímavé čítanie :
Na prvý pohľad pôsobí Cinemax ako tunajšia ofenzíva nadnárodnej siete kín. Vybudovala ju však bratislavská filmárska rodina Drobných. Otec Anton prilákal do biznisu s filmami a kinami až päť zo šiestich svojich detí. Dvaja synovia Michal a Tomáš už prebrali najužšie manažovanie rodinného biznisu.

Jeho tržby nielen z prevádzky kín, ale aj distribúcie filmov prekračujú dvadsať miliónov eur ročne. Okrem vyše osemdesiatich stálych zamestnancov poskytujú Drobní prácu aj takmer pol tisícke brigádnikov.

Keď chcela rodina pred prelomom milénia otvárať prvé kiná, banky jej odkázali, nech na úvery zabudne, lebo budúcnosť je v domácom pozeraní filmov na DVD. Oni však prežili aj nástup sťahovania filmov z internetu. Prevádzku kinosál rozbehli aj cez riziko zakladania vlastného bývania. Neustále idú po inováciách, aby našli návštevníci kín vždy aj niečo navyše. Najnovšie sa Cinemax ocitol medzi slovenskými finalistami súťaže EY Podnikateľ roka 2015.

Nový seriál Rodinné firmy:

Nabudúce: Podnikateľský príbeh rodiny Gimovcov (Ryba Košice)
Deti baví niečo iné a žijú v zahraničí: Čo trápi rodinné firmy
Slovenskí trpaslíci pokukujú po obroch v Európe
Všetky články o rodinných firmách

Vitálny pán z kultúry

Otec Anton tento rok oslávi už 77 rokov a vo firme v súčasnosti s deťmi spolurozhoduje len o strategických veciach, akými je trebárs otvorenie nových kín. Už vyše polstoročie sa venuje kultúre. Za socializmu pôsobil v rozhlase, múzejníctve, ochrane pamiatok, hudbe i v distribúcii filmov.

Po novembrovej revolúcii pracoval v manažmente americko-slovenskej firmy Interama, ktorá na Slovensku distribuovala filmy väčšiny veľkých amerických filmových štúdií. Po jej rozpade ho štúdio Warner Bros zavolalo do manažmentu novej firmy Gemini film. Firma ale zanikla a Anton si na pokračovanie spolupráce so spoločnosťou Warner Bros založil v roku 1997 vlastnú distribučnú spoločnosť Continental film. Podnikanie rozbehol ako 56-ročný.

V rodinnom podniku dnes okrem otca Antona Drobného pracuje aj päť z jeho šiestich detí

Od začiatku mal však v Continental filme aj syna Michala. Zavolal ho tam po jeho návrate z vojny. „Otec mi ponúkol prácu pri distribúcii filmov a pre mňa to bola veľká česť, že s ním môžem robiť,“ hovorí Michal. Predtým skúšal stavebné i strojárske vysokoškolské štúdium, no našiel sa až v podnikaní s filmami. Začínal s ich programovaním do kín a popritom vyštudoval na Ekonomickej univerzite hospodársku informatiku.

Dnes je najvyšším manažérom rodinného biznisu, do ktorého patrí okrem Continental filmu s ročnými tržbami vyše päť miliónov eur aj sieť kín Cinemax. Práve oživenie upadajúcich kín bolo od začiatku vrcholným cieľom podnikania otca Antona. A k tomu viedol aj deti.

Podnikateľská rodina Drobných: v strede otec Anton, vľavo syn Tomáš, vpravo Michal. Hore dcéry Katarína a Barbora.Zdroj: Milan David
Keď bankári kiná nemuseli

V predchádzajúcom režime bolo na Slovensku až tisíc kín. Komunistická vláda v nich videla okrem zábavy aj prostriedok na šírenie vlastnej propagandy. Ale do prelomu milénia zostali v krajine len zhruba dve stovky kín. Mestá a obce do nich totiž neinvestovali a návštevníci do zastaraných kinosál chodiť nechceli.

Drobní si prevzali do prenájmu zopár vtedajších jednosálových kín napríklad v Košiciach či Martine. Ružomberské kino Kultúra i bratislavské kino Tatra aj vynovili. Dali do nich novú techniku, plátna i sedadlá. Na prelome milénia bola Tatra najlepším jednosálovým kinom v krajine. „I keď bola rekonštrukcia Tatry drahá, urobilo nám to referencie. Ľudia z biznisu spoznali, že to vieme robiť dobre, a išli s nami do ďalších väčších projektov,“ spomína Michal.

S prvými kinami išla rodina do veľkého rizika. Banky na ich obnovu nechceli Continental filmu požičať, a tak si rodina brala drahé pôžičky na seba. Založili za ne všetok vtedajší majetok. Byt i chalupu. V tom období sa, našťastie, objavili viaceré mimoriadne ziskové snímky. „Prvé filmy s Harrym Potterom, Matrixy či Pán prsteňov mali veľké návštevy, a to nám pomohlo zvládnuť štart,“ pokračuje Michal.

V Tatre boli len pár rokov. Vlastník budovy pri Prezidentskom paláci chcel namiesto kina radšej kongresovú sálu. Postupne však Drobní opustili všetky jednosálové kiná. V hlavách už mali plány na modernejšie multikiná v nákupných centrách. Lebo návšteva kina láka ľudí na nákupy a platí to aj naopak.

Ako prvý to v krajine po prelome milénia potvrdil osemsálový multiplex v bratislavskom Poluse. Chodili tam ľudia z celej krajiny. Neskôr pribúdali viacsálové kiná aj v iných mestách. A práve Drobní boli v tomto procese najaktívnejší.

Veľký / Příspěvěk byl moc dlouhý a proto byl uříznut.


Chlapi Vám to už fakt ye**!!!!!


24.05.2019, 08:43
Bude to ako v Podbrezovej.Tam vyhodili starších, ktorí mali vyššie platy s výhovorkou omladenia kádra/ mladí sú lacnejší./


24.05.2019, 09:36
My nie sme Podbrezová, horská dedinka, ktorá bude hrať v nasledujúcu sezónu Ligu majstrov vo futbale. Práve naopak, naši funkcionári väčšinou zobrali skúsených hráčov, ktorí už majú niečo odohraté a taktiež hráčov strednej generácie. V Podbrezovej sú funkcionári totálni amatéri, nech sa radšej venujú zbieraniu malín, ktorých majú v tých ich lesoch dosť...


24.05.2019, 10:26
To bolo.


24.05.2019, 12:48
Aj bude.


24.05.2019, 07:40
Snád ste si nemysleli ,že nový majiteľ všetko zmení k spokojnosti priaznivcov. Sme na Slovensku. Ale veď si ešte pár dní počkajme.


23.05.2019, 23:22
Toto je komédia na pokračovanie. Velebnosnti jdu blejt. Nový majiteľ, ak nejaký bude, je už teraz pre srandu králikov. Cash čo som Ti hovoril je to pomsta!!! Stále to nechápeš?


23.05.2019, 22:43
Vyzeralo to tak ,že okrem čechov a Mesembecka ostanú všetci.Ale všetci starší dostali avízo ,že končia.Rada už je pobalený a Bolek bude na tribúne.Len dúfam ,že kvôli platom nezačnú euroligu s dorastencami.


24.05.2019, 09:55
Majú prísť noví zahraniční hráči, veľa hráčov má zostať. Napríklad aj Markoski chce zostať...


Nemali by ho najprv predstaviť nám?
Z tích hráčov tu po sezone zostane málokto.
My fanúšikovia tu zostaneme všetci.


23.05.2019, 18:32
Dohodnuté . V piatok po zápase majú hráčom predstaviť nového majiteľa.


Nechci být ironický, ale VP se stahuje z Bohemky, zkouší to v Opavě a možná zůstane v TT... Smajlík


Opava je novinárska kačica. Už aj bohemka to dementovala. Jak malo staci ľuďom k radosti


Pokud Tvoje poslední věta, Peter, mířila na mě, tak věz, že ano, nejsem nijak náročný člověk a k radosti mi stačí málo..Třeba když zítra klepnem Trenčín. Nemyslel jsem to nijak škodolibě, Spartak je můj fans-fotbalový tým Nr.1 a není mi lhostejný jeho osud, ať už je jeho majitelem kdokoliv. Smajlík


23.05.2019, 17:50
zajtra hráme posledný zápas a je tu voľajako ticho. potrebujeme ho jednoznačne vyhrať. pretože majú znova nastúpiť mladí hráči a ak by sme ho prehrali, potom by všetko odniesli oni , čo by sa prejavilo v ďalšom období na nasadzovaní mladých. a tiež by potvrdilo neoverené správy, že to chceme dať vyhrať Trenčínu na úkor ZM.


Jestli s TN vyhrajeme nebo prohrajeme se ukáže zítra resp. hráči to ukáží svým výkonem na hřišti. Trnava do teho!


Romanko,

nás by malo teraz zaujímať situácia v Spartaku. Postupom do predkola EL sme situáciu trošku upokojili. Teraz naozaj musíme počkať, ako sa vyvinie situácia s predajom a aký mančaft dokážeme dať dokopy. Zatiaľ je povzbudivé to, že Marek Ondrejka vyhlásil a to verejne, do médii, že dlhy nemáme a to je tiež povzbudivé tvrdenie. Ale, koľko bude peňazí k dispozícii na jeseň, to bude rozhodujúce. Pokiaľ to bude menej než za Vlada, tak je zle. Keď nebudú úspechy, keď bude pokles, keď sa budeme motať kdesi v strede tabuľky, alebo nebodaj na spodných priečkach, tak to nebude dobré. Hoci sa to mnohým ľuďom nepáči a hlavne našim najtvrdším oponentom, teda Ekvlizérovi a aj Lukášovi, stále si myslím, že nejaká rozumná dohoda medzi starým a nádejným novým by mohla sa dať dokopy v prospech Spartaka a jeho fanúškov. Teraz by mohli zasiahnúť fanúškovské skupiny a tiež ich predstavitelia a rozumným, nenásilným spôsobo apelovať a nástojiť na zdarné vyriešenie tohoto problému.
Prosím, uvedomte si, že dole klesnete ľahko, ale nazad je cesta veľmi ťažká. Len slepý nevidí súvislosť s návštevami a problémami a atmosférov v Spartaku.
A na záver môjho príspevku. Myslím si, že Vlado nechal sebe pootvorené zadné vráta, že napriek všetkému má Spartak a Trnavu v srdci. Keby tak nebolo, tak by v zime odstrihol všetko, všetky väzby so Spartakom. On to neurobil a preto si myslím, že nejaké riešenie byx sa mohlo nájsť. Sme namaškrtení úspechmi a všetci chceme ich pokračovanie, či nie?


no vidite Poor už chce odist z Bohemky, ma zaujem o vstup do Opavy - tak čo je toto za "milovníka" futbalu - ide len tam kde mu bude niekto (primator) prispievat na biznis - z jeho strany je to len o politike


22.05.2019, 15:53
Romant,kazdy si svoj biznis a zivot zariaduje podla seba ,to treba respektovat.


Áno,treba to rešpektovať...ale netreba potom trepať,že ho vystvali fanúšikovia,keď mu ide len o biznis. ,,Radšej byť za priateľa v cudzom meste,ako za nepriateľa vo vlastnom,,.
Takéto reči nech hovorí takým,čo seno žerú...


Niektorí ho aj žerú.A hľadajú nového majiteľa.
20.05.2019, 17:46
ekvalizer, problémy Slovenska si pomenoval skoro všetky, ale sú tu aj otázky 1. máme vôbec takých ľudí, ktorí sa po zvolení nezmenia a budú vo funkciách pracovať tak ako by mali ? 2. prečo ani na nižších úrovniach, obce ,mesta, okr., kraje, to nefunguje tak, ako by malo a pritom sme volili ľudí známych a šport nepodporujú, ale zaniká. 3. idú voľby do EU , na budúci rok u nás a znova zvolíme ľudí na ktorých budeme 4 roky iba nadávať a tak to pôjde znova a znova.


Ono je niekedy lahke ovplyvnit ludi, z historie:
Pred 100 rokmi sme boli zaostali, 90% slovakov analfabeti, horsie ako v CR alebo Madarsku, nehovoriac o Rakusku. Preto si napr. aj slovaci na juhu myslia, ze su madari alebo maju madarskych predkov, lebo su len pomyleni. Tak isto pomyleni sme aj my, ked idu volby. Zrazu sa nechame oblbnut krasnymi recickami. Ale tak pod vplyvom ekon. rastu sa aj v Nemecku v 30 rokoch nechali oblbnut a bola z teho 2. svet. vojna... A nekeri truhlici slovania este uznavaju AH ako modlu, pritom ten by slovanov najradsej vymazal. Prakticky aj vzdelani ludia sa nechaju pomylit. Nezalezi potom od urovne statu. Ale stale existuju ludia, ktorych je tazke zohnut, par ich je, ale sami musite otvorit oci, aby ste videli, ktori to su. Problemom je volebny system na Slovensku, volime ludi, ktorych nepozname a nie ludi z okolia. Tento stat je celkovo zle nastaveny, vyhovuje najma podvodnikom a mafianom.


< 1 2 3 4 5 6 7 >
Zobraziť od dátumu:

Počet príspevkov na stránku:

Ak chcete urobiť nový riadok, stačí stlačiť Enter, netreba používať html tagy.

Ďakujeme, že sa tu na fóre budete správať ako slušní ľudia.
Redakcia si vyhradzuje právo vo výnimočných prípradoch zmazať vulgárne, urážlivé alebo nezmyselné príspevky.

Aktuálne na spartak.sk