Miroslav Hýll, ktorý je zväzovým koordinátorom trénerov brankárov a zároveň má na starosti túto sekciu od vzdelávania až po kontrolu jednotlivých akadémií, dal v úvode tohto týždňa na ŠAM priestor predstaviť trnavskú brankársku akadémiu.

O jej fungovaní sa prišli informovať tréneri z celého Slovenska. Kapacita sa z pôvodných tridsiatich miest zvýšila o osem ďalších. Nechýbali ani ligoví kormidelníci z Dunajskej Stredy, Nitry, Trenčína, Slovana, Ružomberka, Skalice, Popradu a ďalší. Hlavné slovo mal Tomáš Čechovič, ktorý v Spartaku Trnava založil Goalkeeper academy a stará sa o brankárov staršieho dorastu či juniorky.

„Workshop odštartoval minulý mesiac na pôde bratislavského Slovana. Teraz bol u nás. Zostalo to na západe, kde predstavili dve najlepšie fungujúce akadémie, ktoré sa starajú o brankárov. V prvej časti sa predstavila naša akadémia, v rámci čoho sa spomínala taktiež spolupráca s hlavným mužstvom. Gro však bolo o dorasteneckých, žiackych, ženských kategórií a prípraviek,“ priblížil Čechovič.

Spolu s ním prezentovali ďalší spartakovskí tréneri – Jakub Špiriak, Marco Obetko a Zuzana Imreová. Spoločne sa starajú o jednotlivých strážcov svätyne andelov.

„Venovali sme sa našej práci, fitness programom, ako ich testujeme, učíme chytať, povedali si čo to o štruktúre tréningov. Koľkokrát do týždňa trénujeme, na čo sa zameriavame, jednoducho všetky detaily,“ pokračuje Tomáš Čechovič.

Najbližšie s áčkom Spartaka spolupracuje dorastenecká kategória, ktorá sa najviac približuje k mužskému futbalu. Prezentácie sa tiež zúčastnil tréner brankárov v hlavnom tíme Pavel Kamesch.

„Akadémiu hodnotím veľmi dobre. V auguste oslávi svoje tretie narodeniny. Od začiatku pôsobenia nebol žiadny problém. Vychádzame si v ústrety s Tomášom (Čechovičom, pozn. red.). Pravidelne komunikujeme, podávame si informácie. Za juniorku chytáva väčšinou „môj“ brankár, tam mám prehľad, rovnako o U19. Mladších sledujem skôr z diaľky, ale viem o nich. Viacero z nich s nami absolvovalo tréningy, ako napríklad Korčuška,“ prízvukuje Kamesch, pod ktorého rukami sú aktuálne Dobrivoj Rusov, Petr Bolek či Dominik Takáč.

Okrem prezentácie si dvojica Čechovič - Kamesch pripravila pre prítomných hostí ukážku tréningovej jednotky, ktorá bola zameraná na tému: „Chytanie a vyrážanie centrovaných lôpt so zakladaním útoku.“

„Na tento problém sme narazili zhruba pred rokom, pri tréningoch s Petrom Urminským a Dominikom Takáčom. Pali (Kamesch, pozn. red.) mal výborný postreh, že sa snažia všetko chytať do rúk a málo boxovať. Snažili sme sa preto spoločne na tento problém zareagovať a niečo zmeniť. V rôznych analýzach sme zistili, že tá úspešnosť centrov je naozaj malá, na základe čoho sme vytvorili nový tréningový program. Postupom času sa ho brankári naučili a je vidieť zlepšenie,“ zdôraznil Čechovič.

Nechýbala ani diskusia, ktorú viedol Miroslav Hýll a pokladal otázky červeno-čírnym trénerom. Venovali sa skautingu mládežníckych brankárov, príchodu Petra Boleka, penaltovému rozstrelu vo finále Slovnaft Cup-u v Nitre. Bývalý brankár Žiliny, Petržalky i Interu Bratislava vyzdvihol spolupráca Pavla Kamescha s hlavným lodivodom Michalom Ščasným, ktorý necháva pri výbere gólmanov voľnú ruku. V rámci brankárskeho workshopu by chceli prejsť všetky akadémie na Slovensku.