Spartak udrel v druhom polčase dvoma gólmi a postupuje do tretieho predkola

Jakubech – Kadlec, Greššák, Godál, Horník – Bello, Sloboda – Schranz (87. Košťál), Halilovič (80. Paukner), Mikovič (C) – Tambe (76. Jirka)

Aivazov – Darbinyan, Mikaelyan, G. Hovhannisyan (C), A. Hovhannisian (76. Davoyan) – Stoškovič (64. Poghosyan), Udo, Kaba, Kouakou – Hovsepyan (64. Ayvazyan), Diarrassouba

Góly: 57. Schranz, 61. Tambe

Žlté karty:

16. Kouakou, 71. Darbinyan
Polčas: 0:0

V domácej odvete druhého predkola Európskej ligy to bol zápas dvoch rozdielnych polčasov. Po aktívnom úvode v tom prvom andeli mierne prestali hrať, no za to v druhom to divákom dokonale vynahradili. Po góloch Schranza a Tambeho postupujú do tretieho predkola.

Tréner Miroslav Karhan urobil oproti poslednému zápasu v Podbrezovej v zostave šesť zmien. Pre zranenie stále chýbali Čonka s Čögleyom. Jeho náprotivok Bichakhchyan nemohol rátať so strelcom Hakobyanom, ktorý si odpykával trest za žlté karty. Po prvom zápase prešiel Shirak zo 4-2-3-1 na rozostavenie 4-4-2.

Súboj sa už od úvodných minút hral v búrlivej atmosfére, spartakovci nenechali súpera s loptou na nohe ani sekundu. Aktívnym pressingom si ju dokázali vybojovať na svoje kopačky a v siedmej minúte mohli ísť do vedenia. Mikovič prenikol do pokutového územia, prudkým centrom sa snažil pred bránou nájsť svojich spoluhráčov, Ivan Schranz loptu tesne minul. Nasledujúce minúty to andeli skúšali rýchlymi akciami po krajoch a centrovanými loptami. Tie im však nevychádzali podľa predstáv. V 24. minúte to zverenci Miroslava Karhana skúsili cez Haliloviča stredom ihriska po zemi, Emir vysunul Schranza, ten mu loptu vrátil a legionár z Bosny pálil zvnútra pokutového územia do bočnej siete. Po polhodine hry tempo mierne upadlo a hráči Spartaka boli pri rozohrávke často nepresní. Súper si dovtedy nedokázal vypracovať žiadnu príležitosť. Až v 40. minúte to z hranice pokutového územia vyskúšal Hovsepyan. S jeho strelou si Jakubech bez problémov poradil. V prvom dejstve diváci viac nevideli.

Na prvú šancu v druhom polčase sa čakalo do 57. minúty. Bello výborne prečítal v strede poľa súperovu rozohrávku, vysunul Mikoviča, ktorý prihral Schranzovi, jeho strela letela po zemi tesne vedľa pravej žrde.

Dokonale si to ale vynahradil o pár sekúnd neskôr, keď si v tej istej minúte naskočil na Halilovičov center, hlavou trafil tyč, lopta sa k nemu odrazila a pri dorážke nezaváhal – 1:0.

Spartakovci si gólom vliali do žíl potrebný impulz, ovládli ihrisko a o štyri minúty viedli o dva góly. Schranz tentoraz prihral v pokutovom území Tambemu, kanonier z Kamerunu si výborne zasekol jedného zo súperových obrancov a umiestnenou strelou zvýšil na 2:0.
Andeli pokračovali v aktívnej hre aj v nasledujúcich minútach, súper mal loptu na kopačke iba sporadicky. V 73. minúte videli diváci na Štadióne Antona Malatinského peknú akciu po osi Tambe – Mikovič – Halilovič. Strelu posledného menovaného vyškriabal Aivazov na rohový kop.
Pätnásť minút pred koncom mal tretí gól zápasu na kopačke kapitán Mikovič. Šikovne zabehol za obranu, počkal si na chybu Mikaelyana, ktorý hlavou dával malú domov, ale trnavská osmička trafila z uhla bočnú sieť. V 83. minúte sa k lopte dostal čerstvý Jirka, prešprintoval dvoch obrancov, ale brankár súpera včas vybehol a zmenšil mu strelecký uhol. Paukner sa k dorážke nedostal. Zároveň to bola posledná gólová príležitosť v zápase.

Trnavčania si postup ustrážili až do záverečného hvizdu. Hráčov z malého Ríma čaká v treťom predkole Austria Viedeň, ktorá v Kukesi triumfovala vysoko 4:1. Prvý zápas sa hrá o týždeň vo štvrtok 28.7. na ihrisku súpera. Odveta je na programe 4. augusta na Štadióne Antona Malatinského. Najbližší ligový zápas hrá Spartak už v nedeľu 24.7., doma privíta Dunajskú Stredu.

OHLASY PO ZÁPASE

Miroslav Karhan (tréner FC Spartak Trnava): "Myslím, že to bol ťažký zápas, urobili sme si ho taký sami. Po dvadsiatej minúte ostali chalani nervózni. Po polčase bolo v kabíne trochu dusno a v druhej časti to bolo k prospechu. Po góloch to už bolo lepšie. To čo bolo v kabíne by som nechcel špecifikovať, to ostane v kabíne."

Vardan Bichakhchyan (tréner FC Shirak Gyumri):

"Poznali sme hru Trnavy a chceli sme zatvárať priestor. Mrzí ma, že nám nevyšla koncovka, v druhej časti hry Trnava využila naše chyby. Hráčom nemám čo vyčítať a gratulujem Trnave k výhre. Želám im veľa šťastia v ďalšej fáze."

Autor: Peter Žember