FC Spartak Trnava: Jakubech – Kadlec, Greššák, Godál, Horník – Bello, Sloboda – Schranz, Halilovič (97. Jirka), Mikovič – Tambe (79. Hladík)

FK Austria Viedeň: Almer – Larsen, Filipovič, Rotpuller, Martschinko – Holzhauser (71. Friesenbichler), Serbest – Venuto (86. Kvasina), Grunwald, Pires (71. Tajouri) – Kayode

Góly: 88. Friesenbichler

Žlté karty:

45. Tambe, 66. Jakubech, 73. Horník, 83. Hladík - 27. Holzhauser, 77. Tajouri, 104. Friesenbichler

Poločas: 0:0

Odvetu tretieho predkola Európskej ligy na Štadióne Antona Malatinského sprevádzala skvelá atmosféra. Vytvorilo ju viac ako 17 tisíc fanúšikov, ktorí prišli na štvrtkový zápas. Rozhodne sa nenudili, duel trval 120 minút a aby toho nebolo málo, o postupujúcom rozhodli penalty. Tie zvládli lepšie hráči Austrie (4:5). Spartak delilo od vysnívaného postupu 120 sekúnd.

Tréner Miroslav Karhan neurobil oproti prvému zápasu vo Viedni v základnej zostave ani jedinú zmenu. Jeho náprotivok Thorsten Fink vyrukoval v Trnave s jednou zmenou, Kehata nahradil Grunwald.

Už od úvodných minút hnal vypredaný Štadión Antona Malatinského hráčov Trnavy za postupom. Vyše 17 tisíc fanúšikov vytvorilo naozaj famóznu atmosféru počas celého duelu. Prvé minúty zápasu vyšli lepšie andelom, v druhej mohli ísť do vedenia, keď Mikovič vysunul Tambeho, ale Kamerunčan zoči-voči Almerovi v obrovskej šanci zlyhal. Odpoveď hostí na seba nenechala dlho čakať. V piatej minúte zahral priamy kop Holzhauser a poriadne preveril Jakubecha. Mladý brankár Trnavy fantastickým zákrokom vytiahol loptu spod brvna na roh. Na ďalšiu príležitosť sa čakalo do šestnástej minúty. Halilovič ťukol Schranzovi, ale trnavská 26-tka pálila z hranice pokutového územia vedľa brány. Zverenci Miroslava Karhana vedeli, že sa nemusia nikam ponáhľať, na konte mali strelený gól na ihrisku súpera. Napriek tomu výborne bojovali o každú loptu, najmä Sloboda vybojoval v strede poľa množstvo dôležitých lôpt. Ani jeden z domácich hráčov nešetril krokom. Obrana na čele s Godálom a Greššákom fungovala na jednotku. V 29. minúte však mohli skórovať hráči Austrie. Do pokutového územia poslal nebezpečný center Serbest a hlavičkujúci Grunwald len tesne minul Jakubechovu bránu. Päť minút pred koncom to z takmer 25 metrov skúsil Holzhauser, svojou typickou nepríjemnou strelou dal Jakubechovi zabrať. Na opačnej strane o minútu neskôr z podobnej vzdialenosti odpovedal Halilovič, Almer musel vyraziť na rohový kop. V prvom polčase to bola posledná vážnejšia strela do priestoru jednej či druhej brány.

Aj vstup do druhého polčasu vyšiel lepšie červeno-čírnym. Ihneď po rozohrávke sa lopta dostala na ľavej strane k Halilovičovi, ktorý v pokutovom území našiel Schranza, ale pravé krídlo Spartaka pálilo nad bránu Almera. Nasledujúce minúty priniesli futbal s výborným tempom na oboch stranách. Oba celky si síce vážnejšiu príležitosť nevypracovali, no diváci sa nenudili. V 66. minúte sa do nájazdu na Jakubecha dostal Kayode, ktorý vybiehajúceho domáceho brankára v poslednej chvíli obstrelil, ale mieril tesne vedľa. Rozhodca následne odpískal Jakubechovi faul. Z priameho kopu predviedli hostia signál, po ktorom sa k strele zo šestnástich metrov dostal Grunwald. S prispením šťastia mieril lopta do brvna a od bránkovej čiary sa odrazila von. S pribúdajúcimi minútami hostia držali čoraz dlhšie loptu na kopačkách a nebezpečne sa približovali k bráne Spartaka. V 75. minúte nebezpečne pálil striedajúci Friesenbichler, Jakubech boxoval na roh. Z rohového kopu sa vo vnútri pokutového územia k voleju dostal Kayode, ale opäť bol proti famózny Jakubech. Na opačnej strane Almera v 78. minúte ohrozil strelou Halilovič, brankár hostí si s jeho pokusom bez problémov poradil. Už už sa zdalo, že najdlhších desať minút tejto sezóny zvládne Spartak bez ujmy, keď v 88. minúte hostia dokázali vyrovnať. Friesenbichler sa dostal k odrazenej lopte a hlavičkou k vzdialenejšej žrdi prekonal Jakubecha – 0:1. Poslal tak súboj do predĺženia.

V prvom dejstve predĺženia to bola opatrná hra z oboch strán. Aktívnejší ale boli hostia. V obrovskej šanci sa ocitol Kayode, ktorý chrbtom k bráne z jedenástich metrov zakončoval nožnicami. Trafil stred brány, kde stál Jakubech.

Druhé dejstvo prinieslo výraznú aktivitu domácich a tiež príležitosť Ivana Schranza, ktorý po autovom vhadzovaní zakončoval pätou tesne vedľa.V 109. minúte mohol rozhodnúť Mikovič, rútil sa sám na bránu, no v poslednej chvíli ho dobehol vracajúci sa obranca, ktorý mu sťažil zakončenie. Kapitán Spartaka mieril po zemi vedľa. V polhodinovom predĺžení gól nepadol. Duel sa tak rozhodne v penaltovom rozstrele. Mimochodom, presne pred piatimi rokmi, 4.8.2011, dokázal Spartak vyradiť v treťom predkole Európskej ligy po penaltách Levski Sofia. Z kádra, ktorý vtedy nastúpil, si zápas pamätá iba tréner Miroslav Karhan.

Mikovič – nepremenil

Spartakovci ukončili svoju púť v Európskej lige v treťom predkole. Najbližšie sa predstavia už v nedeľu 7.8., keď na domácom štadióne privítajú vo štvrtom kole Fortuna ligy hráčov MŠK Žilina.

Ohlasy po zápase

Miroslav Karhan (tréner FC Spartak Trnava): "Ako sme sa minulý týždeň tešili, že sme uhrali dobrý výsledok, tak dnes smútime. Mali sme šance, Tambe išiel v úvode zápasu sám na bránu. Zápas by sa určite vyvíjal inak, keby je z toho gól. Na to keby sa však vo futbale nehrá. Počas celého zápasu sme dokázali súpera držať na dištanc. Vypracoval si niekoľko príležitostí, ich silné stránky sme dokázali eliminovať. Bohužiaľ, nedokázali sme využiť slabinu Austrie. Nedostali sme sa do podobných príležitostí, ako v prvom zápase. Gól na konci zápasu bol ako rana do srdca. Napriek tomu, mužstvo to slušne zvládlo vzadu v predĺžení. Samotné penalty sú lotéria, hostia mali dnes viac šťastia."

Thorsten Fink (tréner FK Austria Viedeň):

"Bol to veľmi náročný zápas. Hrali sme proti súperovi, s ktorým to bolo 50 na 50. Domáci si vypracovali nebezpečnejšie šance, ale dokázali sme im odolať. Počas celého zápasu sme si verili a boli trpezliví. Sme šťastní, že sa nám podarilo postúpiť do play-off. V úvode zápasu sme mali problémy, Európska liga je úplne niečo ako domáca liga, do diania sme sa dostali dobrými striedaniami. Musím pochváliť odchovancov, ktorí nesklamali, môžeme na nich stavať. Diváci videli kvalitný súboj, ktorý sprevádzala skvelá atmosféra. Trnava má naozaj úžasný štadión, želám jej všetko dobré."

Autor: Peter Žember