V ligovom výbere trénera Jána Kozáka sa objavili až štyria zástupcovia Spartaka Trnava. Dvaja v hráčskom poli a rovnaký počet v realizačnom. Jedným z nich bol aj ľavý obranca Matúš Čonka, ktorý si v reprezentačnom drese odkrútil premiéru. "Prekvapilo ma to, dva mesiace dozadu som obliekal dres trnavskej juniorky. Už len pomyslieť na to, že by som si mohol obliecť najcennejší dres, bolo ťažké," usmieva sa odchovanec košického futbalu.

Slovenská reprezentácia strávila v Abú Zabí deväť dní. Počas nich si tréner Kozák otestoval hráčov zo slovenskej, českej a poľskej ligy. Výnimkou bol iba útočník Tomáš Malec, ktorý pôsobí v Nórsku. Pozvánka Matúša Čonku milo prekvapila.

"V čase, keď vyšla nominácia som bol mimo Slovenska a bez internetu, oznámili mi to moji známi. Premiéru som si však predstavoval inak, ani v najhoršom sne by mi nenapadlo, že to dopadne takto," hovorí skúsený ľavý obranca.

"Slovenskí sokoli" odohrali dve prípravné stretnutia. V prvom si zmerali sily s Ugandou, prehrali 1:3. V druhom nastúpili proti ligovému výberu Švédska a bol z toho debakel 0:6, Čonka odohral plnú minutáž.

"Zápas sa mi hodnotí ťažko, veď sme vysoko prehrali. Na druhej strane ma teší každá minúta, ktorú môžem stráviť na ihrisku. Veľmi si vážim, že som mohol nastúpiť na celý duel," pokračuje Matúš.

Vôbec po prvý raz sa reprezentační tréneri rozhodli ponúknuť príležitosť zaujímavým hráčom, ktorí prešli všetkými mládežníckymi kategóriami, no majú už 23, 24 rokov.

"Myslím si, že naša liga má veľa mladých, šikovných a talentovaných futbalistov. Z trnavského Spartaka je tam právom Adam, ale chýbal mi Greššák, ktorý bol počas jesene oporou tímu," prezradil Čonka.

V hotelových izbách bývali hráči po jednom, najviac času však Matúš Čonka trávil, samozrejme, s Adamom Jakubechom. Zabávať sa do Spojených Arabských Emirátov neprišli, ale napriek tomu stihli prechádzku v Dubaji a iné zaujímavosti.

"Bývali sme blízko okruhu F1 a tiež múzea Ferrari, spolu s Adamom sme sa tam boli pozrieť. Okrem toho sa nám podarilo navštíviť najväčšie nákupné centrum a najvyššiu budovu, čo bolo krásne. Zažili sme však aj jazdu na najrýchlejšej horskej dráhe na svete. Nikdy na to nezabudneme," dodal so smiechom.

Po dlhých rokoch stretnutie s Kozákom, motiváciou rodina

V drese Slovenska sa po dlhých rokoch stretol s trénerom Jánom Kozákom, ktorý ho viedol ešte v rodných Košiciach.

"Veru, už je to aj nejakých osem až deväť rokov. S každým trénerom vychádzam, výnimkou nie je ani pán Kozák," povedal Matúš Čonka.

Dvadsaťšesťročný futbalista má o zábavu mimo futbalový trávnik postarané. Pred pol rokom sa stal hrdým otcom malej Dominiky.

"Moja rodina je pre mňa najväčšou motiváciou. Nominácia do reprezentácie znamená veľa, dalo mi to nový impulz pracovať na sebe ešte viac," uzavrel Čoni, ako obrancu v kabíne prezývajú.

Matúš Čonka sa k svojim spoluhráčom pripojí v pondelok, keď s nimi odcestuje na jediné sústredenie v zimnej príprave do Uherského Brodu.

Foto: Andrea Čurná, Lukáš Grinaj